Maailmas on palju asju ja tegevusi, millest võib tekkida sõltuvus. On väga vähe inimesi, kes võivad öelda, et nad ei ole sõltuvuses mitte millestki – ei ühestki ainest, ei ühestki tegevusest.
Tegelikult algab sõltuvus juba imikueast. Proovige näiteks väikselt beebilt lutt ära võtta või keelata eelkooliealisel lapsel hommikuti multika vaatamine. Võiks mõelda, et täiskasvanud on sõltuvustest välja kasvanud või liiga targad, et sõltuvusse sattuda aga võtke neilt ära igahommikune kohvitass või peitke tädi eest ära tema sukavardad – kas nad lihtsalt armastavad neid asju või on nad nendest sõltuvuses.
Sõltuvus on meeleolu muutva aine korduv kasutamine või tegevuse tegemine, ilma selle üle kontrolli omamata või neuroogiline kahjustus, mis viib sellise käitumiseni.
Sõltuvused, nii ülesöömine või arvutimängud, alkohol või õnnemängud, mõnuainete tarbimine või suitsetamine, on saanud millalgi alguse. Mingil hetkel me lasime nad endale ligi – me võtsime nad omaks mingi rahuldamatuse kaudu, nad said siseneda.
Uuri lähemalt:
Kui on abivajadus, pöördu julgelt nõustajate poole:
Kiiremates küsimustes helista:
- 116111 – Lasteabi infoliin nii lastele, noortele ja täiskasvanutele (tasuta, anonüümne ja 24 h iga päev)
- 6314300 – Psühholoogilise kriisiabi telefon (tööpäeviti kl 9-20) nii eesti, kui vene keeles
- 6558 088 (eesti keel), 655 5688 (vene keel) emotsionaalse toe telefon (iga päev kl 19-07)
- Usaldustelefonide numbrid leiad SIIT
- Sõltuvustest ja oma tervise hoidmisest saad lugeda Teeviit portaalist Füüsiline ja vaimne tervis rubriigist.
Artikkel on koostatud noorteinfoportaal Teeviit poolt Tervise Arengu Instituudi, MTÜ Peaasjad, Sotsiaalkindlustusameti allikate põhjal