fbpx

Kuidas narkootikumide tarbimisest hoiduda?

Elus tuleb teha olulisi valikuid. Täna tehtud otsused mõjutavad kogu sinu edasist elu: tervist, suhteid, tööd ning karjääri. Seepärast on oluline teha õigeid valikuid juba täna. Narko.ee on kokku pannud soovitused, kuidas hoiduda narkootikumide tarbimisest.

Ära karda öelda „Ei!“

Mõnikord läheme pikemalt mõtlemata teistega kaasa ning teeme seda, mida teised ees teevad. Tihti kardetakse öelda „Ei!“, kuna ei taheta olla teistest teistmoodi.

Kuna narkootikumide tarvitamisest räägitakse üsna palju, võib jääda vale mulje, et see on rohkem levinud, kui see tegelikult on. Siiski, narkootikume ei ole mitte kunagi oma elus proovinud 80% kõigist Eestis elavatest kuni 18 aastastest noortest. Seega – kui keegi avaldab sulle narkootikume pakkudes survet, ütle lihtsalt, et sa ei taha. See on seisukoht, millele vastu vaielda on raske.

Vali seltskonda ja oska ära tunda kaaslaste survet.

Sõbrad on olulised. Kui sinu sõbrad juba tarvitavad narkootikume, võid ka sina tunda ahvatlust neid proovida. Seda nimetatakse sotsiaalseks surveks. Sotsiaalse surve vähendamiseks leia endale sõpru, kes ei kahjusta ennast ja teisi ning kellel on sinuga ühised väärtushinnangud. Nii on sul sõpru ka siis kui narkootikume tarvitavad sõbrad sinu elust ära kaovad.

Hoia suhteid vanemate ja teiste täiskasvanutega.

Kuigi vahetevahel tundub, et vanemad ei mõista ja täiskasvanud ei ole noorte eluga kursis, võib neist siiski mõnikord päris palju abi olla. Püüa vanemate ning teiste täiskasvanutega häid suhteid hoida. Nendega koos on lihtsam elus ettetulevaid probleeme lahendada.

Naudi narkootikumideta elu ja tee seda, mida armastad.

Õpi nautima elu ilma narkootikumideta, see on oluline oskus. Narkootikumid muudavad sinu isiksust ja vähendavad võimekust. Jää endaks – leia üles see, mida tõeliselt naudid. Olgu selleks muusika, kunst, sport või tehnika.

Otsi narkootikumide kohta usaldusväärset infot.

Väiteid narkootikumide ohutuse kohta ei tasu uskuda. Selleks, et teada, mis on tõsi ja mis vale, otsi kriitilisega pilguga üles kogu narkootikumide kohta käiv info. Külasta ainult ametlikke kodulehekülgi ning ära usalda kellegi anonüümset kommentaari. Oluline on usaldusväärne ja tõene informatsioon.

Ole eeskujuks ja näita, kuidas on õige käituda.

Kui oled julge ja ütled välja, mida sa tegelikult asjadest arvad, teed kahtlemata head nii endale kui teistele. Õigete asjade eest seismine võib aidata leida sõpru ja tekitab hea tunde.

Loe lisaks: 

Abivõimalused lastele ja noortele

Lastel ja noortel, kes on kokku puutunud narkootikumidega, on võimalus abi saada vaimse tervise keskustest, nõustajatelt ja grupiteraapiast, lisaks ka sõltuvusprobleemidega laste- ja noorte ravi ja rehabilitatsioonikeskusest. Laste ja noorte probleemide osas pakutakse nõustamist ja abi ka lähedastele ja perele.

Vaata lähemalt siit.

Allikas: Narko.ee

Artikkel on koostatud noorteinfoportaal Teeviit poolt Tervise Arengu Instituudi allika põhjal

Skip to content