fbpx

8 viisi, kuidas olla iseenda boss

Kui oled vahel tundnud, et elu väljub kontrolli alt, siis sa pole ainus – elu võibki olla keeruline. Mida vanemaks sa jääd, seda rohkem on ka kohustusi, nagu üür, arved, tervishoid, rahateenimine, tööotsimine, maksude maksmine ja tuleviku planeerimine.

Esmalt tuleb meeles pidada, et sul ei peagi kogu elu läbi mõeldud olema. Kuigi teavet, abi ja tuge võib leida igasugust, mõtlevad enamik inimesi oma plaanid siiski jooksu pealt välja – ja see on okei! Sammu ikka iseenda rütmis ja tea, et abi on saadaval, juhuks kui sa tunned end ülekoormatuna. Isegi kui sa tunned, et oled oma murega täiesti üksi, siis alati on olemas keegi, kellel on olnud täpselt sama probleem ja on sellega toime tulnud.

Järgneva nimekirja eesmärk on küll aidata sind rea peale, kuid samas ei tähenda see kuidagi, et sa ei annaks juba endast parimat, kui sa mõnda järgnevatest asjadest ka ei tee. Nende tegemata jätmine ei tähenda ilmtingimata, et sa poleks edukas täiskasvanu või et su elu oleks kuidagi “koost kukkumas”. Kui sa oled aga lihtsalt silmaringi avardavate teadmiste jahil, siis leiad järgnevast nimekirjast kindlasti midagi huvitavat!

Kuidas järje peale saada?

Enne kui nippide juurde jõuame, väike meeldetuletus: sa ei pea kõiki järgnevaid asju korraga tegema. Sa ei pruugi mõnda neist asjadest kunagi teha ja see on okei. Kui tunned, et seda kõike on korraga liiga palju, vali paar asja, millele keskenduda ning jaota need omakorda väiksemateks ja jõukohasteks ülesanneteks.

Mõlguta mõtteid karjääriteemadel

Meie eludes on mitmeid verstaposte, kus meil palutakse teha otsuseid selle kohta, millist tüüpi karjääri me soovime. Kuid see, mida mõtlesid põhikooli või gümnaasiumi ajal, ei pruugi olla rada, mida mööda edasises elus sammud ning see on okei.

Olenemata sellest, kas sul on juba oma karjäärist väga kindel pilt silme ees või oled alles leidmas oma rada, on eesmärkide püstitamine ning nende saavutamiseks vajalike sammude paika panek abiks endale sobiva ameti leidmiseks.

Kasulik on näiteks:

Õpi oma rahaasju korraldama

 

Püüdes maksta eluks vajalike asjade eest (toit, üür, arved), kuid samas leida raha ka seltsielu nautimiseks või hobidega tegelemiseks, võib elu üpris kalliks minna. Kui sinu jaoks on keeruline igakuiselt oma kuludel silma peal hoida, oleks kasulik hetkeks oma rahaasjadele otsa vaadata ning välja selgitada, mille arvelt saaksite kulusid vähendada ning kuidas säästa.

 

Mõned ideed, kust alustada oma rahaasjade haldamiseks info otsimist:

Korteri rentimine ja kodust väljakolimine

Mõne inimese jaoks pole väljakolimine ja rentimine hetkel mingil moel võimalik. Kui ka sina oled sarnases olukorras, siis tea – sa pole üksi. Kui elad veel vanematekodus või kolisid sinna tagasi, on siiski mõningaid viise oma iseseisvustunde säilitamiseks.

Kui sul on võimalus üürida või seisad fakti ees, et pead endale elamispinna leidma, tuleb olla valmis võimalikeks probleemideks majakaaslastega suhtlemisel ning maksude tasumisel. 

Siin on infot, mis võib aidata: esmakordne korteri üürimine

Mõtled kodulaenule?

Mõnede inimeste eesmärk on omada kunagi ka kodu, kuid samad plaanid pole sugugi kõigil – see võib koguni võimatuna näida. Sulle võib tunduda, et kodulaen on midagi kauget ja kättesaamatut, aga samahästi võid ka tunda, et oled valmis seda sammu juba praegu võtma. 

Et valmistuda selle laenukohustuse võtmiseks, on kõige olulisem raha kõrvale panna. Mida varem alustada, seda parem, kuna isegi väikestest kõrvalepanekutest koguneb aja jooksul märgatav summa. Kui tunned, et oled valmis, võid konsulteerida kodulaenunõustaja või kohaliku pangaga.

Loe lisaks, millist infot soovib pank sinult saada, kui mõtled laenu võtmisele.

Prioritiseeri oma tervist ja heaolu

Argipäevaste muredega tegelemise käigus võivad kergesti ununeda teised olulised asjad, nagu iseenda tervise eest hoolitsemine. Kuigi kõik käesoleva nimekirja valdkonnad on omamoodi olulised, pole ehk miski tähtsam, kui tervis. Iva on selles, et enda eest hoolitsedes on võimalik ka elu keerdkäikudega kergemine toime tulla. 

Mõned viisid, mille kaudu on võimalik enda tervist ja heaolu prioritiseerida, mõtle läbi järgmised küsimused:

Leia aega enda vaimse tervise eest hoolitsemiseks

Vaimse tervise eest on vaja hoolitseda sellest hoolimata, kas sul läheb hetkel hästi või mitte. Negatiivsete kogemustega toime tulemine ei tee lihtsamaks ainult uute väljakutsetega rinda pistmist, vaid aitab kaitsta ka su vaimset heaolu rasketel aegadel. Vaimu on võimalik ka tugevdada, kui ümbritseda end inimestega, kes sind toetavad ja sulle head meelt valmistavad. 

Loe lisaks rubriigist: Füüsiline ja vaimne tervis.

Loe ka artiklit – 10 nippi oma vaimse tervise eest hoolitsemiseks.

Kaitse enda privaatsust ja andmeid

Millal sa viimati enda salasõnu värskendasid? Kas sul on igal kasutajal sisselogimisinfo (kasutajanimi ja parool) sama? Oma kontode ülevaatamiseks ja paroolide värskendamiseks kuluv aeg tasub end ära, eriti kui peaks juhtuma, et su andmed lekivad või keegi arvab ära su salasõna.

Loe lisaks ka siit.

Artikli allikas Iirima noorteinfoportaal Spunout.ie

Skip to content