Mis on premenstruaalne sündroom ehk PMS?

PMS ehk premenstruaalne sündroom võib avalduda mõned päevad enne menstruatsiooni ehk päevade algust ning sellega kaasnevad füüsilised ja vaimsed sümptomid, mis võivad häirida tüdruku ja naise igapäevast elu.

PMS esineb kergemal või raskemal kujul ligikaudu 1/3 viljastusvõimelises eas olevatest naistest. Selle iseloomulikud tunnused on valulikud rinnad, ärrituvus, tursed, kaalutõus, keskendumisraskused, akne avaldumine, kõhupuhitused, peavalu, unetus, tunne et hakkad nutma ja teised. Need võivad tulla esile isegi kuni kaks nädalat enne päevade algust ning kaovad siis päevade ajal.

Pane tähele aga seda, et premenstruaalse sündroomi ehk PMSi saab määrata ainult arst ning mõningate sümptomite ilmnemine ilma arstiga konsulteerimata ei ole kohe automaatselt PMS!

Loe rohkem PMS kohta siit ja küsimuste ning murede korral pöördu palun esimesel võimalusel naistearsti vastuvõtule.

Artikli koostas noorteinfoportaal Teeviit noorteinfo ekspert Kadri Koort. 

Anna oma panus Teeviit teemakuude 2024 loomesse!

Noorteinfoportaal Teeviit toimetab igal aastal teemakuude põhiselt avades noorte jaoks olulisi teemasid ning jagades erinevate noorte ja spetsialistide persooni- ja kogemuslugusid. Selleks, et ka järgmisel aastal pakkuda noorte jaoks huvipakkuvat sisu vajame Sinu abi! Anna oma panus vastates lühikesele küsimustikule!

Jättes oma e-maili loosime kõikide vahel välja ka Teeviit meeneid.

Skip to content