fbpx

5 nippi, kuidas stress enda heaks tööle panna

1. Leia negatiivses olukorras positiivset

Produktiivsuse võti on negatiivse positiivseks muutmine. Stressi tekitavatesse olukordadesse tuleks suhtuda nagu proovikividesse, mitte kui ebameeldivatesse olukordadesse. Stressist väljumiseks tuleb alustuseks stressi üldse tunnetama õppida. Kui oled enne võistlust või esinemist pinges, aitab stress su kehal endast maksimumi anda. Seega ei ole mõtet ennast enne rahustada, sest keha saab aru, et midagi on viltu. Sel juhul võtab stressi mahasurumine palju energiat, mida võiks kasutada hoopis etteaste heaks sooritamiseks. 

2. Ürita mõelda asjadest eri nurga alt

Tavaliselt muudab see, kuidas inimesele asja kirjeldatakse, tema suhtumise olukorra vastu hoopis teistsuguseks. Alustuseks ei ole vaja isegi veendumust, et kõik läheb hästi, piisab veendumusest, et kõik ei ole ilmtingimata halvasti. Kõik hea ei ole sugugi juhuslik.

3. Vaidlusta oma mõtteid

Kui leiad end olukorrast negatiivselt mõtlemast, küsi endalt: „Kuidas saaksin seda olukorda teisiti vaadata?“ või „Milline oleks realistlikum viis seda olukorda analüüsida?“ Kuna see võib alguses raske olla, võiks sul olla toetav lähedane, tuttav või sõber, kellega saad sel teekonnal koos katsumustele vastu astuda.

4. Lõpeta enda süüdistamine

Tihtipeale ei ole meiega juhtuval süüdlast. Selliste olukordade puhul tasuks enese süüdistamise asemel leida võimalus, kuidas sina saad olukorda positiivsemaks muuta. Kui keegi sind süüdistab, ära hakka end kohe trotslikult õigustama, vaid kuula inimese mõtted ära, analüüsi neid ja mõtle, mida saad järgmine kord teisiti teha.

5. Mõtle headest olukordadest kui kestvatest 

Optimistlikule inimesele on kõik halvad asjad ühekordsed ja head asjad kestvad. Pessimistil on hoopis vastupidi. Proovi head hetked fookusse seada. Optimistlikud inimesed peavad end edu põhjustajaks ja saavad niimoodi iga korraga enesekindlust juurde. Pessimistlikud inimesed aga arvavad, et kui nad korra läbi kukuvad, saadab neid terve elu ebaõnnestumine.

Positiivne mõtlemine vajab harjutamist nagu iga teinegi oskus. Seega ei maksa võimalike tagasilöökide tõttu pettuda. Proovi lihtsalt uuesti!

Allikas: Alar Ojastu “Kuidas muuta stress enesearengu instrumendiks?”

Artikli koostas noorteinfoportaal Teeviit vabatahtlik Astrid Kaelep.

Skip to content