fbpx

Teeviit soovitab nippe: stressivaba õppimine

 Jõuvarude kogumine ja vähem stressamine õppe- või kooliaasta lõppemisel võib paljudele noortele küsimusi valmistada. Kuidas siis ikkagi stressivabalt toime tulla?

Teinekord võib õppimine tekitada stressi, eriti, kui koormus on suur ja ülesandeid palju. Hetkel on seoses eriolukorraga ja eriolukorrast väljumisega (ehk piirangute leevendamisega) stressi tundmise tõenäosus veelgi suurem. Järsud ja ootamatud muutused mõjuvad meile kõigile – kellele rohkem, kellele vähem. Kuid ümber tuleb harjuda igaühel. Kuidas aga vältida stressi?

Stressi vältimine ja pingetega toime tulemise viisid

Parim võimalus stressi vältimiseks on selle ennetamine. Sageli hakatakse probleemiga tegelema siis, kui see on käes. Kuid tegelikkuses ei tohiks seda oodata, vaid tegeleda juba eelnevalt sellega, et negatiivseid olukordi ei tekiks. Stress on negatiivne tunne, mis mõjutab nii meie vaimset, sotsiaalset, emotsionaalselt kui ka füüsilist tervist, kuid mille ennetamiseks on aga olemas mitmed moodused. Alati ei ole võimalik stressi täielikult vältida, kuid selle ennetamine leevendab stressi tekkimisel olukorda tunduvalt ning aitab sellega paremini toime tulla.

Selleks, et õppimine ei tekitaks stressi, tuleks teha endale kõigepealt selgeks, mida on vaja õppida, millal on tähtajad ning panna paika eesmärgid ja ajad, millal õppida. On olemas mitmeid nippe, kuidas efektiivselt õppida.

Planeeri aega: tee endale nädala plaan

Kõigepealt tuleks teha iseendaga kokkulepped. Aja planeerimine on üks asi, kuid oma plaanidest kinni pidamine teine ja keerulisem. Tee endale plaanid, mis on realistlikud ning nende järgi tegutsemine sinu jaoks teostatav.

Siinkohal võiksid alustada sellest, et leida endale sobiv viis ja koht, kuhu saad üles märkida tegevused, mille pead kindlasti ära tegema. Seejärel pane oma tegevused järjekorda. Ära unusta ka planeerida puhepause, puhkamine on väga oluline selleks, et efektiivselt õppida. Ka enese premeerimine võib olla õppimiseks üks motivaator.

Veendu, et õpikeskkond ei pärsiks efektiivset õppimist

Ei tule uudisena, et keskkond mõjutab õppimisel keskendumisvõimet ning efektiivsust. Selleks, et edukalt õppida, tuleb veenduda, et ka tingimused on õppimist soosivad. Leia endale koht, kus saaksid keskenduda ning ei ole segavaid isikuid ega helisid. Alati ei ole võimalik kõike tingimusi muuta, sellisel juhul tuleb muuta ennast: harjuta ja treeni tähelepanu ja keskendumisvõimet, enese välja lülitame oskust. See vajab küll järjepidevust, kuid tähelepanu on täiesti treenitav. Tähelepanu treenimise kohta leiad täpsemat infot Teeviida portaali postitusest: “Vaikuseminutid: Kuidas kontroll enda kätte saada ja tähelepanu treenida?

Nipid stressivabaks õppimiseks

Lisaks ajaplaneerimisele ning  sobiva õpikeskkonna loomisele on veel nippe, kuidas stressivabalt õppida. Siit leiad 10 nippi:

  • Lülita välja sotisaalmeedia märguanded
  • Parim aeg õppimiseks on päeva esimene pool
  • Planeeri õppimist – keerulisemad enne ja lihtsamad hiljem
  • Arutle keerulisemaid teemasid kaaslastega videosalvestuse teel
  • Tutvu uue materjaliga ja pane kirja olulisem
  • Kasuta meelde jätmiseks erinevaid viise
  • Otsi põnevat lisamaterjali Googlest
  • Tee õpitust kokkuvõte
  • Tee regulaarseid 10 minutilisi puhkepause
  • Jää positiivseks – peale õppimist tee lemmiktegevust

Edukat ja stressivaba õppimist ning ära unusta ka puhata!

Artikkel on koostatud noorteinfoportaali Teeviit poolt.

Skip to content