fbpx

Franz Malmsten oli keskkoolis “the cool nerd”

23-aastane Franz Malmsten on vaatajatele tuntud nii teatrilavalt kui ka teleekraanilt ja kinolinalt. Hiljuti said Eesti filmihuvilised teda näha filmis “Apteeker Melchior”. Pärast keskkooli otsustas Franz vaba aasta kasuks ning põrutas end täiendama Inglismaale. Sealt leidis ta veenva põhjuse, miks hoopis Eestis kõrgharidust omandada. Sellest ta Mariale ja kuulajatele räägibki.

Saatejuht Maria tundis suurt huvi, milline noormees oli Franz keskkoolis. Franz vastas, et siin on kaks võimalust. Esimene ja vähemtõenäoline teooria seisneb selles, et Franz oli nohik ja ajas nurgas oma asja. Teine ja tõenäolisem teooria on aga see, et Franz oli “the cool guy”.

Enda kooliteest rääkides läks Franz esmalt ajas paar sammu tagasi ja tunnistas, et nooremates klassides oli tema keskmine hinne kolm, mis polnud saladus ei tema klassis ega ka kooli peal. Siis juhtus aga midagi kentsakat. Nimelt soovis poisi klass minna Pariisi reisile ja Franz andis isale teada, et ta ei saa Pariisi minna, kuna tal pole sobilikku halli trench coat mantlit ning palus isal selle osta. Isa vastanud aga, et jääb ära ja poeg vaadaku oma hindeid. Et kui hinded on paar nädalat korras, siis saab ka mantli. Ja Franzil olidki paar nädalat hinded korras – kõik neljad ja viied. Seda märkasid ka klassikaaslased ja õpetajad, kes poissi selle eest tunnustasid. Eduelamusest tekkis omamoodi sõltuvus ning põhikoolis veidral moel omandatud õpimotivatsioon kandus edasi ka gümnaasiumisse.

Gümnaasiumi lõpetas Franz neli aastat tagasi. Tol perioodil jõudis talle kohale, et nüüdsest peab oma elu ise korraldama hakkama. Tol hetkel oli noormehel kindel plaan minna lavakasse, aga sel aastal sinna katseid ei toimunud. Kuigi tulevast näitlejat huvitasid ka matemaatika ja psühholoogia, jäi ta siiski oma lavakasse mineku plaani juurde kindlaks ja otsustas võtta vaba aasta.

Vaheaasta ja uued väljavaated

Franz sõitis Londonisse ja võttis seal Actors Studio koolituse. See oli elumuutev otsus, sest esimest korda elus tekkis tal mõte kaaluda õpinguid ka mujal kui lavakas. Actors Studio on põnev koht, kus on filmitud näiteks ka Bondi filme. Hoone filmi- ja võtteruumides ei tohtinud tegelikult keegi omapäi ringi uidata, aga Franz tegi seda siiski ja filmimaailma telgitagused olid tema jaoks väga inspireerivad. Sel perioodil hetkel tekkis tal äratundmine, et ehk on hoopis filmindus ja BFM see õige koht.

Franz rääkis saates, et ta pole kindel, kas ikka tasub õppima minna lihtsalt õppimise pärast. Ja et vaheaasta võib olla noorele justkui esimene kord, mil tekib piisavalt vabadust oma elu ise juhtida ja end päriselt tundma õppida.

Tulevane näitleja tutvus välismaal õppides sama valdkonna noortega, kes olid kogu maailmast just sellesse kooli õppima läinud. Ta sai aru, et ega ta nendest kuigivõrd ei erinegi. Noormees mõistis peagi, et ta on seal lihtsalt üks tavaline Euroopa poiss, kes isegi õiget aktsenti ei oska ja keda pandaks ilmselt üksnes venelasi või ida-eurooplasi mängima.

Välismaal viibides sai Franz aru, kui väga talle Eesti meeldib.

Eestis õppimisel on omajagu eeliseid

“Pigem olla Eestis ja teha tööd, kui olla välismaal ja oodata tööd,” jagab Franz, miks ta otsustas kodumaale tagasi tulla. Näiteid, et Eesti noori õpetavad kodumaal oma ala tõelised tipud, oskab Franz tuua ka teistes koolides õppivate sõprade pealt. Välismaal võib aga ka nii juhtuda, et tulevast näitlejat satuvad koolitama mitte just A-klassi tegijad.

Vaheaastalt naastes oli Franzil sõelal korraga nii lavakas kui ka BFM. Ta kandideeris mõlemasse ja sai esimesest voorust mõlemas koolis edasi. Ühel hetkel jõudis talle aga kohale, et mõlema kooli teise vooru katsed kattuvad ajaliselt. “Sain aru, et pean oma aktsiad panema õigesse panka ja mõtlema läbi, kus need rohkem sisse tooma hakkavad,” jagab Franz. Selleks hetkeks oli ta juba mõnes filmis mänginud ja BFM tundus pakkuvat rohkem uusi teadmisi.

Maria uuris, kuidas suhtub Franz sellesse, et loomevaldkondades tegutsevad inimesed teenivad väidetavalt vähem? Franzi meelest on aga nii, et kes on kindlad, et löövad elus läbi, need löövadki ning saavad valdkonnast hoolimata endaga hakkama. Ja et paljud loomeinimesed teevad eluvalikud siiski seetõttu, et tunnevad valdkonna vastu nii suurt kirge, et see kaalub materiaalsed aspektid üle.

Intervjuu lõpus uurisid kuulajad, kelleks Franz lapsena saada tahtis. Selgus, et lasteaias oli tema sooviks olla tuletõrjuja, samas meeldiks talle siiani olla ka kosmonaut või ettevõtja. Franz usub, et ettevõtja ja lavastaja rollide vahele võib palju paralleele tõmmata. Lõpetuseks nõustuvad Maria ja Franz, et ettevõtlik mõtteviis tuleb kasuks igasugu erialadel, muidugi ka ülikoolis ja elus üldse.

Franzi nõuandeid noortele:

  • Noored peaksid kõik elulised otsused laskma läbi “oma filtri”. Vanematega on okei oma valikuid analüüsida ja põhjendatult arutada.
  • Seltskondlik töökeskkond ja kirg kaalub loomevaldkonnas kõik üle. Kellel tuli sees põleb, peaks selle valgel ka edasi liikuma.

Teeviit 5 LIVE teised artiklid:

  1. Maria Rannaväli
  2. Andreas Melts
  3. Kevad Belle Saarepera
  4. Maia Klaassen
  5. Franz Malmsten

Vaata tervet LIVE’i järjest: teeviit.ee/live

Pildigalerii:

Fotograaf: Eneli Riim

Tegevusi rahastatakse haridus- ja teadusministri kinnitatud ning Haridus- ja Noorteameti poolt elluviidava Euroopa Sotsiaalfondist kaasrahastatud programmi „Tõrjutusriskis noorte kaasamine ja noorte tööhõivevalmiduse parandamine“ tegevuse “Noorte konkurentsivõime tõstmine ja noorte tööeluga kokkupuute suurendamine“ raames.

Skip to content