fbpx

TikToki sisulooja Andreas Meltsi eriskummaline erialavalik

Otseülekande esimeseks külaliseks oli Eesti TikToki maastikul laineid lööv 26-aastane Andreas Melts, kes lisaks edukale sotsiaalmeediakarjäärile on proovinud kontoritööd ja on tuttav ka DJ- ning modellimaailmaga. Noore teekond on tõepoolest kirju.

Saates jagas Andreas oma üleminekut Tallinna Saksa Gümnaasiumist pärisellu. Hea õpilasena, kirglik nii muusika kui ka keelte vastu, otsustas ta Saksamaa ülikoolis hiina keelt õppida. See viis ta seikluseni, mis oli täis nii väljakutseid kui ka koduigatsust.

Andreas meenutab, et koolis oli ta tituleeritud kui see “eesti keele vend”. Noormehe suureks nördimuseks tema eesti keele eksam tiitli-vääriliselt välja ei kukkunud. Suulisel ajaloo valikeksamil kandis ta saksa keeles ette teise maailmasõja kulgemise – tulemuseks 15-st punktist 2. Välismaale ülikooli sai noormees sellegipoolest sisse.

Andreas rääkis, et tema teekond Saksamaale oli küllaltki kaootiline. Keskkooli lõpus jõudis talle kohale, et “päriselus” peab ta otsuseid tegema ise. Polnud lootuski, et lennupiletid justkui matemaatika kontrolltöö tema ette lauanurgale lajatataks.

Andreasele osutus välismaale õppima minek suureks väljakutseks, sest organiseerimist ja korraldamist ta oma tugevaks küljeks ei pea. Kogemusest õppis ta, et suuri otsuseid tehes on õigeaegne planeerimine, põhjalik eeltöö ja igakülgne ettevalmistus väga olulised. Ka muusika õppimine oleks noormeest tol ajal huvitanud, aga Austriasse või Saksamaale eelkatsetele jõudmine polnud vähese planeerimise ja ajahäda tõttu võimalik ning see sai otsusele saatuslikuks.

Ülikooli minekuks pole keegi liiga vana

Andreas võtab välismaal veedetud ülikooli perioodi kokku sõnadega tore, rikastav ja raske. Noormees tõdes, et Berliinis ei huvitanud kedagi, kes sa oled, kust sa tuled või kes on su õde-vend – igal pool tuli nullist alustada ja end ise tõestada. See kogemus tegi teda malbemaks.

Ka koduigatsus kimbutas noort: “Vaatasin Berliinis Eesti üldlaulupidu. Nutsin ja laulsin kaasa.” Ka sõprade leidmine oli raske. Sisulooja ei saanudki esimesed pool aastat ühikas elades aru, et oli oma korruse ainuke eurooplane. Seal oli inimesi, kel kodumaaks Hiina, Costa Rica, Pakistan… Esimese päris sõbra leidis Andreas ühel õhtul hindudega chaid juues. Uue sõbra kultuuriruumi traditsiooniline jook oli nii kange, et too õhtu Andreas magada ei saanudki.

Andreas ja vestlust juhtinud Maria olid ühel meelel, et ülikooli võib minna ka hilisemas eas – viltu sellele keegi ei vaata. Andreas meenutas, et temaga ühel kursusel oli lausa 75-aastane mees. Ka lapsevanematel on okei ülikooli minna. Magistriõppest võib leida 30-aastaseid, kes on käinud järjestikku ülikoolis pea 10 aastat.

Noored leidsid, et tegelikult polegi alati nii suurt vahet, mida täpsemalt õpid. Elus toimub ikka mingi ahelreaktsioon ja isegi kui sa ei rakenda oma eriala traditsioonilisel viisil, tulevad omandatud teadmised kuidagi ikka elus kasuks. Kas eriala valik osutus õigeks või valeks, näitab aeg.

Julgus riskida tõi edu TikTokis

Pärast ülikooli lõpetamist asus Andreas tööle Bolti, kus tõusis karjääriredelil kiirelt ja asus peagi koolitama klienditoe meeskonda. Just sel ajal tuli tema ellu TikTok ja lõpuks ka otsus keskenduda täiskohaga hoopis sisuloomele. Boltist lahkumine oli Andrease elu üks suurimaid riske, aga ta oli õnnelik, et endine tööandja tema otsusesse nii toetavalt suhtus.

Kuigi täiskohaga sisuloojana töötamisel on omad väljakutsed, on Andreas selles valdkonnas edu saavutanud ja õppinud end ka ebakindluses mugavalt tundma. Küsimusele, mida ta uueks karjääriks valiks, vastas Andreas, et tal on tekkinud huvi tehisintellekti vastu. Samuti jagas mees imetlust stand-up koomikutele. Tema lemmikuteks on kujunenud Morgan Jay, Conan O’Brien, Ann Vaida ja Ari Matti Mustonen. Just need eeskujud on aidanud kujundada Andrease lähenemist sisu loomisele ja inspireerinud teda omal ainulaadsel moel edu poole püüdlema.

Andrease nõuandeid noortele:

  1. Suurte otsuste tegemine nõuab aega ja ettevalmistusi.
  2. Välismaale tasub alati õppima minna, alati saab tulla ka tagasi.
  3. Õpi ütlema “jah!” uutele kogemustele ja inimestele.
  4. Raha säästmine annab ruumi rohkemateks valikuteks.

 

Teeviit 5 LIVE teised artiklid:

  1. Maria Rannaväli
  2. Andreas Melts
  3. Kevad Belle Saarepera
  4. Maia Klaassen
  5. Franz Malmsten

Vaata tervet LIVE’i järjest: teeviit.ee/live

Pildigalerii:

Fotograaf: Eneli Riim

Tegevusi rahastatakse haridus- ja teadusministri kinnitatud ning Haridus- ja Noorteameti poolt elluviidava Euroopa Sotsiaalfondist kaasrahastatud programmi „Tõrjutusriskis noorte kaasamine ja noorte tööhõivevalmiduse parandamine“ tegevuse “Noorte konkurentsivõime tõstmine ja noorte tööeluga kokkupuute suurendamine“ raames.

Skip to content