Mis on ID-kaart, Mobiil-ID, Smart-ID?

Need on kõik põhimõtteliselt samad. Kõik on sinu digitaalsed isikutunnistused. Nende abil saad siseneda e-keskkondadesse, teha makseid, sõlmida tehinguid, anda digitaalallkirju ja hääletada valimistel. 

ID-kaardiga digiallkirjastamiseks on vaja ID-kaardi lugejat. ID-kaardiga saad kõiki toiminguid teha mugavalt arvuti kaudu. 

Mobiil-ID ja Smart-ID kasutamiseks on vaja mobiiltelefoni.  Mobiil-ID saab kasutada ka nuputelefoniga, Smart-ID saab kasutada ainult nutitelefoniga. Mobiil-ID jaoks peab olema sõlmitud vastav leping mobiiloperaatoriga ning sellel on ka kuutasu ja vajalik spetsiaalne SIM kaart. 

Smart-IDd on võimalik teha kodus ning seda on ka väga mugav teha, ning on tegijatele tasuta. Smart-ID jaoks on vaja tõmmata alla rakendus ning sõlmida leping, alaealisel on vaja ka eestkostja nõusolekut. Nii smart-ID kui ka mobiil-IDga on võimalik  siseneda erinevatesse rakendustesse – nii võid näiteks pangatoiminguid teha mugavalt nutiseadmest ükskõik, kus sa parasjagu viibid.

eesti koostöö kogu logo

Artikli on koostanud Teeviit tiim koostöös Eesti Koostöö Koguga

Anna oma panus Teeviit teemakuude 2024 loomesse!

Noorteinfoportaal Teeviit toimetab igal aastal teemakuude põhiselt avades noorte jaoks olulisi teemasid ning jagades erinevate noorte ja spetsialistide persooni- ja kogemuslugusid. Selleks, et ka järgmisel aastal pakkuda noorte jaoks huvipakkuvat sisu vajame Sinu abi! Anna oma panus vastates lühikesele küsimustikule!

Jättes oma e-maili loosime kõikide vahel välja ka Teeviit meeneid.

Skip to content