fbpx

Mida teha, kui vaimne tervis hakkab mõjutama haridust?

Vaimse tervise raskustega võib olla keeruline toime tulla koolis või ülikoolis, kuid sellega toimetulekuks on palju abivõimalusi, millest räägime kohe lähemalt.

Paljude inimeste jaoks, koolis ja ülikoolis veedetud aastate jooksul esineb palju tõuse ja languseid. Normaalne on tunda stressi õppeaasta jooksul ja natuke ka ärevust kodutööde, tähtaegade ja eksamitega seoses.

Kui sul on raske aeg või sind vaevab vaimse tervise häire, võib tunduda, et sul on vähem energiat, et keskenduda õppetööle. Koolist ja ülikoolist tulev surve võib muuta vaimse tervise raskused hullemaks. Tea, et kui sind vaevab mõni vaimse tervise mure, on koolis ja ülikoolis olemas inimesed, kes saavad sind nõustada ja tuge pakkuda.

Märgid, et sinu vaimne tervis mõjutab sinu haridust

Siin on mõned punktid, millele tähelepanu pöörata:

  • Sinu hinded langevad võrreldes sinu keskmise tasemega
  • Kool või ülikool ei ole enam nii meeldiv nagu varem
  • Igapäevarutiin muudab sind ärevaks
  • Raskusi on tähelepanu suunamisega ja keskendumisega
  • Tundidest puudumine seetõttu, et see tundub liiga rusuv
  • Suhtled vähem sõprade ja klassikaaslastega

Mida teha, kui vaimne tervis hakkab mõjutama haridust?

Olenemata sellest, kas käid koolis või ülikoolis on kohti ja inimesi, kelle poole pöörduda oma vaimse tervise raskustega, sa ei pea tegelema oma murega üksi.

Kas sinule lähedased inimesed teavad, millest mõtled ja kuidas tunned? Parim asi, mida mure korral teha saad, on kellegagi rääkimine. Ava ennast vanemale, pereliikmele, sõbrale, õpetajale või õppejõule või ükskõik kellele, keda usaldad ja anna teada, mis toimub. Kellegagi rääkimine võib olla suur kergendus.

Koolis ja ülikoolis on inimesi, kes saavad sind ärakuulata ja toetada, mida iganes sa läbi elad. Sa ei ole esimene õpilane, kes pöördub nende poole vaimse tervise raskustega ning koolil või ülikoolil on olemas plaan, kuidas raskustes õpilasi toetada.

 

Kui sa oled koolis, mine räägi õpetaja või juhendajaga, keda usaldad. Anna neile teada, mida oled läbielamas ja kuidas see mõjutab sinu suutlikust tegeleda õppetööga. Küsi, kas kool saab midagi teha, et sind toetada.

 

Ülikoolid pakuvad tasuta nõustamisteenust, kus sa saad rääkida konfidentsiaalselt oma murest. Abi on olemas, kui oled andnud oma murest õigetele inimestele teada.

Nõustaja aitab sul analüüsida tundeid ja emotsioone turvalises keskkonnas. Koolis pöördu sotsiaalpedagoogi või psühholoogi poole, nemad on seal sinu kuulamiseks ja toetuse pakkumiseks. Ülikoolides on nõustamiskeskused, kuhu saad pöörduda.

Ülikoolis õppides on võimalik võtta akadeemiline puhkus, kui sa tunned, et sinu vaimne tervis mõjutab sinu õpinguid. See tähendab puhkuse võtmist õppetööst, tavaliselt aastaks ning peale seda naased tagasi, kuhu pooleli jäid. Kui sa plaanid ülikoolist eemal olemise aja tööl käia, tee kindlaks, et säilitad tasakaalu töö ja elu vahel, et kindel olla koolist pausi võtmise kasuteguris.

Põhikoolis või gümnaasiumis käies on tihti keeruline aega maha võtta oma vaimse tervise heaolu nimel. Sellisel juhul on oluline, et sinu perekond ja kooli juhtkond teavad, kuidas sa ennast tunned, et nad saaksid sind toetada ja aidata.

Ära karda oma murest rääkida ja abi paluda.

Allikas: Iirimaa noorteinfoportaal Spunout.

Artikli tõlkis ja toimetas noorteinfoportaali Teeviit vabatahtlik Laura- Liis Nõmme.

Skip to content