fbpx

Mida õpetab töökogemus välismaal?

Aureelia, Annely ja Anna-Liisa on seiklusjanulised noored, kes reisisid töö ja uute kogemuste nimel USAsse. Aureeliast sai Work & Travel’i kaudu kasvataja lastelaagris, Annely ja Anna-Liisa veetsid aga Southwestern Advantage’i abiga oma suve ukselt uksele raamatuid müües. Loe siit, milline oli nende tööpäev, mis valmistas neile välismaal töötamisel raskusi ja mida nad oma kogemusest õppisid.

Milline nägi välja Sinu tööpäev?

Aureelia: Minu tööpäevad ei olnud kunagi täpselt ühesugused. Hommikuti oli mul võimalus jooksmas käia või muud sporti teha ja enne kui lapsed pidid ärkama, sain ka pesemas ära käia. Järgnes äratus ka lastele, vahetasime riided ja heiskasime lipu.

Annely: Tööle jõudes oli süsteem väga selge – üritasin üles leida maju, kus elavad lastega pered. Koputasin nende ustele ja tutvustasin oma tooteid. Kuna kohtumisi igas päevas oli palju ja inimesed enamjaolt sõbralikud, siis läksid päevad kiirelt – iga ukse taga võis oodata uus lahe pere. Minul tuli nad lihtsalt õigel ajal üles leida.

Anna-Liisa: Minu tööpäev algas tavaliselt eelmisel päeval kokku lepitud kohtumistega ning edasi otsisin juba uusi peresid, kellele haridusliku sisuga tooteid tutvustada. Tööpäevad olid päris pikad, sisaldasid uusi kohtumisi ja seiklusi ning õhtul koju jõudes tegin alati ka päevast kokkuvõtte.

Kas ning milliste raskustega pidid silmitsi seisma ning kuidas nendest üle said?

Aureelia: Minul isiklikult erilisi raskusi ei tekkinud, aga tundsin aeg-ajalt ikka koduigatsust, kuid õnneks oli seal nii palju toredaid inimesi, kellega sain koos aega veeta. Ausalt öeldes läks see aeg siiski nii kiirelt, et ei jõudnudki enamasti kodu igatsemise peale mõelda.

Annely: Kõige raskem hetk saabus alles suve lõpus, kui ma olin tööst juba vaimselt ja emotsionaalselt väga väsinud. Tundsin, et lihtsalt ei suuda seda enam teha, aga samas keeldusin ka alla andmast. Sellele hetkele tagasi mõeldes saan aga aru, et just see oli aeg, kui ma inimesena ja isiksusena väga palju kasvasin ja arenesin. Just sellepärast, et ma sain ette tulnud seinast üle ja läksin edasi, kuigi oli raske.

Anna-Liisa: Minu jaoks oli alguses kõige raskem oma emotsioonidega toime tulla. Olen alati olnud emotsionaalne inimene ja müügitöös kohtab paraku päris palju ka äraütlemisi, millega oli algul raske harjuda. Kohanesin sellega õnneks kiiresti – sain osavamaks müügitöös ning suutsin säilitada rahu ka väga pingelistes olukordades.

Mida välismaal elamine ja töötamine sulle kokkuvõttes õpetas?

Aureelia: Ma usun, et see oli mu kõige produktiivseim suvi üldse – see õpetas mind oma mugavustsoonist välja tulema ning õpetas, kuidas paremini inimestega töötada ja suhelda. Lisaks andis see mulle erinevaid nippe, kuidas kedagi paremini õpetada ja ka ise läbi selle õppida.

Annely: Sain suve jooksul lihvida oma suhtlemis- ja müügioskusi ning oskan nüüd inimesi paremini lugeda ja analüüsida. Mulle meeldis, et müügitööd tehes õppisin Ameerika kultuuri ja inimesi tundma oluliselt paremini, kui seda lihtsalt turistina külastades oleks saanud.

Anna-Liisa: Ameerikas raamatuid müües õppisin ennast paremini tundma. Sain teadlikuks oma nõrkustest ja tugevustest. Õppisin kontrollima oma emotsioone ja jääma rahulikuks erinevates olukordades. Kuna enne suve oli minu inglise keel üsna halb, sain kõvasti lihvida ka oma keeleoskust.

Samuti kohtasin suve jooksul väga palju erinevaid perekondi ning nendega koosveedetud aeg andis mulle ettekujutuse, millist perekonda ma ka endale tulevikus soovin.

Kogemusi jagasid Aureelia Kald, Annely Kasela ja Anna-Liisa Johanson.

Skip to content