fbpx

Kuidas alustada treeningutega?

Oled mõelnud, et tahaksid alustada treeningutega ja liikuda rohkem? Mõtled tihti, kuidas end trenni lainele viia? Oled õiges kohas! Just selles artiklis jagame näpunäiteid, kuidas end 30 minutit päevas liigutada ja aktiivsemaks muuta.

Elutempo võib sageli olla nii kiire, et selleks ajaks, kui me päeva lõpus koju jõuame, tahame vaid diivanile pikali visata  ja Netflixi käima lükata. Tihti planeerime endale tegevusi, mis aitavad meil lõõgastuda, kuid kas me planeerime ka selliseid tegevusi, mis annavad meile energiat juurde ja parandavad tervist?

Treening on oluline nii meie füüsilise kui ka vaimse heaolu jaoks. Isegi 30 minutit päevas treenimine on meie kehale ja vaimule kasulik. Parim viis alustamiseks on omale treeningplaani koostamine.

Näpunäiteid treeningrutiini planeerimiseks

Siin on mõned nipid, mis muudavad treeningu planeerimise lihtsamaks:

Hangi omale planeerimis äpp või kalendermärkmik ja pane kirja, mida sa nädala jooksul teed. Võid kasutada ka kalendrit ja riputada selle seinale, et saaksid seda iga päev kontrollida ja tehtud asjad läbi kriipsutada. See aitab sul tegevusi paremini planeerida ja aitab ka motivatsiooni säilitada. Loe ka kuidas paremini oma aega planeerida.

Sea endale eesmärgid, kuid alusta millestki saavutatavast, ethoida motivatsiooni ja kui oma seatud eesmärgi saavutad, ära unusta seda tähistada ja seada uus eesmärk! Näiteks võid alustada jooksmisega iga päev pärast tööd ja iga nädal distantsi pisut pikendada. Püüa mitte liiga palju korraga teha, vastasel juhul võid läbi põleda või pettuda.

Planeeri ka oma toidukordi, kuna tasakaalustatud toitumine on oluline osa sinu päevast.

Veendu, et oled piisavalt söönud ja joonud, enne kui hakkad trenni tegema. See tähendab, et enne treeningut tuleb mõelda sellele, mida sa sööd ja millal. Toiduplaani koostamine samal ajal treeningu planeerimisega võib aidata sul seda õigesti teha.

Proovige treenida erinevatel aegadel, et leida endale sobiv rütm ja aeg.

Püüa aru saada, kas oled hommiku-, pärastlõuna- või õhtuinimene. Mõned inimesed eelistavad oma treeningu teha hommikul esimese asjana, samas kui teine eelistab treenida hoopis õhtul. Tee just nii, kuidas sulle sobib, et see ei tunduks lisakohustusena, vaid oleks meeldiv tegevus.

Astu väikeste sammudega. Mõtle lihtsatele asjadele, mida teed iga päev treeningu käigus, et muuta oma päev liikuvamaks. Näiteks saad lifti asemel trepist liikuda, kaks peatust varem bussist väljuda jne. Proovi need väikesed asjad oma päevasesse rütmi viia ja hakata olema rohkem aktiivne.

Ole igaks päevaks valmis. Proovi eelmisel õhtul kõik valmis sättida, et saaksid ilma viivitusteta järgmisel päeval oma treeninguga alustada. Nii ei teki võimalust treeninguga viivitada ning  seda edasi lükata.

Leia viise, kuidas ennast motiveerida trenni tegema. See võib olla sõbrakutsumine endaga jooksma, suurepärase playlisti koostamine, mida treenides kuulata, või preemia planeerimine treeningu lõpetamise eest, näiteks mõni meelistegevus.

Kui alustad uue treeningrežiimiga, võid sa kiiresti tüdineda, mistõttu on oluline katsetada ja proovida erinevaid treeninguliike. See aitab treenida ka sinu keha eri osasid, erineval viisil. Siin on sulle mõned näpunäited:

Kui kõnnite, jooksete või sõidate jalgrattaga, vaadake aeg-ajalt erinevaid marsruute, et sul ei hakkaks liiga igav.

Kasuta oma ümbrust maksimaalselt ära. Paljudes parkides on loodud välitreeningväljakuid, , mida saab igaüks kasutada. Muuda oma kõndimise või jooksmise rutiini, treenides vahepeal välitreeningalal. Juhised on tavaliselt varustusel, tutvu nendega kindlasti enne treeninguga alustamist.

Proovi erinevaid treeningvorme. Mine YouTube’i ja vaata näiteks jooga või pilatese õpetusi. See on hea viis nädala jooksul treeninguid segada ja lisaks on see juhendatud.

Allikas: Iirimaa noorteinfoportaal Spunout.

Artikli kirjutas noorteinfoportaal Teeviit tiim 2023. aastal.

Skip to content