fbpx

Kas mälul on nipid?

Aju saab treenida sama lihtsalt nagu oma keha. Koolis õpitu meelde jätmine on iseenesest juba hea mälutreening, kuid kui tundub, et mälu kipub alt vedama, on alati võimalik sellele eraldi tähelepanu pöörata ning mälu turgutada. Ehk siis iga inimene saab treenida oma mälu oluliselt paremaks. Kui mälu ei treeni, võib see kängu jääda sama moodi nagu lihased, mida ei kasutata. Treeni oma aju Peaasi.ee ajutreeningutega.

Samas ei toimu meeldejätmine ühes reas, nagu me tavaliselt kirjutame või märkmeid teeme. Ajju info salvestamine toimub seoste või mustrite kaudu. Kui suudame meelde jäetava info seostada millegagi, mida juba teame, salvestub uus teave kergemini. Hea on kasutada meeldejätmiseks erinevaid meeleorganeid – nägemist, kuulmist, aga ka läbikirjutamist, teistele jutustamist, omandatu ise läbitegemist. Sel moel erinevaid mäluliike kasutades (nägemismälu, kuulmismälu) salvestub info palju paremini.

Ajatelg

Väga efektiivne sündmuste/faktide/järgnevuste õppimisel nt ajaloos. Visanda telg ja kirjuta sinna tähtsamad aastaarvud. Nii tekivad silme ette ajastu tähtsamad sündmused, millele tuginedes tekib hea tervikpilt.

Skeemid

Loo endale märksõnades/võtmesõnadest loogiline skeem. Joonista see paberile. Seda vaadates tuleb loetust kõige olulisem meelde.

Teksti allajoonimine

Teksti allajoonimine või postitile/märkmepaberile võtmesõnade üles kirjutamine.

Spikri kirjutamine

Spikri kirjutamine on paljudele abivahendiks. Läbi kirjutades salvestub info paremini. Spikerdamist me siiski ei propageeri.

Memoriini mängule sarnanev tehnika

Korrutustabelit saab väga hästi pähe õppida ja kinnistada kirjutades ühele kaardi poolele tehte ja teisele vastuse ja nii kaarte virnast võttes saab õpitut kinnistada. Seda saad teha nii üksinda kui sõpradega. Sama meetodiga saad selgeks õppida keemia elementide tabeli või erinevaid võõrsõnu. Kasuta siin oma fantaasiat.

Akronüümi tehnika

Sõnade algustähtedest moodustatud lühendi e akronüümi tehnika. Jäta meelde sõnade algustähed ja moodusta neist sõna. Kasuta seda sõna meenutamisel vihjena. Näiteks selleks, et meelde jätta ilmakaared: kagu, edel, loe, kirre võib moodustada akronüümi KELK. Ilmakaarte meenutamisel on vaja edaspidi lihtsalt mõelda „kelk“ ning tähed sõnas aitavad ilmakaared meelde tuletada.
Lausete moodustamise tehnika

On sarnane eelmisele akronüümi tehnikale, kuid moodustad nüüd sõna asemel meeldejääva lause. Näited:

Näide 1: Täpitähtede meelde jätmisel „Õun Ärkas Öösel Üles“.

Näide 2: Kui on vaja meelde jätta mandrid, siis võib moodustada lause, mis kergesti meelde jääb. Euraasia Aafrika Lõuna-Ameerika Põhja-Ameerika Austraalia Antarktika – Ema Aitab Lahedal Poisil Aabitsat Avada.

Hea oleks sellise lause puhul ka mõttes luua endale pilt, näiteks mõelda selle peale, kuidas ema kummardub ühe lahedalt riides poisi kohale, kelle nina ees on suur A-tähega raamat.

Näide 3: Vikerkaare värvide meelde jätmiseks on rahvasuus levinud salm: „Peremees Ootab Kitselt Raha, Sulane Temalt Liha“ (punane, oranž, kollane, roheline, sinine, tumesinine, lilla).

Mälumaja tehnika.

Seosta õpitavad asjad tuntud koha ja selle elementidega. Kujuta ette näiteks oma kodu või mõnd teist hästi tuttavat paika. Jaluta mõttes oma kodu läbi ja määra kindlaks kohad, milles peatud ja mida saad kasutada vihjetena.

Näiteks: Kui on vaja meelde jätta Eesti peaministrid – Andrus Ansip tervitab sind koduuksel, Juhan Parts võtab koridoris saapaid jalast ära, Siim Kallas on köögis pliidi ees, Mart Laar võtab külmkapist vorsti jne.

Tekivad seosed: Ansip=uks Parts=koridor jne. Meenutamisel piisab vaid ette kujutamisest, et lähed oma koju ja vajalik meenub iseenesest.

Puu tehnika

Joonista teema kohta puu, kus puutüvi on keskne teema või sümbol, iga seostuv teema või märksõna on hargnev oks või põhiharu. Näiteks kui on vaja meelde jätta soome-ugri keeled, siis puutüvi on soome-ugri keelkond, peamised harud läänemeresoome keeled, ugri keeled jne, väiksemad oksad ungari keel, eesti keel jne.

Kordamine aitab alati!

Kui mõnda teksti pähe õpid, siis loe see mitu korda läbi, seejärel korda infot selle operatiivmällu viimiseks 20 sekundi jooksul. Õpitu püsimällu viimiseks korda seda vahetult 10 minuti jooksul ning siis juba järgmisel hommikul. Kordamist võid teha kas valju häälega või vaikselt oma peas.

Artikkel koostatud Peaasi.ee kodulehel olevate materjalide põhjal.

Skip to content