fbpx

Vabatahtlik tegevus kui arengukiirendi

Aega ei ole kunagi ülemäära palju. Kool, kodu, sõbrad, trenn võtavad oma –  ning ülejäänu kipub niisamuti näppude vahelt minema pudenema. Seda enam, et vaba aja veetmiseks on mustmiljon võimalust: minna kinno, peole, veeta aega sotsiaalmeedias.

Miks võiksid ometigi vabatahtikku tegevust oma ärkvelolekutundidesse mahutada?

Olgu öeldud, et vabatahtlik tegevus on miskit, mida tehakse vabast tahtest (mitte sunniviisiliselt), ilma tasu saamata (kuid tasu võib väljenduda näiteks uutes tutvustes, kogemustes, teadmistes jms) ning kellegi teise või laiemalt ühiskonna hüvanguks.

Uued oskused

Vabatahtlikuna saad õppida mitmesuguseid oskusi, mis tulevad sulle edaspidises elus kindlasti kasuks. Näiteks saad vabatahtlikuna harjutada kätt meeskonnatöös ja organiseerimises. Samuti saad õppida aja planeerimist ja kommunikatsiooni. On väga vähe ameteid ja karjäärivalikuid, kus nimetatud oskustest tulu ei tõuse.

Uued sõbrad ja tuttavad

Vabatahtlik tegevus toob kaasa uusi tutvusi ning õpetab sind kohanema ning toime tulema erinevates keskkondades ja olukordades. Eriti vahva, kui tegutsed vabatahtlikuna ühenduses, kus on ka välismaalasi või lähed vabatahtlikuks mõnesse teise riiki: see avardab silmaringi ning kultuuritunnetust. Samuti on ju igati äge, kui sul on tulevikus nii mitmeski välisriigis tuttavad juba ees!

Karjäärivalikud

Kas sina juba tead, mis ametit õppida? Huvitav, kas see töö, mida sa tulevikus teed, on tänapäeval juba olemas?

Vabatahtlikuna saad end proovile panna erinevates valdkondades ning rollides. See võib aidata sul välja selgitada, mida tahaksid edasi õppida või millises valdkonnas tulevikus töötada.  Vabatahtliku tegevuse muudab põnevaks see, et kunagi ei tea, mis see endaga kaasa toob. Näiteks võib sinu vabatahtlikust rollist kasvada tulevikutöökoht. Või – kui sul on suur eesmärk silme ees – võib nende ideede poole liikudes kasvata hoopis sinust (uue) organisatsiooni juht. Või leiad hoopis sõbrad, kellega koos mõni uus ettevõtmine käivitada. Teinekord juhtub ka, et leitakse armastus kogu eluks!

Meie ümber on üha vähem inimesi, kes teevad terve oma tööelu ühte ja sama asja. Pigem on kõik muutuses ning on raske öelda, milline amet oleks tulevikus kõige ägedam ja tasuvam. Sellises virr-varris on kõige kergem ilmselt kiirest kohanevatel ning paindlikel inimestel ja just kohanemist, paindlikuks olemist vabatahtlik tegevus sulle ka õpetab.

Olen hea ja õnnelik inimene

Kes meist ei tahaks tunda end hea ja abivalmi inimesena? Vabatahtlikuna tegutsedes saad tunda seda, et oled oluline, sinu abi vajatakse. Vabatahtlikus tegevuses osalenud inimesed ongi ühe põhjusena välja toonud õnnelikuse, vabatahtlik tegevus muudab inimesed õnnelikuks!  Tore on see, et vabatahtlikuna saab tegutseda pikaajaliselt mõne ühingu juures või soovi korral aeg ajalt panustades. Ka pisikesed vabatahtlikud tegevusampsukesed jätavad hea tunde südamesse.  Näiteks saad sa olla mõne noorteühingu vabatahtlik tegevuste korraldaja, pakkuda abi loomade varjupaigas, käia aegajalt abiks Toidupangas toitu pakkumas, Uuskasutuskeskuses kaupa sorteerimas või hoopiski Iromani võistlusel veepunktis võistlejatele jooki ulatamas. Võimalusi on sadu ja sadu!

Kuidas saada vabatahtlikuks? Kus olla vabatahtlik?

Kõige olulisem on mõelda, mis sulle oluline on ning kuhu sina panustada tahaksid. Kas see on mõni loomakaitsega tegelev organisatsioon või on Sinu jaoks oluline hoopis noorte aktiivse osaluse tõstmine? Kõik on hea ja õige ning võimalusi on väga palju. Mõned mõtted vabatahtlikuna tegelemiseks leiad siit:

  • Vabatahtliku tegevuse võimalustega saab lähemalt tutvuda siin.
  • Juhul endale sobivat tegevust ei leia, siis võib uurida, mida on pakkuda välismaal.
  • Lisaks võib endale sobiva ja kasuliku vabatahtliku tegevuse võimaluse leida kogukonnapraktika Kogukonnapraktika kogemus annab ideid, kuidas ise rohkem märgata, muuta ja panustada ühiskonda, et see muutuks paremaks ja õiglasemaks kohaks, kus elada.
  • Väga hea võimalus on 17-30 aastastel noorte minna välisvabatahtlikuks Euroopasse läbi Euroopa Solidaarsuskorpuse programmi.

Kust leida neid vabatahtliku tegevuse võimalusi, mis aitavad areneda ja olla õnnelik?

Kõige lihtsam viis on klikkida Vabatahtlike Väravasse, kust leiad mitmeid pakkumisi, kus kaasa lüüa.  Seega,

  • mine ja uudista vabatahtlikud.ee.
  • Teine võimalus on oma kodukohas ringi vaadata ja uurida, kas on sinu kodukohas tegutseb mõni kohalik selts, kus abi vajatakse. Võid uurida võimaluste kohta koolist huvijuhilt või kohalikust noortekeskusest.
  • Võite ka koos sõpradega otsustada ise midagi algatada.
  • Juhul kui sobivat pakkumist ei leia, võid meile kirjutada info@vabatahtlikud.ee ja püüame üheskoos sinule sobiva teeotsa üles leida.

Vabatahtlike Värava meeskonnal on väga hea meel, et veebiplatvormi Teeviit tegijad meid üles otsisid. Üheskoos soovime vabatahtliku tegevuse leidmise noortele senisest lihtsamaks teha. Nüüd leiad sinule tuttavast Teeviida platvormilt otsetee Vabatahtlike Värava lehele.

Soovime sulle jõudu oma unistuste elluviimisel ja ootame sind avastama vabatahtlike imelist maailma!

Artikli autor on Anu Viltrop.

Allikas: Vabatahtlike Värav

Liikumine Kodukant, 2020. Uuendatud 2023. aastal.

Skip to content