fbpx

Vaata üle oma sotsiaalmeedia kontode privaatsussätted

Sotsiaalmeediarakendused pakuvad meile mitmeid tehnilisi võimalusi oma konto ja profiili seadistamiseks ning probleemidest teavitamiseks. Oluline on üle vaadata oma sotsiaalmeediakontode privaatsussätted ning seadista need nii, et omaksid enam kontrolli selle üle, kes sinu postitusi näevad ja kes neid kommenteerida saavad.

Sul on võimalik muuta oma konto privaatseks, see tähendab, et ainult inimesed, kellele sa oled fotode ja videote vaatamiseks loa andnud, näevad neid.  Kui sa oled konto privaatseks muutnud, peab iga uus kasutaja, kes pole sinu jälgijate hulgas ja kes soovib sinu fotosid ja videosid näha, sinu nõusolekut küsima. Kas lubad seda või mitte on juba sinu valik.

Lisaks saad muuta seda, kes sind märkida ja mainida saavad. Oma privaatsuse kaitseks soovitame mitte jagada oma asukohateavet. Samas tasub teada, et profiilipilt, kasutajanimi ning enamjaolt ka teave profiilil on kõigile kasutajatele nähtav, nii et tasub läbi mõelda, mida seal enda kohta avaldada. Näiteks oma aadressi ega telefoninumbrit pole mõtet seal jagada.

Postituste tegemisel pea meeles, et nende sisu on kõigile, kes seda näevad, igal ajal salvestatav ja edasi saadetav. Seega on oluline läbi mõelda, millist infot endast või teistest jagada ja kas jagada oma postitust kõikide oma kontaktidega või teatud osaga nendest. Hoia ka teiste privaatsust ning ära jaga ilma nõusolekuta nende andmeid. Vaata aegajalt oma avaldatu üle ning kustuta vanemad postitused.

Kasuta peamistesse sotsiaalmeediarakendustesse sisse logimisel kaheastmelist autentimist, pikemaid ja keerulisemaid paroole ning kui kasutad ühiskasutuses olevaid seadmeid või kellegi teise seadet, siis logi ennast pärast sotsiaalmeedia kasutamist välja. Nii ei saa teised sinu kontosse sisse.

Loe läbi ka sotsiaalmeediakeskkonna kasutustingimused. Kui mõni kasutaja on reeglite vastu eksinud (näiteks kui keegi kiusab või postitab midagi pahatahtlikku või ebaseaduslikku), siis saab sellest keskkonnas raporteerida. Raporteerimiseks on kõikidel keskkondadel olemas kas vastav vorm või palutakse saata e-kiri, kindlasti lisa toimunust ka ekraanitõmmised. Ära jää oma murega üksi, vaid pöördu usaldusväärse täiskasvanu poole. Alati saab nõu ja abi küsida ka lasteabitelefonilt 116111 (chat veebilehel www.lasteabi.ee) või veebipolitseinikelt.

Lastekaitse Liit on projekti Targalt internetis raames koostanud privaatsussätete muutmise juhised sotsiaalmeediarakenduste Instagram, Snapchat, TikTok, Whatsapp, Twitter ja Facebook kohta. Juhistest leiab infot kuidas oma profiil privaatseks muuta, kuidas rakendusesiseselt teavitada ning abi ja nõu saamise võimalused. Juhised leiab: https://noor.targaltinternetis.ee/sotsiaal-vorgustikud/.

Artikli koostas Kerli Valner, projekti Targalt internetis teavitustööjuht, Lastekaitse Liit

Skip to content