fbpx

Ulatuslik tarbimine mõjutab inimesi ja keskkonda

Nutitelefon Hiinast, muusika USA-st, särk Bangladeshist, püksid Türgist, jalgpall Pakistanist. Iga asi, mida kasutame, on läbinud enne meieni jõudmist tuhandeid kilomeetreid.

Äri peab olema efektiivne ja tooma kasu. See tähendab sageli, et ettevõtted pingutavad selleks, et toota palju asju võimalikult odavalt. Paraku tähendab see tihti järeleandmisi eetilisuses. Suured tööstushooned, mürgised kemikaalid, kitsad ruumid ja kehvad töötingimused võivad olla igapäevaste tarbeesemete teekonna alguspunktiks.

Seega, enne kui järgmist uut asja ostad, püüa välja uurida, kus ja kuidas on see toodetud. Näiteks esmase info tootmispiirkonna või tingimuste kohta saad kas toote või riideeseme peale trükitud sildilt. Paljud tooted, mida igapäevaselt kasutame on toodetud arenguriikides. Enamasti seetõttu, et sealsetes piirkondades on odavam toota. Alati tasub mõelda, kas uus pluus või teksad peavad käima nii pika teekonna.

  • Üks viis toota esemeid ning asju inimesi ja keskkonda kahjustamata, on toota eetiliselt.
  • Eetilised tooted ja tootmispõhimõtted peavad tagama selle, et toodete ja esemete valmistajatel, on inimväärne töö ja õiglane palk. Kas sina ei tahaks ju saada raske töö ja vaeva eest vaid piskut.
  • Eetilise tootmise puhul on oluline ka see, et keskkonda ei reostata, vaid kogu kaup toodetakse säästlikult ja jätkusuutlikult. Nii on näiteks oluline see, et kogu riidematerjal läheks käiku või saadetakse ülejäägid siis ümbertöötlemisele või mõeldakse midagi uut ja põnevat välja.

Eetiline tootmine ja taaskasutus on üha enam moes, igal tootel on rääkida oma lugu!

Loe säästva tootmise ja tarbimise kohta lisaks.

Allikas:  MTÜ Mondo

Artikli toimetas noorteinfoportaal Teeviit noorteinfo peaekspert Kaie Pranno.

Skip to content