fbpx

Teeviit vabatahtlikud: vaimne tervis

Oktoobrikuu oli vaimse tervise kuu ning noorsootöö nädal novembris keskendub osaliselt ka vaimsele tervisele. Sellega seoses jagavad oma mõtteid Teeviida vabatahtlikud Stessy, Daria ning Birke Mirell.

Mis on sinu jaoks vaimne tervis?

Stessy
Minu jaoks on vaimne tervis see, kuidas me mõtleme, tuleme toime stressiga, suhtleme teistega ja teeme otsuseid. Ning kuidas me ennast, teisi ja ümbritsevat maailma tunnetame. Hea vaimne tervis on kui taju, mis aitabki meil elu nautida.

Daria
Vaimne tervis minu jaoks tähendab just seda, kuidas inimene ümbritseva maailmaga suhestub ning ühtlasi sellist hingeseisundit, kui ta on valmis uusi väljakutseid vastu võtma, hea meelega oma mugavustsoonist välja astuma, kuna mitte midagi ei piira tema tegevusi, käitumismudeleid, mis on suunatud muudatustele paremuse poole, ega sekku tema mõtete voogu, põhjustades lisapingeid ja stressi. 

Minu arust, üsna kõvasti mõjutab vaimne tervis seda, kuidas me iseend, teisi ja ümbritsevat keskkonda kogeme – kuidas me keerulistest olukordadest võitu saame, hästi näitab seda tõika, kas praegusel hetkel me vajame toetust ja tuge või mitte, kas meie lähisuhetes valitseb täielik kooskõla või täielik surimuri, kas me aktsepteerime ennast või siis allavääristame jne. 

Olen ka siiralt veendunud, et hea vaimse tervisega inimene ei lasku liigsetesse enesesüüdistustesse ega oota eelseisvatest sündmustest halvimat. 

Birke Mirell
Minu jaoks on vaimne tervis eelkõige see kuidas me inimestega suhtleme ja kuidas inimene ennast suheldes tunneb, mida mõtleb jne. Hea vaimne tervis aitab toime tulla pingetega, eneseväljendusega jms. Kõigil on vaimne tervis mille eest tuleb hoolt kanda sama palju kui füüsilise tervise eest. Vaimne tervis ja selle pärast muretsemine on inimlik ja seda tulebki vahest ette.

Kuidas hoiad sina oma vaimset tervist?

Stessy

Tean üht toredat fraasi, mis tegelikult panebki kõik paika. “Mina valin”. Ma valin millist teed hommikul juua, kuidas reageerida erinevates olukordades, millist raamatut lugeda, enda emotsioone, ja üldse kõike.

Ei meeldi suhelda mingite inimestega, sest nad toovad rohkem negatiivset kui positiivset? Siis ära suhtle nendega. Sina valid. Enda mõttekäik on minu arust tähtsaim vaimse tervise hoidja.

Kui mõelda aga teistele asjadele, mis aitavad vaimset tervist ja siseharmooniat* hoida, siis meditatsioon, filmid, ning muusika ja šokolaad. Kunagi ammu küsiti mult, milleta ma ei saaks elada. Ja ma vastasin kohe, muusika ja šokolaad.

Muusika, annab meile kõike, kõiki võimalike emotsioone, lahendusi, tuge ja jõudu. Soovitan seda alati, hea laul võib olla parimaks sõbraks raskel hetkel. Filmid seepärast, et ütlen enda kogemusel, sealt Saab leida seda, millest sul elus ei piisa. Sealt saab õppida, laiendada enda silmaringi, inimesi tundma õppida, kuna paned ennast tegelase kohale ja hakkad paljudest asjadest aru saama.

Meditatsioon, parim asi enda harmoonia teostamiseks. See aitab meil õppida iseendast palju uut ning avab paljud uksed iseenda arusaamise juurde.

Igaühel on muidugi erinevad arvamused ja nipid, aga mina enda poolt samuti soovitan leida jõudu hetkest. Hetkest mil elad ja oled võimeline olla seal, kus praegu oled, sest ega kahjuks kõikidel seda võimalust ei ole. See arusaam annab kõige rohkem motivatsiooni edasi minna ja kõigega hakkama saada.

Daria
Ikka mõtlemisviis, mis aitab elust rõõmu tunda ja seega on lahutamatu osa vaimsest tervisest, päris äge meie heaolu mõttes, ent ongi siuke mõiste nagu “toksiline positiivsus”, mida kõigest jõust üritan vältida. Aga mida see üldse tähendab? Lihtsustades, kui positiivsus ignoreerib reaalsust. Siis, kui inimesed nõuavad endalt ja teistelt õnnelik olemist ja heast küljest asjade vaatamist, samas kui tegelik olukord räägib igati vastupidist. Hea vaimne tervis ei tähenda minu jaoks seda, et me ei koge kunagi kurbust, muret, viha või lootusetust. Me kogeme kõik erinevaid tundeid – vahel on need positiivsed, vahel negatiivsed. Siis pean oluliseks oma vaimse tervise hoidmiseks aktsepteerida neid kõiki. Tegelt aitab.

Kuna olen eriti praegu õppetöö/projektide/tööga päris hõivatud, siis tihtipeale tunnen, et mu pea on nagu arvuti, kus on liiga palju aknaid avatud. Sel juhul stressi ja ülepingete leevendamiseks tegelen spordiga (kui ei jõua sellele piisavalt aega pühendada, siis varahommikul tegelen võimlemisega), kuulan podcaste, et oma süngeid mõtteid kuidagi hajutada või lahendusi leida, kui on sisemine tahtmine tegelikkusest abstraheeruma, siis viibin üksinduses ja vaikuses, paludes teisi mind mitte häirida.

Tänu oma kallile inimesele olen saanud rohkem asju endast välja rääkida ja õppinud oma mustreid paremini analüüsima – ikka see positiivselt mõjub vaimsele tervisele! Kuulsin samuti kuskilt, et suurim kunst maailmas on mitte juurdelisamine, vaid lahtilaskmine ning kui Sul on võimalus kellegagi oma murekohti arutada, siis tee seda kohe! Lase lahti läbipõlemise ja enesehävitamise vältimiseks!

Birke Mirell
Minu jaoks on vaimse tervise hoidmisel hästi tähtis see, et kui ma tunnen, et mul oleks vaja aega maha võtta ja ma lihtsalt enam ei jaksa, siis ma võtangi endale päeva või kaks kus ma keskendun asjadele mida mulle meeldib teha ja mis teeks mu enesetunde paremaks, teen asju mis muidu oleks unarusse jäänud. Ma ei ole kunagi eriti passiivne olnud ja tahan alati midagi teha, nii et minu jaoks on puhkus kasvõi see, et mul võib olla tohutult tegus, aga kui ma teen asju mis mulle meeldib ja mis mulle rõõmu toovad, siis ma saan just motivatsiooni juurde.

Asjad millega ma oma mõtteid mujale viin on näiteks muusika kuulamine, filmide ja sarjade vaatamine, lugemine ja kindlasti aitab kõige rohkem sõpradega olemine. Lisaks veel üks väike asi mida ma alati kipun tegema kui tahan oma mõtteid mujale viia on küpsetamine.

Artikli koostas Teeviit sisuloome- ja koostöösuhete tiimi vabatahtlik Helerin Leemets

Artikkel on avaldatud 2022. aastal

Skip to content