fbpx

Kogemuslugu õpilasfirma Spotteriga: teekond on olnud täis üllatusi

Aasta esimesel kuul keskendume rahatarkuse teemadele. Seekord oleme teinud loo õpilasfirma Spotteriga.

Õpilasfirma Spotteri teekond on olnud täis üllatusi. Hea pealehakkamine, tugev meeskond ning innovaatiline toode tõid nendeni Eesti parima õpilasfirma tiitli ja Julgete loojate eriauhinna Euroopa õpilasfirmade võistluselt. 

Meie õpilasfirma senist tegevust võib võrrelda kui meeskondliku sporti – eesmärgini jõudmiseks tuleb kõigil tiimi liikmetel panustada. Meie suurim õnnestumine oli teha revolutsiooni tavapärases discgolfi mängus, tulles välja tootega, mis lahendab kindla sihtgrupi jaoks probleemi. Pärast nelja kuud katse-eksitusmeetodil testimisi jõudsime funktsioneeriva lahenduseni – seda kõike tänu järjepidevale tiimitööle. Tugev meeskond ja innovaatiline toode tõid meieni ka Eesti parima õpilasfirma tiitli. Hea pealehakkamisega võitsime Julgete loojate eriauhinna Euroopa õpilasfirmade võistluselt. 

Kuidas leidsime idee? 

Võttes arvesse, et me oleme discgolfi harrastajad, oli see probleem meie ümber kogu aeg. Probleemi tuvastasime suve lõpus, kui veetsime palju aega disc golfi radadel. Disc golf on suurepärane sport, aga selle rikkus ära pidev ketaste otsimine. Tollel hetkel olime me suuresti veel pigem algajad ja kaotasime kettaid tihti. Mäng ei olnud sujuv. Kolm neljast sooritasid täpse viske, aga viimasel läks täiesti metsa. See tähendas, et pidime kõik koos nüüd tema ketast otsima. Kord kui üks meie liige oma parima ketta ära kaotas ja meie selle otsimise pärast rongist maha jäime, tõdesime, et me vajame lahendust. Õnneks oli kätte jõudnud ka kooliaeg ja sellega koos ka õpilasfirma programm. Probleem oli meil justkui reservist võtta ja meie firma juht artur pakkus ka välja lahenduse – sepsiaalsed jälitusseadmed.

Mida õppisite?

Õppisime tiimiga koos töötama nagu ühes reaalses ettevõttes või startupis. Alustasime praktiliselt nullist, meil puudusid igasugused müügi-, turundus ja finantsalased teadmised. Naljaks on tagasi mõelda, et me tahtsime luua tehnoloogiaettevõtte, kuid meil puudusid ka inseneri alased teadmised. Pidime rakendama füüsikat ja tegema endale selgeks kuidas erinevad tegurid, sealhulgas näiteks raskuse lisamine, mõjutavad ketta aerodünaamikat. Meie saime enda ettevõtte toimima puhtalt katse-eksitus meetodeid läbides. Tegime kuid testimisi kuni lõpuks toote valmis saime. Alustades oli meil uute koostööpartneritega väga palju segadust ja möödarääkimist, me ei presenteerinud end kuigi hästi. Mis puudutab uute klientide saamist, siis meie müügimehe oskused olid küllaltki toored.

Tootearendus 

Kuna meil on tehniliselt keerukas toode, venis meie tootearendus protsess pikemaks, kui olime esialgu arvanud. 

Mida kaugemale jõudis meie tootearenduse protsess, seda rohkem muudatusi tekkis meie ülesannetes. Sellest kõige parem näide on see, et alates aastast 2021 on kõik tiimiliikmed tegelenud tootearendusega, et toode saaks võimalikult kiirelt valmis. 

Meie koosseisu kuulub tegev-, tootearendus-, finants- ja turundusjuht. Tegevjuhi põhilisteks ülesanneteks on olnud suhtlus erinevate teenustepakkujatega ning jagada ülesanded teistele. Tootearendajad on tegelikult kõik Spotteri liikmed, kuid nendest tähtsaim on siiski tootearendusjuht. Tema on proovinud mitmeid erinevaid lahendeid, et meie toode toimiks. Samuti käinud mitmetel läbirääkimistel, et saada abi oma ala spetsialistidelt. Finantsjuhi ülesanne on tegeleda paberimajandusega ning hoida silm peal meie ühisel pangakontol. Tootearendus on kindlasti meie toote puhul kõige keerukam osa. Alustasime tootearendusega võimalikult vara, sest teadsime, et selle täiuslikkus osutub raskeks. Meie esimene prototüüp kujutas ette discgolfi ketast, mille alla oli pandud kiip, mis oli kinnitatud Macgyveri teibiga. Prototüüp ei olnud edukas, kuid saime läbi testimise teada, et meie kiip toimib ootuspäraselt. 

Järgmise prototüübi puhul panime rõhu kiibi kinnitamisele. Plaan oli kasutada võimalusena 3D printimist ja 3M teipi. Otsisime võimalusi ja abi profesionaalidelt. 3D printimise ideest pidime kahjuks loobuma, sest oli palju faktoreid mida me ei saanud endale lubada sh hinnasuhe ja toote funktsioneerimine. 

Spotteri kolmas ning samas ka viimane prototüüp kujutab endas ette discgolfi ketast, mille alla on kinnitatud 3M teip. 3M teibi peale on asetatud meie kiip, mille peal on omakorda plastikust kate. 

Meie soovitused tulevastle põlvedele 

Kui teil on soov teha õpilasfirmat, siis ärge asuge lahendama liiga keerulisi ja globaalseid probleeme. Võtke sihiks mõni enda omadest. Näiteks meie lahendasime enda jaoks ketaste kaotamise probleemi. Kindlasti mõelge läbi oma firma investeeringud. Meie tegime oma algusaegadel palju mõtlematuid tehinguid, kus kulus suur osa meie esialgsest kapitalist. Sellepärast pidime mitmeid kordi refinantseerima. Muidugi ei tohi karta eksida. Vead on ettevõtte loomisel paratamatud ja mõneti vajalikud. Ostude läbimõtlemine määrab kui kallid on teie õppetunnid. Soovitame konsulteerida asjatundjatega. Enne oma idee täielikku kinnitamist rääkisime erinevate discgolfi harrastajatega, et uurida, mida nemad asjast arvavad.

Skip to content