fbpx

Reet Aus: Oluline pole lihtsalt tarbida disainerloomingut, vaid mõista, et iga ostuga kaasneb vastutus

Keskkond on juba päris kaua aega olnud suure luubi all, kuna tegemist on nii tähtsa ning aktuaalse teemaga, millest sõltub kõigi heaolu. Vahetasime mõtteid Eesti moedisaineri ja keskkonnaaktivisti Reet Ausiga, kelle põhitööks on jätkusuutlik disain.

Palun rääkige natukene endast. Kuidas leidsite oma tõelise kutsumuse erialaselt  või mis andis Teile tõuke, et jõuda selleni, kus olete praegu? Kui keeruline oli alustada oma ideede elluviimisega?

Kui sul on millegi vastu sügav huvi, ei ole see keeruline. Seetõttu ongi oluline aru saada, mis sind tegelikult huvitab.

Te olete suur keskkonnaaktivist. Missugune asjaolu pani Teid  huvituma ning tegutsema keskkonnateemade osas või olete kogu oma elu pidanud meie planeedi heaolu ning puhtust tähtsaks?

Ma olen alati loodust armastanud ja soovinud elada vägivallatus keskkonnas. Miks oleks vaja üldse tegutseda kedagi või midagi kahjustades? Selles puudub igasugune loogika.

Mida tähendab Teie jaoks jätkusuutlik disain ja miks see just nii palju Teid  kõnetab, et olete selle oma suureks südameasjaks võtnud? 

Hea disain on oluline. Head disain on lihtsalt ka jätkusuutlik. 

Mis Teie arvate, kuidas oleks võimalik rohkem inimesi suunata tarbima disainerloomingut?

Oluline pole lihtsalt tarbida disainerloomingut, vaid mõista, et iga ostuga kaasneb vastutus. Oluline on aru saada, kellele oma raha annad. Keda toetad.

Milliste raskuste ning probleemidega peab disainer silmitsi seisma, eriti jätkusuutlik disain?

Ma ei nimetaks neid raskusteks. Pigem ikka väljakutsed ja probleemilahendused. Disain annab võimaluse probleemid protsessis lahendada.

Kuidas Te hindade inimeste suhtumist keskkonnateemadesse? Kas Eestis on aastate jooksul inimeste mõtestatus ning käitumine pigem paranenud või lihtsalt on teadlikkus suurem, aga praktikas see ei kajastu?

Nii ja naa. Vanem põlvkond mõistab loodust paremini kui noorem. Samas noor põlvkond on keskkonnateadlikum. Keskmikud ehk siis minu põlvkond on kõige arrogantsem.

Mis on Teie soovitused noorele, kuidas tema saaks keskkonda hoida ning tegutseda meie planeedi heaks?

Õppida ja vaadata maailma avatud pilguga. Mõista, et iga suurem muutus saab alguse ühest inimesest. See võid olla sina.

Intervjueeris noorteinfoportaali Teeviit vabatahtlik Kertu Kändla.

Skip to content