fbpx

Kogemuslugu Rafael Rolaniga: järgi enda kutsumust!

Rafaeli näitus Elemendid pakkus positiivseid elamusi mitmel moel. Esiteks, asukoht – on esialgu täiesti uskumatu, et niivõrd äge kunstipesa ajalooliste müüride vahel oli kunagi Rimi pood. Teiseks, teosed – tuleb tungivalt vastu panna soovile iga teost käega katsuda, et lõpuni aru saada, mis materjaliga ikkagi tegemist on. Kolmandaks, kunstnik ise. 

Rafael Rolan Rand on 22-aastane andekas noor, kes avas hiljuti enda esimese kunstinäituse Elemendid ja seda Tallinna vanalinnas Viru tänaval! 

„Oma töödes olen proovinud liita looduslikku tehislikkusega. Inspiratsioon selleks võib tulla täiesti suvalistel hetkedel. Näiteks võib teos alguse saada ka lihtsalt nurgas vedelevatest papitükkidest, mida ei raatsi ära visata – kleebin need aluseks ilma suurema plaanita, seejärel kasutan struktuurgeeli, savi, kive ja edasi läheb juba ise,“ kirjeldas Rafael enda loomeprotsessi. 

Huvitavaid materjale leidub tema töödes veelgi. Näiteks annavad enda kunstilise panuse ka vana mahlapakk, kuuseehe ja krohv, kuid seda kõike äärmiselt kaunilt ja professionaalselt.

Mitmeski töös on Rafael kasutanud erinevaid kive ja kristalle. „Kividele omandatakse jah erilisi võimeid, kuigi selle näituse jaoks ma kasutasin kive pigem esteetilisel eesmärgil. See lillakas kivi siin keskel on ametüst, need on ahhaat ja mäekristallid,“ tutvustas ta enda teoseid. Kivid ja Aegna saarelt pärit müstilise ilmega oksad on vaid mõned elemendid, mis tekitavad kangesti tahtmise töid ise katsuda, et päriselt kogu kompositsiooni tunda.

 „Mulle meeldib loodus ja selle elemendid. Siin ma olen igasugu prahti kokku kleepinud, mis loodusest leitud ja kõik need kivid, mis ma aastate jooksul olen kogunud. Huvitav, et väikelinnade nurgatagustest poodidest leiab just ägedaid asju kunsti tegemiseks, kuigi Tallinnas on palju rohkem poode selleks. Nende piltide tegemiseks on ka värvid ja asjad ostetud Haapsalu Kunstipoest.“ 

Ainulaadsed teosed nõuavad ka ainulaadseid nimesid. Näiteks on ühe Rafaeli teose nimi „Edev katk“, mis on omamoodi sümbioos koleda ja ilusa vahel. 1,5 aastat tagasi teose valmimise ajal ei osanud Rafael aimatagi, kui märgiliseks see pealkiri võib osutuda.

Rafael on õppinud Sally Kunstikoolis ning harrastanud seni pigem abstraktset kunsti. Olles kogu elu tegelenud erinevate loominguliste tegevustega, jõudis ta maalimiseni umbes 1,5 aastat tagasi. 

„See oli huvitavam ja eksperimentaalsem kui lihtsalt joonistamine. Ega ma ei oskagi väga maalida, sellepärast ma tegin abstraktsed teosed. Endal on ka huvitav, kui sa väga ortodoksiliselt ei tee kunsti, siis valad kõik erinevad meediumid kokku, nt tekstiilivärve, akrüüle – kõike mis ei peaks iseenesest justkui kokku käima ja hommikuks on sul selline töö valmis. See on huvitav.“ 

Kuigi Rafaeli kohta saaks hetkel vabalt öelda täiskohaga kunstnik, siis oma piltide tegemist ta tööna ei võta. „Ma teen mitut pilti samaaegselt, iga päev lisan mingeid detaile. Ühe töö valmimiseks läheb umbes kuu aega. Tegelikuks saaks nädalaga ka, aga siis ei tuleks see nii naturaalselt.“

Rafaeli stiil hakkas läbi eksperimenteerimise välja kujunema pärast gümnaasiumi pooleli jätmist, pärast mida otsustas ta keskenduda puhtalt kunstile. Huvi ja motivatsiooni kadumine õppetöö vastu  viis ta kokku Tallinna Haridusameti Hoog sisse programmi spetsialistiga. Programmi eesmärk on toetada 15-26-aastaseid mitteõppivaid ja -töötavaid noori õpingutesse või tööle naasmisel. 

 „Rafael soovis leida kaitseväele alternatiivtegevust, mis oleks ühtlasi seotud kunstivaldkonnaga, kuid kuna see koheselt ei õnnestunud, siis leidis ta kontakti Hoog sisse programmi spetsialisti >Jana Ehasooga,  kes andis just vajaliku positiivse tõuke, et ta ei jääks käed rüpes ootama. Nõnda hakkas Rafaeli näituseidee konkreetsemaks muutuma, leidsime näituse jaoks suurepärase koha ja koostööpartnerid“ kirjeldas kunstniku teekonda esimese personaalnäituseni tema isa Roland. Ühtlasi sai Rolandist ka näituse kuraator, kes aitas seda üles panna, seadis valgust ja kangaid ning otsis sponsoreid.

„Programm tõstis kindlasti Rafaeli enesehinnangut ja toetas tema kunstnikutee algust. Just see väike müks väljastpoolt kodu oligi vajalik. Kodus võivad vanemad rääkida küll, aga kui keegi kõrvalt annab õigel hetkel materiaalset abi või vaimset nõu, siis on see vaat et isegi olulisem,“ rääkis Roland.

Kogu see keeruline periood aitas Rafaelil leida üles enda rada ning tulevikus plaanib ta kindlasti saada ka gümnaasiumi lõputunnistuse. Hetkel osaleb ta koolitusprogrammides, lihvib enda oskusi ning kavandab tulevasi kunstiõpinguid.

„Mulle meeldib ka graafika ja joonistamine, ma arvan, et järgmine projekt ongi selle raames. Võib-olla hakkan tulevikus ka tellimustöid tegema.“

Ehk sinu tulevik on igal juhul kunstiga seotud?

„Ma arvan küll“

Millist tööd sa tahaksid kunagi teha?

„Ma tahaksin siduda tehnoloogiat kunstiga, innovatiseerida Eestit. Tahaksin leiutada uusi stiile.“

Mis sa arvad, kus sa 10 aasta pärast oled?

„Ma arvan, et välismaal.  Eesti on küll loomeriik, aga kunst on ka äri. Ma arvan, et olen mingi aja Ameerikas, kus on rohkem võimalusi  panna enda kunst teenima.“

Rafaeli näitus on Viru tänav 13-15 avatud veebruari lõpuni. Mais rändab näitus edasi Haapsalu Kultuurikeskusesse ning tulevikus Raplasse, Rakverre ja teistesse Eesti linnadesse.

Soovime Rafaelile kunstimaastikul kõrget lendu! 

Noorteprogrammi Hoog sisse põhitegevusteks on mitteõppiva või –töötava noorte leidmine, kontakti loomine ja hoidmine, individuaalse toe pakkumine, motiveerimine ja aktiivsetesse tegevustesse kaasamine, mis toetaksid noore õpingute jätkamist või astumist tööellu.
* Tegevusi rahastatakse haridus- ja teadusministri kinnitatud ning Haridus- ja Noorteameti poolt elluviidava Euroopa Sotsiaalfondist kaasrahastatud programmi „Tõrjutusriskis noorte kaasamine ja noorte tööhõivevalmiduse parandamine“ raames.

Artikkel on avaldatud 2021. aastal.

Skip to content