fbpx

Probleemidest saavad väljakutsed ning vabanduste asemel lahendused

Tallinnast pärit 23-aastane Elis Seeland on terve elu põneust ja enese proovilepanekut armastanud, et end pidevalt arendada. Mõned aastad tagasi sukeldus ta raamatumüügiprogrammi USA-s, millest on saanud tema elu uus seiklus ja õpetlik peatükk. 

Elis Seeland 

Minu jaoks algas teekond Southwestern Advantagega juba 4 aastat tagasi, kui mu praegune mentor mind programmi tutvustavale infotunnile kutsus. Olin alati olnud pigem tubli ja aktiivne noor, seda ka tol hetkel – olin äsja ülikoolis alustanud ärinduse erialal, töötasin restoranis ja tantsisin võistlusgrupis. Samas pani ülikoolis alustamine mind asju teisest vaatenurgast nägema ning sain aru, et ma ei ole saavutanud oma täit potentsiaali. Kuna olen väga mitmekülgsete huvidega, oli ka pärast gümnaasiumi lõppu palju mõtteid ning lõpuks valisingi ärinduse, kuna sain aru, et ükskõik mida ma kunagi teen, tuleb see kasuks nagunii. Üks, mis oli kindel – teadsin alati, et ma ei taha elada keskpärast elu. 

Kui esimest korda sellest programmist kuulsin, tekkis mul kohe äratundmine, et see on täpselt miski, mida mina hetkel tegema peaksin. Sain aru, et tantsimisega ma arvatavasti päris karjääri ei tee ning kuna olin tantsuga selleks hetkeks tegelenud 9 aastat, oli teisest küljest enda arendamine täiesti tagaplaanile jäänud. Samuti, kui ma töötan kõvasti 20ndates, siis võin rahuliku südamega 30-aastaselt tantsida ja tegeleda asjadega, mida tõeliselt armastan. Nägin, et raamatumüügi organisatsioonis on kokku saanud sarnase mõtteviisiga edumeelsed noored, mis mulle samuti atraktiivne tundus. Öeldakse ju, et oled oma 5 lähedaseima inimese keskmine. Muidugi oli suureks plussiks veel see, et tegu on ühe parima ettevõtluskoolitusega noortele, kuna õppida saab nii müüki, suhtlust, teiste ning ka enese juhtimist ehk kõike mida ühel edukal ettevõtjal vaja! Lisaks paelus võimalus saada rohkem teada investeerimise kohta. Ärinduse tudengina tundus see kursusekaaslaste ees suur eelis, kuna enamike koolilõpetajate CV-d on muidu suures osas väga sarnased. 

Hoolimata sellest kõigest läks mul siiski aega, et võtta vastu otsus midagi nii hullumeelset teha nagu on Ameerikas raamatute müümine, kuna mängu tuli meie kõigi suurim takistus – hirm. Samas olen meeletult tänulik, et seda tegin, sest see on mulle õpetanud praktikas oma hirmudele vastu astumist ja nendest üle saamist. 

Esimene suvi läks minu jaoks keskmiselt, kuid pärast suve oli tunne MEGA! Kõige ägedam on see, et pärast esimest suve tuntakse tavaliselt enesearengut sõna otseses mõttes kõige tugevamalt. Oli palju tõuse ja mõõnu, higi, pisaraid ja rõõmu ka! Oli hetki, kus tundsin, et emotsionaalselt ei suuda enam edasi minna, kuid siis tuletasin meelde ütlust, et “See hetk, kui tunned, et edasi minna ei suuda, aga alla anda ka ei saa, on see hetk, kus toimub kõige suurem kasv”! Ja nii oligi! Nendele hetkedele vaatan siiani tänutunde ja uhkusega tagasi.

Üldiselt olen väga palju neid õppetunde, mida USAs omandasin, igapäevaelus rakendada saanud. Pärast suvesid tunnen, et paljud olukorrad, mis varasemalt oleksid stressi tekitanud või endast välja viinud, ei kõiguta mind enam ja pingetaluvus on üldse palju suurem. Enam pole probleeme, vaid on väljakutsed, oskan näha igas olukorras positiivset külge ning vabanduste asemel otsida lahendusi! Sai palju endas seda “elutervet pohhuisti” arendada 🙂 

Sain juurde megalt enesekindlust, enesedistsipliini, väljendusoskust ja julgust. Võõraste inimestega rääkimine ei pane jalga värisema ja Eestis 13 tunniste õppe- või tööpäevade tegemine pole väljakutse. Programmis õppisin palju inimeste lugemisest, erinevatest inimtüüpidest ning sellest, kuidas töötab müük. See on Eestis üks väga väärtuslik oskus, kuna head müügimehed on alati hinnas ja Eestis on müügi maine varasemalt palju kahjustada saanud. Olen täiesti kindel, et Southwesterni vilistlased on seda juba praeguseks palju paremuse poole viinud ja eestlastele näidanud, et hea müügimees ei ole pealetükkiv ja nõme! 

Kolme suve peale olen vist enim õppinud, kuidas töötavad “sisekõne” ning meie uskumused. Isegi kui mu esimene kuu esimesel suvel ei läinud müügi mõttes eriti hästi, oli minus endiselt olemas tugev usk, et kui ma lähen lihtsalt edasi ja ei anna alla, läheb kõik hästi nagunii. Pole tähtis, kuidas alustad, vaid see, kuidas lõpetad! Kui endale miskit piisavalt palju korrutada, 

hakkab aju seda lõpuks uskuma, olgu see siis positiivne või negatiivne �� Seda näitas ka mu kolmas suvi, milleks olin püstitanud müügieesmärgi, mis oli peaaegu 10x suurem minu suvest Inglismaal ja lausa 4x suurem minu esimesest suvest USAs. Suve jooksul oli palju endas kahtlemist ning negatiivset häälekest peas, sest ma polnud kunagi sellist eesmärki varem saavutanud. Eks alati tunduvad asjad võimatud, kuni need ära teed. Samas pead ise oma eesmärki vankumatult uskuma ning nii ma siis tegelesin pikalt enda programmeerimisega, sisendades endale, miks selleks võimeline olen. Tulemusena täitsin oma kolmanda suve eesmärgi ning tegin ka isiklikud uued nädala- ja päevarekordid, müüsin ühe nädalaga peaaegu sama palju raamatuid kui esimesel suvel kokku ning ühe päevaga rohkem kui varem olin nädalas müünud! Uskumused on murdmiseks ja meie mõistus on meie suurim takistus! 

Mind on kõnetanud väga Southwesterni missioon: Olla parim organisatsioon maailmas, mille abil saavad noored arendada vajalikke oskusi oma elu eesmärkide saavutamiseks. Ehk siis vahet pole, kes Sa kunagi olla tahad, edu printsiibid on suures osas ikka samad – enesejuhtimine, head harjumused, positiivne mõtteviis, suhtlusoskus, müügioskus ning järjepidevus! Seetõttu olengi nii veendunud, et iga tudeng peaks vähemalt korra sellisest enesearengu programmist osa võtma!

Artikkel on avaldatud 2021. aastal

.

Skip to content