fbpx

Otsid tööd? Vaata noore töötaja meelespead

Suvel on kindlasti paljudel noortel plaanis kuuks või paariks tööle asuda või oled hoopis täiesti esimese töökoha otsingul. Kogu protsess võib tekitada suurt põnevust aga ka ärevust ning kuigi tööleminek võib tunduda sama lihtne kui kooliskäimine, siis on tööelu tihtipeale hoopis teistsugune. Enne tööle asumist on hea üle korrata mõningad soovitused, millele peaksid tähelepanu pöörama.

Vali töö, mis sulle meeldib ja sobib

Enne tööle asumist kaalu korralikult läbi, milline töö ja töötingimused sulle paremini sobivad. Mõtle näiteks küsimusele, kas tahaksid teha sellist tööd, mille kõrvalt jõuad ka õppimisega tegeleda või soovid käia mõnda aega ainult tööl?

Mõtle veel küsimustele: Kas oled valmis tegema tööd, mis nõuab aeg-ajalt nii füüsilist kui vaimset pingutust? Või tööd, mis võib muutuda vahepeal tüütuks? Kas tahad teha tööd kindlatel nädalapäevadel või graafiku alusel? Kas sulle meeldib teha tööd ühes kohas või liiguksid pigem ringi?

Veendu,et tööandja on usaldusväärne

Tööle minekul on väga tähtis teada oma tööandjat ja tema usaldusväärsust. On oluline, et tööandja majandustegevus oleks kasumlik, ta peab kinni kokkulepetest, hoolitseb töötajate arendamise ja koolitamise eest ning tal ei ole probleeme töötasu ja maksete maksmisega. Enne kui otsustada, uuri kindlasti tööandja tausta. Vajalikku teavet ja head nõud saad kindlasti ka pereringis ja sõpradelt, kuid ettevõtte tausta saad ise kontrollida näiteks e-äriregistrist ja krediidiinfost. Kui näed, et ettevõttel on maksuvõlad, ei pruugi ta ka sulle töö eest tasu maksta.

Enne tööle asumist on hea nõu pidada ka kogenumatega

Kindlasti on hea rääkida kogenumate sõprade või vanematega eesootavatest töötingimustest ja -korraldusest. Suurema kogemuspagasiga inimesed oskavad kindlasti head nõu anda ning jagada näpunäiteid, kuidas töötades ka oma tervist säästa.

Julge küsida ja läbirääkimisi pidada!

Ole julge küsima küsimusi nii enne lepingu sõlmimist kui ka pärast seda. Kindlasti peab enne tööle asumist uues töökohas selgeks õppima õiged töövõtted. Tööle asudes küsi tööandjalt julgelt infot väljaõppe kohta, kes ja millal sind juhendab ja vajalikke töövõtteid õpetab. Kui töö käigus tekib lisaküsimusi või midagi jäi esimesest seletuskorrast arusaamatuks, siis ära karda kunagi uuesti või juurde küsida!

Eelista töölepingut ning sõlmi kõik kokkulepped kirjalikult

Tööd tehakse reeglina töölepingu alusel, kuid selleks võib sõlmida ka töövõtulepingu või käsunduslepingu. Erinevate lepingute kohta saad täpsemalt lugeda siin ning töölepingu sõlmimise kohta siin.  Vaata ka siia- Noore töötaja meelespea.

Tööleping tuleb sõlmida kohe ja kirjalikult. Ära ole nõus ettepanekuga teha leping suuliselt või kunagi hiljem. Ainult kirjalikult sõlmitud tööleping aitab tagada sinu õigusi juba esimesest tööpäevast. Kui tööleping sõlmitakse tavaliselt tähtajatult, kuid hooaja- ja projektipõhisteks töödeks saab alati sõlmida ka tähtajalise töölepingu.

PS! Kuni kahenädalase töösuhte puhul võib kokkulepe olla ka suuline, kuid oluline on saada kanne töötamise registrisse. Tööregistrisse kandmist saab kontrollida ise.

Alaealised peavad tööle minekuks saama vanema loa

Kui oled 7–17aastane, siis tea, et enne töölepingu sõlmimist on vaja, et avaldaksid soovi tööle asuda ja sinu seaduslikud esindajad (ema või isa) oleksid sellega nõus. Lapsevanemalt nõusoleku küsimine on tööandja kohustus.

Lõpetuseks: kui sa käid veel koolis, siis ära jäta õppimist unarusse!

Suvel töötamine on hea võimalus kogemuste saamiseks, lisaks ei sega see kooliskäimist. Kuid kui otsid pikemaajalist tööd, siis pea meeles, et Sinu kui õppija jaoks on siiski kõige olulisem õppimine. Tööd jõuad teha suurema osa oma elust!

 Artikkel on koostatud Tööinspektsiooni allikate põhjal.

Skip to content