fbpx

Olen Silmapaistev! Teen end nähtavaks!

Sügisel ja talvel, mil pimedat aega rohkem kui valget, on autojuhtidel jalakäijaid ja jalgrattureid raskem märgata. Helkur ja erinevad helkivad tooted aitavad Sul end autojuhtide jaoks nähtavaks muuta! 

Miks on oluline end teistele liiklejate nähtavaks teha?

Helkurita liikuv jalakäija on lähitulede valguses nähtav alles 30 m pealt (udu, vihma- või lumesaju korral alles ca 15 m pealt). Kui jalakäija ületab sõiduteed, siis nähtavale kohale asetatud kvaliteetse helkuri kandmisel on inimene lähitulede valguses nähtav juba 130 m pealt ning kaugtulede valguses 300 m kauguselt. Teisisõnu annab helkur autojuhile juba kaugelt märku, kas jalakäija liigub tee ääres või on teed ületamas. Nii on juhil piisavalt aega kiirust vähendada ja vajadusel tee andmiseks peatuda.

Ka pimeda ajal liiklevad jalgratturid ning kergliikurijuhid peavad end nähtavaks tegema – hoidma sõiduki helkurid puhtana ja lülitama sisse valge esitule ning punase tagatule (soovitavalt vilkuvas režiimis). 

Maanteel kuivades teeoludes 90 km/h sõitva sõiduki peatumisteekond on 70 m, asulas samadel tingimustel 50 km/h sõites aga 28 m. Sügis-talvisel perioodil on teekate enamasti märg ja libe ning seetõttu on sõiduauto peatumisteekond mõlemal juhul poole pikem.

Kuhu helkur kinnitada?

Helkurist on kasu, kui see on autojuhtidele hästi nähtav igast küljest:

  • Kinnita rippuv helkur sellele küljele, kuhu jääb sinust sõidutee, maapinnast 50–80 cm kõrgusele (1 – auto tulede kõrgus);
  • Rippuv helkur peab olema kinnitatud nii, et see paistab üleriiete alt välja ja saab vabalt liikuda. Selle kinnitada nt tasku sisse (2) või jope alumise ääre külge;
  • Rullhelkurit on hea lahendus neile, kes rippuvaid helkureid tihti kaotavad. Seda on kerge panna ümber käe või jala (3) ning selle asukohta saab kiiresti muuta. 

 

Helkuri asemel võid pimedas liikudes kasutada ka nt tasku- või pealampi, kuid siia peab alati kindel olema, et külma ilmaga patareid töötavad. Seepärast on kindlam kanda üleriiete küljes ikka vähemalt ühte helkurit.

Helkivad tooted ei ole helkurid, kuid mida nähtavamaks ennast teed, seda parem!

Aina rohkem on näha liikluses erinevaid helkivaid tooteid – olgu selleks siis helkivad prossid või ripatsid, helkiva ribaga lõngast mütsid, helkivad saapapaelad või vilkuvad tossud, helkurmaterjalist joped, poekotid või seljakotikatted. Erinevaid võimalusi on lõpmatult palju!
Pea meeles, et pead kandma vähemalt ühte sertifitseeritud helkurit (CE EN 13356 märgistus, lisaks on seal ka andmed tootja kohta ja toote nimetus on „helkur)“! Mida enam võimalusi enda nähtavaks tegemiseks kasutada, seda parem!

Pea meeles, et üleriietele õmmeldud kitsad helkivad ribad ei taga piisavat helkivust ja kuluvad. Riiete pesumasinas pesemine lühendab helkiva kanga omadusi. 

Tutvu teaduspõhise õppeklipiga „Helkur"

Vaata rohkem infot enda nähtavaks tegemise kohta liikluskasvatus.ee kodulehelt. 

Artikli koostas Transpordiamet 

Skip to content