fbpx

Ole silmapaistev

Käes on taas aeg end nähtavaks teha ja helkurid välja otsida, kuna hommikuti kooli-tööle minnes ja sealt tulles on õues pime.

Õigesti kinnitatud helkur või helkiv toode teeb Sind sõidukijuhile pimedas nähtavaks!

Rippuv helkur tuleb kinnitada sõiduki tulede kõrgusele, maapinnast 50–80 cm kõrgusele. See peab olema igast küljest nähtav. Asulavälisel teel vasakul tee ääres kõndides peab helkur olema kindlasti paremal pool. Kui ületad sõidutee (vahet ei ole, kas maal või linnas), siis helkur jääb tihtipeale sõidukijuhile peitu, kuna sõidukid tulevad kõige pealt vasakult ja alles poole tee peal paremalt. Heaks lahenduseks on näiteks paremal pool rippuv helkur ning vasakul pool rullhelkur.

Helkivad tooted ei ole helkurid, kuid mida nähtavamaks ennast teed, seda parem!

Aina rohkem on näha liikluses erinevaid helkivaid tooteid – olgu selleks siis näiteks helkurprossid, helkurpaelad, helkurmaterjalist kindad, mütsid, joped ja kotid. Erinevaid võimalusi on lõpmatult palju! Pea meeles, et kanna vähemalt ühte sertifitseeritud helkurit (CE EN 13356 märgistus, lisaks on seal ka andmed tootja kohta ja nimetus „helkur)“! Eriti tubli oled, kui lisaks helkurile kannad ka helkivaid tooteid. Mida rohkem on Sind näha, seda parem!

Kontrolli, kas Sinu helkur ikka peegeldab valgust tagasi!

Helkur tuleb välja vahetada iga paari aasta tagant ning varem juhul, kui see on kriibitud või tuhmunud. Riietel olevad helkurribad kuluvad samuti nii riideid pestes ning siis, kui oled seda riiet juba mitu aastat kandnud. Kui soovid helkurit kontrollida, tee väike katse – kasuta selleks mobiiltelefoni välku või taskulampi ning tõsta see on silmade kõrvale. Teises väljasirutatud käes hoia helkurit ning lase valgusel selle peale paista. Töökorras helkur peegeldab valgust selgelt tagasi.

Kas teadsid, et…

  • …helkuri idee sai alguse kassi silmadest? Idee tekkis teetöölisel Percy Shawil 1934. aastal sellest, et pimeda ajal valgustamata teel koju sõites helkisid talle aial istunud kassi silmad vastu.
  • …ilma helkurita jalakäijat märkab sõidukijuht alles 30 meetri kauguselt, kuid helkuriga näeb juht jalakäijat ligikaudu viis korda kaugemalt?
  • …Maanteeametil on käimas 7–9. klassidele noortele loovkonkurss „Vaata mind!“? Auhinnad on põnevad ning teemad veelgi huvitavamad. Vaata lisainfot siit: https://www.liikluskasvatus.ee/et/lapsele-ja-noorele/2/konkurss-vaata-mind

Vaata rohkem infot enda nähtavaks tegemise kohta meie kodulehelt: https://silmapaistev.mnt.ee/olen-silmapaistev-klassikaliselt-voi-loovalt-ise-valin.

Artikkel on valminud koostöös Maanteeametiga.

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus