fbpx

Noorte kogemuslugu malevast: kogu malev oli meeldejääv

Oleme loo teinud 3 aktiivse noorega, kes osalesid suvel malevas. Meile räägivad enda kogemustest Maikel, Kaur ja Kareen.

Maikel: Olen Maikel Mõttus, 25 aastane ning olen lõpetanud Tallinna Ülikoolis Inglise Keele ja Kultuuri eriala. Hetkel olen oma netiraadio saate The Vintro Show saadete autor ja üks saatejuhtidest. Õpilasmalevas osalesin esimest korda.

Kaur: Minu nimi on Kaur. Olen kuueteist aastane noor ning käin Tallinna Nõmme gümnaasiumis. Minu huvideks on 3d printimine, matkamine ja discgolf.

Kareen: Malev oli viimasel paaril suvel kujunenud minu suursündmuseks, kahjuks olin ma tuleva maleva jaoks liiga vana. Rääkisin oma sõpradega, kellel oli sama mure ning koos läksime me noorteka töötajate juurde, et rääkida läbi, mis võimalusi meil on, et taas osaleda. Üks võimalus oli olla vabatahtlik ja teine variant oli teha omale laagrikasvataja paberid. Üksmeelselt otsustasime teise võimaluse kasuks, osalesime koolitustel ja pärast seda läbisime eksami, nii saimegi taas malevas tegutseda.

Mis oli sinu roll täpsemalt? Mida tegid?

Maikel: Olin Sündmuskorralduse grupi üks rühma juhtidest. Aitasin koostada meie rühma tegevuskava ja Malevas noori juhendada. Samuti lahendasin jooksvalt tekkinud probleeme, kui selleks vajadust oli.

Kaur: Minu roll malevas oli koos Moonikaga juhtida Keila Maleva heakorra rühma, kes töötasid Keila Kiriku aias. Me korrastasime hauakive ja haudu, lõikasime oksi ning  puhastasime kiriku territooriumi. Käisime ka Keila pastoraadis, kus võtsime maha vanat tapeeti ja värvi ning puhastasime mõisa tolmust ning muust prahist. Koristasime kahte tabelit: Stackelbergi ja Glasenappide. Stackelbergi kabelist leidsime nelja Saksa jalgratta pataljoni sõduri hauakivi, kes surid 1918. a. Vene vägede poolt Keilasse sisse tulles. Kui nad oleksid teadnud, et vaenlane linnas on, oleksid nad hakanud Keilat pommitama. Hauakivid paigutasime oma algsetele kohtadele tagasi ent keegi ei mäletanud miks nad üldse kabelisse pandud olid. Viimasel päeval tegi ka koguduse õpetaja Arnd Matthias Burghardt ekskursiooni kirikus, kus ta rääkis kiriku ajaloost, altarist, käisime ka kiriku uue katuse all ja muidugi ka tornis, mida on võimalik ainult külastada kihelkonna päevadel.

Kareen: Mina juhatasin malevas meedia gruppi. Minu ülesandeks oli sealseid noori juhendada ja abistada. Aitasin neil pildistada ja filmida malevas toimuvat, kajastada melu sotsiaalmeedias ning samuti pakkusin erinevaid ideid ja lahendusi välja. Kuna olin ka ise varasemal aastal samas grupis tegutsenud, teadsin ma üsna hästi mis mind ees ootab. Võimalik, et kõige keerulisem oli noori töömeeleolus hoida – tihti oli telefon või korvpalli mängimine tähtsam kui töö. Sellistel hetkedel innustasin ma neid koos minuga töötama ja seletasin kui tähtis on, et töö oleks tehtud.

Kas oled ka ennem kokku puutunud selliste tegevustega?

Maikel: Olen küll jah. Ma olen 3 korda osalenud erinevates Erasmus Noortevahetustes. Itaalias toimunud luuleteemalisel projektil olin ma ise Eesti rühma grupijuht 2019 ja osalesin ka antud noortevahetuse programmi koostamisel. Samuti viisin läbi kaks töötuba. Lisaks Erasmus Noortevahetustele olen aastatel 2016-2018 korraldanud Militaarlaagrit Liikumispuudega noortele koostöös Eesti Liikumispuudega Inimeste Liidu ja Kaitseliidu Lääne Malevaga.

Kaur: Olen kiriku koristamisega varem kokku puutunud eelmisel aastal, kui malevas olin. Rühmajuhi kogemus oli aga täiesti uus.

Kust tulid sellisele ideele?

Maikel: Malev tundus hea võimalusena proovida noorsootööd ja noortega töötamist, milles oman varasemalt vähem kogemusi, kui enda vanustega koostöötamisel. Noored üllatasid mind positiivselt.

Kaur: Kuna eelmine aasta oli viimane aasta, kus sain malevas olla, siis tuligi mõte, et kuidas saaks veel kauem olla. Uurisin noortekeskusest kuidas oleks veel võimalik edasi olla ning nad pakkusid mulle rühmajuhi kohta.

Millised olid peamised väljakutsed ja miks? Kuidas said raskustest üle?

Maikel: Peamiseks väljakutseks oli noortel aidata korraldada just neile jõukohaseid sündmuseid ja vastavalt nende võimekusele ka meie grupi tegevusplaane muuta. Usun, et tulime kenasti toime.

Kaur: Peamine väljakutse oligi laagrikasvatajate paberite tegemine. Õnneks oli hea koolitaja, kes tegi kõik selgeks. Peale 32 tunnist koolitust ning 8 tunnist esmaabikoolitust ja eksamite tegemist olid paberid käes.

Milline hetk on kõige paremini meelde jäänud? Miks?

Maikel: Kogu malev oli meeldejääv.

Kaur: Kõige paremini jäi meelde esimene tööpäev, sest siis oli põnevus sees ega ei osanud arvata kuidas läheb. Lisaks jäi hästi ka meelde pastoraadi koristamine, sest see oli täiesti teistsugune kogemus, mida varem malevas pole olnud.

Kareen: Kõige paremini jäi malevast meelde uhkus, kui minu grupp esitas lõpupeol valminud videot. Kuna protsess selleni jõudmiseks oli takistusi täis, siis rõõm oli selle eest meeletu.

Mida see sulle õpetas? Kas kordaksid seda?

Maikel: Ma õppisin, et suudan edukalt kaasa mõelda ja lahendusi pakkuda ka noortega töötades. Ehk peitub siin ka mu tuleviku järgmine peatükk. Kui antakse võimalus, siis olen kindlasti valmis kordama seda.

Kaur: See õpetas mulle paremini noorsootööd tundma, kuidas noortega ümber käia ja kuidas rühma juhtida. Samuti saan nüüd käia ka paberitega teistes laagrites. Ja ma juba ootan järgmist malevat ning võimalust minna kuhugi laagrisse kasvatajaks.

Kareen: Grupijuhiks olemine õpetas mulle kannatlikkust, noorsootöö põhimõtteid ja kuidas noori motiveerida. Ma olen väga tänulik, et Keila noorteka tiim oli nii toetav, tänu neile leidsin ma vajalikud koolitused, sooritasin eksami ja sain nautida mega ägedat malevat.

Jaga noortele nippe, kui nemad tahavad projekti kirjutada/ malevas osaleda. Mida nad selleks tegema peavad ja kuidas alustada?

Maikel: Tuleb välja mõelda sobiv idee ja siis leida keegi, kes saab aidata seda teostada projekti kirjutamise osas. Samuti ei tasu karta, kui algne idee protsessi käigus muutub. Malevas osalemise puhul tasub olla lihtsalt julge, ennast kirja panna ja sellest kogemusest kõik võtta mis võimalik.

Kaur: Kui noored tahavad projekte kirjutada tuleks ühendust võtta oma linna või lähima noortekeskusega, kes siis sind kindlasti abistavad. Aga enne, kui ühendust võtaks, peaks mingi mõte ja plaan valmis olema, mida sa üldse korraldada tahad. Kui aga tahad lihtsalt malevas osaleda, siis tavaliselt tuleb maleva registreerimisinfo kevadel välja. Seega tuleb jälgida noortekeskuse kodulehte või fb lehte, kuhu tavaliselt info laekub.

Kareen: Kui ka sina tahad malevas aidata juhtida või täitsa üksi malevarühma eest vedada, soovitaksin ma sul rääkida inimestega, kes sinu kodukohas või selle ümbruses sealset malevat korraldavad. Nemad on kindlasti sulle suureks abiks.

Artikli koostas ja toimetas noorteinfoportaali Teeviit vabatahtlik Mariliis Lulla.

Skip to content