fbpx

Mondo vabatahtlik Saile Mägi: “Muutunud on minu taju ja arusaam maailmast”

MTÜ Mondo näol on tegu Eesti organisatsiooniga, mis on oma südameasjaks võtnud globaalse ebavõrdsuse leevendamise. Oma kogemusest Mondoga räägib vabatahtlik Saile Mägi.

— Kus riigis käisid ja mis programmi raames? Millist ülesannet ja kui kaua täitsid?

Olin Euroopa Liidu vabatahtlik Ghanas organisatsioonis Rays of Hope, mis toetas tänavalapsi nende õpingutes. Olin seal kuus kuud ning selle aja jooksul õpetasin lastele kõige algelisemat arvutikasutust ning parandasin organisatsiooni digitaalset nähtavust Internetis.

— Mille järgi valisid programmi ja kuidas tuli otsus minna lähetusse? Kuidas nägi välja ettevalmistusperiood?

Kandideerisin ühele Mondo jagatud kuulutusele, kus otsiti minu eriala ja kogemustega profiili. Mulle meeldis see mõte, et minu haridusega (kommunikatsioon, turundus) saan ma ka kellelegi päriselt kasuks olla ja aidata. Läbisin mitmeid intervjuusid, enne kui osutusin valituks. Järgnes mitu koolitust, nii Euroopa Liidu poolt kui ka Mondo poolt. Koolitused meeldisid väga. ELi omas kohtusin koolitusel teiste vabatahtlikega üle Euroopa nii üle veebi kui ka Belgias, kus meid kõiki kokku toodi. Teadmisi nii humanitaarvaldkonna kui piirkonnas toimetulemise kohta jagati nii teoreetiliselt kui ka praktiliselt. Lisaks Mondo oli väga abiks igasuguse ettevalmistusega, nad viisid kokku oma eelnevate vabatahtlikega, alati oskasid vastata igasugustele küsimustele ning hoolitsesid, et lähetuseks kõik vajalik oleks olemas ja korras.

— Mis osutus lähetuses olles väljakutseks, milliseid ootamatusi kohtasid ja mis hoopis julgustas?

Suurim väljakutse oli kindlasti “fookuse” leidmine oma tegevustes. Kohale jõudes avastad alati, kui palju veel on vaja ära teha või sa tahaksid ise veel juurde anda, kuid aeg on piiratud. Olin kuus kuud ning sellest läheb kolmandik kultuuri sisse elamiseks. Kuigi olin esimest korda Ghanas ja Aafrikas, siis kultuurilised erinevust töökohal mulle väga suurteks väljakutseteks ja takistajateks ei osutunud. Kuna olin saanud väga hea koolituse, oskasin nendega arvestada. Julgustas tagasiandmise idee, kohalike inimestega suhtlus ning vahetu tagasiside lastelt kui nägid neid arvutit kasutamas.

— Kui võrdled end enne ja peale lähetuses käimist, siis mis on muutunud, mis samaks jäänud?

Muutunud on minu taju ja arusaam maailmast. Sain juurde uue dimensiooni ja ka esimese arusaama Aafrikast, ehk väga suurest maailmajaost. Samuti üritan kohandada ka õpitud “jätkusuutlikku tegutsemist” oma igapäevatöös. Ehk siis alati mõelda, et mis kasu on minu tegemistest tuleviku mõttes.

— Millist nõu annaksid teistele, kes alles kaaluvad mõne programmiga liitumist? Millised punktid soovitaksid üle mõelda, enne kui oma jah-sõna antakse?

Kandideerida tasub igal juhul. Juba kandideerimise protsessi käigus saad aimdust, kas asi on sulle või mitte. Tuleb olla julge ja pealehakkaja. Igasuguste kahtluste puhul suhelge julgelt Mondoga või küsige neilt kontakte vabatahtlike kohta, kes on sarnases piirkonnas käinud. Kõik on alati rõõmsad aitama ja oma kogemusi jagama.

Loe lisaks artikli “MTÜ Mondo: globaalse ebavõrdsuse leevendaja“, kust leiad infot nii programmide kui ka vabatahtlikuks kandideerimise kohta.

Artikli autorid on noorteinfoportaal Teeviit vabatahtlikud Laura-Liisa Tõldsepp ja Jakob Mürk.

Skip to content