fbpx

Mis vahe on digiallkirjal ning like’il & share’il?

Digiallkiri on seaduse ees täpselt sama jõuga, mis traditsiooniline käsitsi kirjutatav allkiri ning seaduse järgi on riigiasutused kohustatud seda aktsepteerima. Vahe on vaid selles, et digiallkiri antakse failile või tehingule elektrooniliselt. 

Digiallkirja kasutamine on mugav, dokumentide või tehingute allkirjastamiseks ei pea tingimata kohale sõitma. Digiallkirja abil saab elektrooniliselt ja paberivabalt teha toiminguid, milleks varem pidi kasutama käsitsi paberile antud allkirja. Digiallkiri on Su allkiri, millega võtad endale kohustuse. See on kokkulepe ja Sinu päris seisukoht, millest enam ei saa taganeda.

See on päris. Näiteks saab digiallkirjaga kinnitada lepinguid. Digiallkirja eeliseks on see, et seda on mugav kasutada ning dokumente teisele osapoolele saata, samuti ei võta see kodus ruumi ning on ka turvaline.  Digiallkirja on võimalik anda nii mobiil-id, smart-id kui ka ID kaardiga. Jälgida tuleb reegleid, mis on ka päris allkirja andes ehk igale poole ei ole mõtet enda allkirja panna ning tuleb enne hoolega läbi mõelda ja dokumente läbi lugeda, kuhu allkiri pannakse. 

Like&share  puhul võib jääda sotsiaalmeedias tunne, et ka sellega saab hääletada ning sarnaneb digiallkirjaga, kuid tegelikult ei sõlmi like&share’iga kokkuleppeid ning sisuliselt ei saa nendega hääletada ja kokkuleppeid sõlmida.  Like&share tähendavad sotsiaalmeedia mõistes seda, et sulle see postitus meeldib ning sooviksid rohkem selliseid postitusi näha. 

Loe ka portaali teisi e-teenuste artikleid. 

eesti koostöö kogu logo

Artikli on koostanud Teeviit tiim koostöös Eesti Koostöö Koguga

Skip to content