fbpx

Mis on Pride month ja miks seda tähistatakse?

Juuni on Pride month (kuu), mil maailma LGBT+ kogukonnad tulevad kokku ja tähistavad vabadust olla nemad ise. Uurisimegi Kaisalt, miks Pride´i tähistatakse.

Kes oled ja millega tegeled? Kaisa Linn ja olen MTÜ Tartu LGBT+ tegevjuht.

Kuidas sina oled LGBtT teemadega seotud? Olen aktivist ja kogukonna liige.

Miks üleüldse on vaja LGBT teemasid esile tõsta? Meil on veel pikk tee minna, et saavutada võrdsus ja mitmed seadused vajavad muutmist. Inimestel on vaja teada, et tegu on aktuaalse teemaga ja need ebavõrdsused mõjutavad tuhandeid inimesi iga päev.

Käimas on Pride month. Räägi lähemalt, mis on Pride? Pride on LGBTQIA+ inimestele mõeldud aeg, et tähistada kogukonda ja koos parema tuleviku nimel võidelda.

Miks tähistatakse Pride month´i ja toimub marss? Pride’i tähistatakse juunis Stonewall’i protesti meeles pidades. See leidis aset USAs 1969. aastal ja oli oluline sündmus, mis tõstis esile LGBTQIA+ inimesed. Me marsime, et tänada neid, kes seda võitlust alustasid ja selleks, et võitlust jätkata.

Tartu Pride 2022. Foto: Joanna Adeele Siig

Tartu Pride oli pühendatud Eesti LGBT+ ajaloole, sest tänavu möödub 30 aastat homoseksuaalsuse dekriminaliseerimisest iseseisvuse taastanud Eestis. Marssijad ja kõnelejad küsisidki, miks nii pika aja jooksul on riik nii vähe teinud LGBT+ inimeste heaolu tagamiseks. Marsi loosung “Kaua võib?” viitas ühiskondlike ja seadusandlike muutuste vajadusele.

Kui ma olen LGBT noor ja tunnen, et olen üksi või vajan nõu, kelle poole võiksin pöörduda? Eestis on võimalik pöörduda Eesti LGBT Ühingu poole või meie, Tartu LGBT+ poole. Ka on võimalus kirjutada LGBTQ+ aktivistidele, kes isiklikult meeldivad ja neilt abi küsida. 

Uurisime ka Kristiina Raualt, Eesti LGBT Ühingust, millega Eesti LGBT Ühing tegeleb?

Eesti LGBT Ühing on huvikaitseorganisatsioon, mis seisab selle eest, et riik tagaks LGBT+ inimestele võrdsed võimalused. Selleks mõjutame strateegilise huvikaitsetööga poliitikaid ja seadusandlust, pakume LGBT+ inimestele ja nende lähedastele juriiidlist ja psühholoogilist esmatasandi nõustamist ning kogemusnõustamist, koolitame eri valdkondade spetsialiste, et nad oskaksid oma töös LGBT+ inimestega arvestada, ning koordineerime Eesti LGBT+ aktivistide võrgustikku, et koos olla tugevamad ja mõjusamad. 

Rohkem infot LGBT kogukonna ja tegemiste kohta leiad LGBT Ühingu kodulehelt.

Skip to content