fbpx

Mis on menstruatsioon ja mis toimub menstruatsioonitsükli ajal?

Mis on menstruaaltsükkel?

Menstruatsioonid algavad murdeeas ja kestavad neljakümnendate eluaastate lõpuni või viiekümnendate alguseni. Aega, mil menstruatsioonid lakkavad, nimetatakse menopausiks. 

Menstruaaltsükkel on periood alates eelneva menstruatsiooni esimesest päevast kuni järgmise menstruatsiooni esimese päevani. Keskmiselt on menstruaaltsükli pikkus 28 päeva, kuid ka 21–35- päevane tsükkel on normaalne. Samuti on normaalne tsükli kõikumine nädala ulatuses. Peale esimest menstruatsiooni ei pruugi korrapära tekkida umbes aasta-pooleteise jooksul, mõnel naisel aga võib tsükkel ebaregulaarseks jäädagi. Kui, aga oled oma tsükli pärast mures, pea nõu oma arstiga. 

Vaata ka videot teemal menstruatsioon:

Mis toimub, kui mul on  menstruaaltsükkel?

Enamik inimesi, kellel on emakas, kogevad oma elu jooksul igakuise tsükli osana menstruatsiooni. Teie tsükkel algab menstruatsiooni esimesel päeval ja lõpeb järgmise menstruatsiooni esimesel päeval, kui algab uus tsükkel. Menstruaaltsükkel on protsess, mille käigus sinu keha valmistab emaka ette raseduseks

Kord kuus, enamasti 14 päeva enne uut menstruatsiooni, küpseb üks munarakk lõplikult. Seda põhjustab folliikulis toodetav hormoon östrogeen. Munarakku ümbritsev kile lõhkeb ja munarakk paisatakse munasarjast välja. Seda nimetatakse munairdeks e. ovulatsiooniks. Munarakku ootab munajuha, mis munaraku oma narmastega kinni haarab ja emaka poole toimetab. Sellest hetkest, kui küps munarakk munasarjast välja visatakse, on ta 24-48 tunni jooksul viljastumisvõimeline. Kui munarakk kohtab teel emaka poole seemneraku e. spermatosoidiga, võib toimuda viljastumine.

Emakas on turvaline paik viljastunud munarakule. Emaka limaskest valmistab ajal, kui munasarjas munarakk küpseb, end ette selle vastuvõtuks, muutudes kohevaks, veresoonterikkaks ja toitvaks. Kui viljastumist ei ole toimunud eritub limaskest emakast koos verega. Seda eritist nimetataksegi menstruatsioonivereks ja toimuvat menstruatsiooniks. Nimesid on talle antud teisigi: mens, pahad päevad, kuupuhastus jne. Menstruatsioon kestab ~3-6 päeva, siis alustab emakas uue limaskesta kasvatamist. Ja kogu tsükkel hakkab uuesti otsast peale.

Hügieen menstruatsiooni ajal

Menstruatsiooni ajal on oluline pidada puhtust ja hoolitseda oma hügieeni eest. Sul on valida mitme toote (tampoon, hügieenisidemed) vahel ja igaüks saab ise otsustada milline neist kõige rohkem sulle sobib. Parim viis teada saada, mis just sulle sobib, on proovida igaüht neist.

Vaata ka menstruatsiooni aegse hügieeni teemalist videot:

Artikli kirjutas noorteinfoportaali Teeviit ekspert Liis Enson.

Skip to content