fbpx

Mis on kogukonnapraktika?

Kogukonnapraktika võimaldab laiendada oma maailmavaadet, panna proovile teadmisi, oskusi ja õppida enda kohta midagi sellist, mida pole varem osanud märgata või arvata.

Kogukonnapraktika kogemus annab ideid, kuidas ise rohkem märgata, muuta ja panustada ühiskonda, et see muutuks paremaks kohaks, kus elada. Kõigil on võimalus anda oma panus – ka sinul! Kogukonnapraktikat saad sooritada oma kodu lähedal, näiteks noortekeskuses, koolis, toidupangas või hoopis taaskasutuspoes.

Kogukonnapraktika paremaks mõistmiseks on kasulik tutvuda kolme olulise mõistega: kodanikuühiskond, vabaühendus ja kolmas sektor.

  • Kodanikuühiskond tähendab kõiki inimesi huvide ja võimete kohaselt kaasavat ühiskonda, kus tehakse koostööd selleks, et seista erinevate inimeste huvide eest ning arutatakse ja otsustatakse ühiskonda puudutavate küsimuste üle.
  • Vabaühendus on avalikes huvides tegutsev algatus, mille tegevus on suunatud ühiskondlike muutuste elluviimisele: mõne ühiskondliku probleemi lahendamisele, kindla ühiskonnagrupi huvide kaitsmisele või laiemalt ühiskonna heaolu suurendamisele.
  • Kolmas sektor on ühiskonna osa, kus inimesed tegelevad avaliku huvi esindamisega või vabatahtliku tegevusega. Seejuures ei ole eesmärgiks kasumi teenimine.

Kuidas osaleda kogukonnapraktikas?

Kõigepealt vali vabaühendus, kelle tegevusala sulle meeldib. Seejärel saadki vabaühenduse kaudu ennast kogukonnapraktikale registreerida. Praktika kestab enamasti 15 tundi, kuid iga väiksemgi panus on oluline. Praktika ajal läbid ka ühiskonnaõpetuse ainekursuse, kust saad uusi ja vajalikke teadmisi.

Eesti Vabariigi president Kersti Kaljulaid: „Kõige olulisemaks kogukonnapraktika tulemuseks on vast selgem arusaam, et elu meie ümber on just selline, milliseks me ta ise oma ettevõtmistega kujundame, ning igaüks saab seejuures oma oskuste ja teadmistega panustada, olgu koolieas või hiljem.”

Enne kui alustad praktikaga, vaata siia, et lugeda üle ka peamised sammud, millest praktika koosneb: vajalikud materjalid, soovitused teistelt noortelt ning vastused korduma kippuvatele küsimustele (KKK).

Artikkel on koostatud Hea Kodanik allikate põhjal.

Skip to content