fbpx

Mis mõjutab meie kehapilti ja kuidas oma kehasse paremini suhtuda?

Siit artiklist saad teada, mis mõjutab meie kehapilti ja kuidas aktsepteerida end sellisena nagu sa oled?

Sinu kehapilt on seotud sellega, kuidas sa oma kehasse suhtud. See on midagi, mis mõjutab kõiki, olenemata sellest, kes nad on või kuidas nad välja näevad. Igaühel on oma kehapilt, olgu see siis hea või halb. Enamiku inimeste kehas on midagi, mis neile ei meeldi, ja paljude inimeste kehas on asju, mis neile meeldivad.

Kehapilt võib olla keeruline. Tavaliselt määratletakse seda sellena kuidas sa end peeglisse vaadates tunned või kuidas sa oma kehasse suhtud. Inimesel võib olla positiivne kehapilt, kui ta tunneb end hästi ja on rahul oma välimuse ja kehaga või negatiivne kehapilt, kui ta suhtub negatiivselt oma kehasse ja sellesse kuidas end tunneb. Võib esineda ka aegu, mil inimese kehapilt liigub nende kahe vahel edasi-tagasi. Kehapilt on tihedalt seotud meie enesehinnanguga ja sellega, kuidas me endasse suhtume.

Positiivne kehakuvand tähendab, et aktsepteerid end sellisena, nagu oled, ja tunned end oma kehas mugavalt. Positiivse kehapildiga inimene on oma välimusega rahul ja tunneb end hästi. Tavaliselt peavad positiivse kehapildiga inimesed oma välimust vähem tähtsaks ja rohkem seda, kes nad inimesena on.

Positiivset kehapilti saab saavutada, kui mõistad, et inimesi on igasuguse kuju ja suurusega ning et igaüks tunneb mingil etapil oma keha ja välimuse pärast kohmetult.

Negatiivne kehakuvand tähendab, et sulle ei meeldi sinu keha. Negatiivse kehapildiga inimesel on sageli mõtteid selle kohta, kuidas nad võimaluse korral oma keha muudaks. Näiteks võid soovida olla rohkem lihaseline või soovida, et saaksid kaalust alla võtta. See võib mõne inimese jaoks muutuda kinnisideeks ja nad võivad oma välimuses näha kogu iseenda väärtust.

Söömishäire on tervislik seisund, mis põhjustab tõsiseid ja potentsiaalselt eluohtlikke muutusi sinu tavapärastes toitumisharjumustes. Paljud inimesed ei pruugi aru saada, et söömishäired ei pruugi olla seotud toiduga – need on sageli märk peidus olevatest muredest ja emotsionaalsest stressist. Negatiivne kehakuvand võib mõnel inimesel põhjustada söömishäireid. Söömishäired on väga levinud ja neid kogevad kõik sugupooled.

Lisateavet söömishäirete ja abi leidmise kohta leiate siit.

Mis mõjutab sinu kehapilti?

Me seisame silmitsi piltide ja ideedega, kuidas me peaksime iga päev välja nägema. Sotsiaalmeedia esitleb sageli “ideaalset” kehatüüpi, mida on võimatu saavutada, ning sõprade ja pere hoiakud võivad kujundada meie suhtumist iseendasse. Meedia, mida me tarbime ja inimesed, kellega koos aega veedame, võivad mõjutada meie kehapilti.

Me elame kultuuris, mis pöörab suurt tähelepanu toitumisele, vormisolekule ja suuruse kinnisideele. See kaalulangetamise kultuur julgustab inimesi keskenduma ideaalkaalu või kehatüübi saavutamisele ja paneb meid tundma, et oleme väärtusetud, kui me just teatud pilguga välja ei näe. Moodsad dieedid lubavad sageli kiiret ja lihtsat kaalulangetamise viisi, kuid tõenäoliselt on nende tulemused piiratud või lühiajalised ning need dieedid võivad meie tervisele tõesti negatiivselt mõjuda. Ootus on käia regulaarselt jõusaalis, tõsta raskusi, süüa teatud viisil ja panna kogu oma energia oma treeningrutiini. Sellesse kõigesse võib olla lihtne kinni jääda, kuid kui me sellele kultuurile väljakutse esitame, võime avastada, et suur osa sellest, mida inimesed püüavad saavutada, pole tegelikult võimalik.

Sellised rakendused nagu Instagram muudavad täiusliku välimusega inimeste piltide vältimise peaaegu võimatuks. Paljud mõjutajad saavad populaarseks tänu oma hoolikalt koostatud postitustele ja piltidele. Nad tahavad, et sa usuksid, et nad näevad välja ja elavad teatud viisil. Paljud neist piltidest on tugevalt töödeldud ja poseeritud ning ei kajasta tegelikkust selle kohta, milline inimene välja näeb või kuidas ta elab.

Perekonna või sõprade kommentaarid võivad mõjutada sinu kehapilti ja seda, kuidas sa ennast näed. Kui mõni pereliige alandab sind alati sinu välimuse pärast, võivad sellel olla sinu enesetundele väga negatiivsed tagajärjed. Kui sõber kommenteerib kuulsust või teist inimest, kellel on sinuga sarnane kehatüüp, võib tunduda, et ta ütleb seda sinu kohta.

Selliseid asju võib olla raske kuulda inimestelt, kellest me hoolime. Kui keegi ütleb midagi, mis sind häirib, anna talle sellest teada. Mõned inimesed ei pruugi aru saada, mis tunde nende sõnad sinus tekitavad.

Iga päev pommitatakse meedias inimesi piltidega, mis panevad proovile sinu suhtumise iseendasse. Paljudel reklaamidel nii veebis kui ka väljaspool seda on pilte, mida on põhjalikult photoshopitud ja neil on kehakujud, mida päriselus on võimatu saavutada. Isegi nendel fotosessioonidel kasutatud modellid ei näe päriselus välja nagu nende photoshopitud mina.

Mida teha, kui mul on ebatervislik kehapilt?

Kui sul on negatiivne kehapilt, ei pruugi sulle meeldida see, kuidas sa peeglisse vaadates välja näed või kuidas end tunned ja sul on madal enesehinnang. Äärmuslikel juhtudel võib negatiivne kehapilt viia selleni, et sellest võib tekkida söömishäire.

Kuidas oma kehasse paremini suhtuda:

Kanna riideid, milles tunned end mugavat. Vali riideid selle järgi, mis sulle meeldib, mitte selle järgi, kuidas teistele muljet avaldada.

Mõtle oma negatiivsetele ja enesekriitilistele mõtetele. Kui sulle tulevad jälle ennast halvustavad ja enesekriitilised mõtted, siis analüüsi neid – miks sa endast niimoodi mõtled? Mis alust on sul endast niimoodi mõelda? Kas saaksid endast ka teisiti mõelda? Kuidas keegi teine samas olukorras mõtleks? See, et sulle midagi tundub, ei tähenda, et see tegelikult ka on.

Mõetle, keda sotsiaalmeedias jälgid. Mis tundeid nad sinus tekitavad? Millised on nende postitused? Kas usud, et nad veedavad palju aega oma piltide tuunimisega? Kui jälgid kontosid, mis tekitavad sinus halba enesetunnet halvasti, proovi nende mõneks ajaks nende kontode jälgimine lõpetada, et näha, kas see tekitab sinus parema enesetunde. Otsi üles kehapositiivsed sotsiaalmeediakontod, mida jälgida, ja keskenduge sellele, mis paneb sind end hästi tundma.

Tee nimekiri enda headest omadustest, mis ei ole seotud su välimuse ja kehaga. Kui mõtled oma lähedaste peale, siis sa tegelikult ju ei mõtle nende välimusele. Mõtle sellele, mis on sinu jaoks kõige olulisem sinu kõige kallimate juures ning mida nemad peavad kõige olulisemaks sinu juures

Liigu ja tunne sellest rõõmu. (Juhul, kui su kehakaal ei ole sedavõrd alanenud, et see on vastunäidustatud.).

Selle asemel, et oma välimust kritiseerida, tee endale kompliment. Tee nimekiri sellest, mis sulle oma keha juures meeldib. Selle asemel, et keskenduda sellele, mis sulle ei meeldi, mõtle aina rohkem sellele, mis sulle meeldib.

Tee oma kehale head. Võimalusel mine massaaži, maniküüri või kosmeetiku juurde. Tee endale mõnus vann, kasuta hästilõhnavaid kehakreeme.

Väldi enda võrdlemist teistega. Oleme kõik erinevad, nii et pole võimalik kellegi teise moodi välja näha, hoolimata sellest, kui kõvasti proovite. Püüdke mitte võrrelda end oma sõprade, sotsiaalmeedia mõjutajate või kuulsustega. Meedias nähtavad pildid ei ole enamasti tõelised, seega ärge seadke endale saavutamatuid eesmärke, mida te kunagi täita ei suuda.

Võta oma erinevused omaks. Kaks inimest pole ühesugused ning meie ainulaadsuse aktsepteerimine ja individuaalsuse omaks võtmine võib aidata enese aktsepteerimisel ja parandada seda, kuidas me endasse suhtume.

Ole meedia suhtes kriitiline. Ära karda seada kahtluse alla ajakirjade või fitnessiblogijate poolt esitatud “ideaalseid kehatüüpe”.  Kui sa ei ole päris veendunud, et pildid neis ajakirjades ei peegelda tõelist elu, hoia neist ajakirjapiltidest eemale.

Räägi kellegagi. Kui oled mures selle pärast, kui palju aega kulutad oma kehapildi pärast muretsemisele, võiksid sellest kellegagi rääkida. 

Allikas: Peaasi ja Spunout veebilehed

Artikkel on koostatud noorteinfoportaal Teeviit eksperdi Liis Ensoni poolt Iirimaa noorteinfoportaal Spunout ja MTÜ Peaasjad veebilehe allikate põhjal 

Skip to content