fbpx

Millised on raha kogumisega seotud arvamused?

Raha ja raha kogumisega levib erinevaid arvamusi ning tihti leitakse põhjendusi, miks säästmine ei ole võimalik või tundub ebavajalik. Küll aga meil kõigil on eesmärgid – soovime minna pikemale reisile, soetada oma esimene kodu ning elada nii, et raha pärast ei pea muretsema. Oma eesmärkide täitmiseks peab alustama säästmisest.

Mis on säästmine?

Säästmine on raha kogumine ootamatuteks ja ka planeeritud tulevasteks väljaminekuteks, mis on jooksvast sissetulekust katmiseks liiga suured.

Aga miks üldse raha koguda?

  • Säästmine aitab saavutada lühiajalisi finantseesmärke ehk valmistuda suuremateks ette teada väljaminekuteks, mida igakuisest sissetulekust on raske katta. Näiteks reisimine, mõne eseme soetamine vms.
  • Säästmine aitab toime tulla ka ootamatustega nagu haigeks jäämine, mõne kodumasina või auto katki minemine või isegi töökoha kaotamine. Säästud annavad ka hingerahu, et sa saad ootamatutes olukordades hakkama!
  • Säästmine aitab saavutada ka pikaajalisi finantseesmärke.

Säästmisega seotud arvamused

Arvamus: „Säästa pole mõtet, sest inflatsioon sööb raha väärtust!“

Jah, inflatsioon (toim. raha väärtuse langus) tähendab tõesti seda, et aasta pärast saad 100 euro eest veidi vähem kaupu osta kui täna, kuid mõningane rahatagavara mustadeks päevadeks võiks igal inimesel südamerahu huvides olla. Samuti on kindla eesmärgiga raha kogudes (näiteks puhkusereisiks, kodumasina ostuks) ost odavam kui sama asja jaoks näiteks tarbimislaenu (näiteks järelmaksu) võttes.

Arvamus: „Mul ei ole võimalik üldse säästa“

Noorena ei peagi olema alati vaba raha säästmiseks, kuid tulevikku silmas pidades oluline on meelde jätta, et üldjuhul ei ole see hea märk, kui  oma sissetulekust säästmine ei ole üldse võimalik. Oma rahaasju peaks planeerima nii, et natukenegi oma sissetulekust saaks finantseesmärkide täitmiseks kõrvale panna. Raha kogumise alustamiseks on vaja kõigepealt saada ülevaade oma rahaasjadest ning seejärel planeerida võimalusi oma finantsseisu parandamiseks. Rohkem sellest, kuidas rahaasjad korda saada, loe siit ning eelarve koostamise kohta siit.

Lisasissetulek! Võitjad on pikas plaanis alati need, kes midagi ette võtavad – inimesed, kes katsetavad ja proovivad ja astuvad mugavustsoonist välja. Tee seda ka finantsiliselt ning kui tõesti säästa ei saa, siis hakka lahendama probleemi, kust leida lisasissetulekut. Näiteks on selleks üks hea harjutus – pane kirja vähemalt 50 asja, mida sa teha oskad. See loovülesanne võib anda sulle idee, kuidas oma sissetulekut suurendada.

Arvamus: „Elu tuleb nautida, mitte säästa“

Säästmine ei tähenda seda, et elu ei saaks ega tohiks nautida. Vastupidi, tegelikult ei tohiks seada liiga kõrget eesmärki omaenda elu nautimise arvelt, sest nii võib ka kergelt motivatsioon ja siht silme eest kaduda. Ka säästes peab endale lubama elunaudinguid –  kui sa soovid reisida, käia vahepeal ka väljas söömas ja muud sellist, siis luba ka neid endale.

Kui palju peaks säästma?

Kõige olulisem pole mitte säästetava summa suurus, vaid säästmisharjumuse tekitamine – alusta kasvõi 10 euro kaupa, kuid säästa regulaarselt. Kui oled juba väiksema summa säästmisega harjunud, võiksid seda tasapisi suurendada. Üldlevinud soovitus on kõrvale panna 5–10% oma igakuisest netosissetulekust.

Allikas: Minuraha.ee
Allikas: Kristi Saare blogi

Artikkel on koostatud noorteinfoportaal Teeviit poolt

Skip to content