fbpx

Miks on uni meile tähtis?

Tuntud fakt on, et teismeline vajab ööpäevas vähemalt 8-10 tundi und. Une ajal olulised kehafunktsioonid taastuvad, inimene puhkab. Uni on sama oluline ja vältimatu nagu hingamine, vee joomine, söömine.

Une puhul on oluline, et tekiks unerutiin ehk inimene läheb iga päev ühel ja samal ajal magama. See aitab välja puhata ning ka paremini uinuda.

Uni on baasvajadus, mille arvelt ei ole mõistlik kokku hoida, sest uni on edukuse ning produktiivsete päevade võti. Samuti aitab unerutiin hoida ühe komponendina korras vaimset tervist.

Kui inimene piisavalt ei maga ning eriti kui seda juhtub sageli, siis inimene väsib ära. See tähendab, et ta on päeva ajal unine, võimalik on peavalu, kindlasti õpi- ja keskendumisvõime alanevad. Unisusega on seotud kehvem tegutsemisvõime ja emotsioonide reguleerimisvõime.

Kui inimene ei ole piisavalt maganud, siis võib inimene vastu tahtmist ja kogemata uinuda. On leitud, et unisena auto juhtimine on väga ohtlik, sest juht võib uinuda vastu tahtmist.

Mõned nipid paremaks uneks:

  • Pea mõnda aega unepäevikut. See aitab sul näha, mida peaksid muutma, et hästi magada ja olla igapäevaselt energiline, rõõmus ja tark!
  • Liigu vähemalt kolm korda nädalas 30 minutit ja võimalusel õues. Hea oleks liikuda iga päev ja rohkem kui pool tundi. Kui võimalik, siis päeval tasub olla päevavalguse käes.
  • Tee oma magamistuba mõnusaks ja undsoodustavaks. See tuba võiks olla jahe, vaikne, pime ja rahulik. Soovitame elektroonilised seadmed hoida käeulatusest eemal. Nende kasutamine, siis kui uni ei tule muudab uinumise veel ebatõenäolisemaks. Äratamiseks kasuta äratuskella või mõne pereliikme abi.
  • Jälgi toitumist ning söömise kellaaegu.
  • Kui sa teed igal õhtul enne magamaminekut samu asju, siis su keha harjub nende une-eelsete signaalidega ära ja uni tuleb kergemalt. Näiteks käi vannis või dušši all või loe raamatut.
  • Pea päevikut või hoia voodi juures käeulatuses paberit ja pastakat. Kui uinumisel tuleb tegemata töid, täitmata kohustusi või muud ebameeldivat meelde, siis kirjuta need asjad üles. Nii on kergem neid on peast välja saada!

Allikas: Peaasi veebileht 

Artikkel on koostatud noorteinfoportaal Teeviit poolt MTÜ Peaasjad veebilehe allika põhjal

Skip to content