fbpx

Miks on narkootikumid ohtlikud?

Elus tuleb teha olulisi valikuid. Täna tehtud otsused mõjutavad kogu sinu edasist elu: tervist, suhteid, tööd ning karjääri. Eestis on narkootikumid seadusega keelatud, kuid siiski paistab Eesti Euroopa Liidus silma keskmisest kõrgema narkootikumide tarvitamise sagedusega 15–16-aastaste kooliõpilaste seas. Seekord räägime, miks on narkootikumid ohtlikud.

Mida noorem inimene, seda rohkem kahjustab narkootikum tema organismi (eelkõige aju) ning suureneb oht jääda sõltuvusse.
Aju otsmiku- ja kiirusagarad, mis vastutavad analüüsi- ja empaatiavõime ning enesekontrolli eest, arenevad eriti kiiresti 12.-25. eluaastani. Narkootikumide tarvitamine pärsib nende ajuosade arengut ning kahjustuvad oskused, mida tänavapäeva ühiskonnas kõige rohkem vajame – mälu ning mõtlemis- ja õppimisvõime. Kuna ka enesekontrolli eest vastutav aju osa on noortel veel arenemises, muutub oht sõltuvusse jääda kordades suuremaks kui täiskasvanutel. Diilerid teavad seda ning nii püütaksegi ohvriteks valida alaealisi, et endale püsivat kliendibaasi tekitada.

Narkootikumide tegelik koostis ja puhtuse tase (kangus) ei ole kunagi täpselt teada.
Tegu on ebaseaduslike ainetega, mida keegi ei kontrolli ja millele ükski garantii ei kehti. Kuigi alati leidub keegi, kes kinnitab, et „aine on täiesti puhas“ või „teised proovisid ja midagi ei juhtunud“, siis tegelikult pole võimalik selliseid väiteid tõestada. Hoolimata väidetest ei tea tihtipeale müüjad ka ise, mida nad täpselt müüvad. Kanepi asemel müüakse tahtlikult või tahtmatult sünteetilist kanepit, traditsioonilise fentanüüli asemel karfentanüüli jne. Ainuüksi tänu sellele on hulk noori sattunud haiglasse ning täiskasvanuid surnud üledoosi tagajärjel.

Narkootikumide müüja eesmärk ei ole sulle head teha, vaid teenida raha.
Diileri eesmärk on tekitada püsikliendid ja tagada endale pidev sissetulek. Mõnikord võivad edasimüüjad olla ka ise narkootikumide tarvitajad, et rahastada oma sõltuvust.

Tubaka ja alkoholi tarvitajad hakkavad suurema tõenäosusega narkootikume tarvitama.
Suitsetamine loob hea pinnase narkootikumide suitsetamiseks, kuna inimesel on juba olemas oskused ja harjumus ainet sisse hingata. Suitsemine loob aga hea baasi kanepi suitsetamisele. Kanepi suitsetamine omakorda võib edasi viia teiste ainete tarvitamisele. Kuigi mitte kõik kanepi tarvitajad ei hakka edaspidi tarvitama teisi narkootikume, on praktiliselt kõik fentanüüli süstijad alustanud just kanepist.

Mitme aine üheaegne või järjestikune tarvitamine on ohtlik.
Igasugune uimastite segatarvitamine tähendab tunduvalt suuremaid riske. Näiteks stimulantide ehk organismi tööd kiirendavate ainete (energiajoogid, ecstasy ja amfetamiin) koos tarvitamine paneb organismile, eriti südamele, väga suure koormuse. Selle tagajärjeks võib olla mürgistus, ohtlik vedelikupuudus ja keha ülekuumenemine, mis võib lõppeda äkilise südameseiskumisega. Erinevate depressantide, ehk organismi tööd aeglustavate ainete, nagu alkoholi, heroiini, fentanüüli, kanepi, uinutite ja antidepressantide, koos tarvitamine võib viia südame töö äärmise aeglustumiseni, hingamise seiskumiseni ning lõppeda koomaseisundi või surmaga. Tarvitades kesknärvisüsteemi kiirendavaid ja aeglustavaid uimasteid aga läbisegi, võivad tagajärjed olla ettearvamatud ja arstidel abi osutamine väga raske.

Seda, kuidas narkootikumid sinu elu võivad mõjutada, ei tea keegi kunagi ette.
Narkootikumid mõjuvad igale inimesele erinevalt. See mõju sõltub geenidest, tervisest, emotsionaalsest seisundist. Kõige lihtsam on mitte proovida. Kõik ei jää küll sõltuvusse, kuid seda kuidas sinuga läheb, saad teada alles siis, kui oled narkootikume juba tarvitanud. Kindel on see, et mitte ükski narkomaan ei plaaninud saada narkomaaniks – alguses olid kõik kindlad, et suudavad olukorda kontrollida.

Tänapäeval on narkootikumid tugevama toimega.
Näiteks kanepis sisaldub nüüd võrreldes 70ndatega oluliselt rohkem sõltuvust tekitavat ainet THC-d ning seetõttu on suurenenud oht jääda sõltuvusse. Samuti on turul järjest kangemad fentanüüli vormid ehk analoogid ja kättesaadav on järjest puhtam kokaiin. Kõik see suurendab kordades narkootikumidega kaasas käivaid riske sh üledoosi ohtu.

Narkojoobes ei tohi juhtida autot ega istuda autosse, mille juht on tarvitanud narkootikume.
Oht avarii teha on narkojoobes väga suur. Nii seatakse ohtu enda ja teiste elu ning tervis. Kanepitoodete tarvitamine mõjutab tugevalt inimese liigutuste koordinatsiooni, taju, valvsust ja tähelepanuvõimet. Uuringud näitavad, et võime autot sirgelt teel hoida on 20 mg THC tarvitamise järel (üks keskmine kanepisigaret) niisama halb kui ühepromillise alkoholijoobe korral.

Sõltuvus narkootikumidest on eluaegne haigus.
Sõltuvus narkootikumidest on üks raskemaid haigusi, mida ette võib kujutada. Kuigi sõltuvust ei ole võimalik kunagi täiesti välja ravida, on inimesel siiski võimalik elada ja nautida narkootikumide vaba elu. Mida varem inimest aidatakse või aru saadakse, et vajatakse abi, seda parema tulemuse annab ravi.

Abivõimalused lastele ja noortele

Lastel ja noortel, kes on kokku puutunud narkootikumidega, on võimalus abi saada vaimse tervise keskustest, nõustajatelt ja grupiteraapiast, lisaks ka sõltuvusprobleemidega laste- ja noorte ravi ja rehabilitatsioonikeskusest. Laste ja noorte probleemide osas pakutakse nõustamist ja abi ka lähedastele ja perele.

Vaata lähemalt siit.

Artikkel on Tervise Arengu Instituudi poolt 

Skip to content