fbpx

Mida pean teadma töötamisest ja töökeskkonnast?

Töökogemusest, mille omandad kooli kõrvalt, võib palju kasu olla. See pakub suurepärast võimalust omandada olulisi tööoskusi, kuid töötamist alustava noorena oled rohkem ohus kui sinu vanemad töökaaslased.

Kõik töökogemused peavad kujunema ohutuks ega tohi kahjustada tervist. Ole ettevaatlik ja ära nõustu millegagi, mis võib tunduda ohtlik! Kindlasti ära ole nõus töötama ilma töölepinguta. Enamasti on kõik tööga seotud kohustused ja nõuded kirjas töölepingus, mis annab sulle hea ülevaate, millega töötamise ajal kokku puutud.

Nii töö kui ka töökoht on esmalt sinu jaoks uued, sul ei ole kogemusi ning töö või töökeskkond võib olla ohtlik. Sul on õigus ohutule ja tervislikule tööle, sealhulgas õigus saada vajalikku väljaõpet ja juhendamist, küsida küsimusi ja teatada asjadest, mis tunduvad sulle ohtlikud.

Noorena tööle asudes pea meeles:

  • Sul on õigus saada oma tööga seotud juhendamist, väljaõpet ja ka esmaabijuhendamist.
  • Ole alati julge ning küsi oma tööandjalt, kui midagi jäi arusaamatuks.
  • Tööandja peab tagama kõik tööks vaja minevad töövahendid ja seadmed.
  • Ei ole õige, kui pead midagi ise ostma või kodust kaasa võtma.

Kui sinuga juhtub tööõnnetus, pead sellest koheselt teavitama tööandjat või tema esindajat ja töökeskkonnavolinikku. Neile tuleb teatada ka õnnetusjuhtumist või selle tekkimise ohust ning tööülesande täitmist takistavast tervisehäirest.

Oluline teada!

  • Pöördudes arsti poole tööõnnetuse käigus tekkinud tervisekahjustusega, maini kindlasti, et vigastus saadi tööd tehes.
  • Kui juhtunu jääb esialgu tööõnnetusena fikseerimata, on hiljem seda hoopis keerulisem tõestada. Kohe pärast tööõnnetust ei pruugi olla selge, kui tõsine vigastus on ja kuidas kulgeb paranemine.

Loe Tööelu.ee lehelt lähemalt kõige töökeskkonnaga seonduva kohta, sh töövahendite, tervisekontrolli, juhendamise ja väljaõppe, tööõnnetuse, isikukaitsevahendite ja töökoha tingimuste kohta.

Vaata ka minukarjaar.ee kodulehte. 

Koostatud Tööelu allika põhjal noorteinfoportaali Teeviit tiimi poolt.

Skip to content