fbpx

Kogemuslugu Margusega ühiskondlikust aktiivsusest

Noorteinfoportaali Teeviit üheks teemaks on noorte hääl kogukonnas. Sellega seoses oleme teinud loo aktiivse noore, Margus Vahteriga.

Juba üsna varasest east, kui käisin veel lasteaias, on minus miski, mis soovib tohutult kõike teada saada. Kuidas asjad töötavad ja toimivad ning kes ma küll tulevikus olla tahan? Selleks, et teada saada, peab ise kaasa lööma ehk teisisõnu olema ühiskonnas aktiivne. Nii ma olengi sattunud mitmetesse tegevustesse, et näha asju lähemalt ning leida üles just see, mis mind enim kõnetab. 

Raske on öelda, kust täpselt kõik algas, kuid tänaseks olen abituriendina kooli õpilasesinudse president ja linna noortevolikogu liige. Samuti noorte korraldatava üle vabariigilise filmifestivali pressijuht, annan kooli kõrvalt matemaatika eratunde ning kirjutan kaastöid maakonnalehte.  Augustis jõudis lõpule ka klassikaaslastega loodud õpilasfirma teekond. 

Lisaks olen üle kümne aasta tegutsenud skautlusega, mis on küll jäänud viimastel aastatel kahjuks tagaplaanile, kuid olla ükskord skaut, tähendab olla skaut terve elu. Just tänu skautlusele olen saanud osavaks meeskonnakaaslaseks ning näinud, kuidas toimetavad noored mujal maailmas.

Üks esimesi hetki, mil tundisn, et minust on kasu, oli siis kui osalesin põhikooliõpilasena mõnel talgul või vabatahtlikuna suurüritustel. Olen märganud endas mitmeid muutusi ning tihti mõelnud, kust on need alguse saanud. Heites pilgu tehtule olen aru saanud, et olen kõigis piltlikult öeldes ise süüdi ja just soov näha ja kaasa lüüa on mind inimesena muutnud.

Tundsin juba põhikoolis, et mul on piisavalt vaba aega, et lisaks õppimisele midagi ette võtta. Nii töötasin juba põhikooli lõpus poole kohaga õhtuses vahetuses ja teenisin endale ise taskuraha, mille eest käisin järgmisel suvel lõunamaareisil. Olin enda üle uhke, sest suutsin selle eest ise tasuda. 

Gümnaasiumis alustasin matemaatika eratundide andmisega, sest nii matemaatika, aga ka just õpetamise protsess on mind alati paelunud. Soovisin teada saada, mis tunne on olla (era)õpetaja. Samuti olen võtnud endale eesmärgiks saada igal suvel uus töökogemus, et näha maailma võimalikult mitmetahuliselt.

Mäletan, et valisin gümnaasiumi algul ühe valikainenena programmeerimise, tänu millele sain aru, et see ei ole üldse minu maailm. Ma ei ole pettunud, sest ainet valides ei olnud ma endas kindel, kuid mõistsin, et just sellepärast tasubki proovida. Soovitan ka teistel mitmeid huvipakkuvaid asju, mis tunudvad põnevad, aga ka mitte huvipakkuvaid asju, katsetada, sest igal asjal on mitu tahku ja kõigest ning kõigist on võimalik midagi õppida.

Nii on inimestelgi mitu tahku ja noore matemaatika eraõpetajana otsustasin sel suvel proovida hoopistükis ajakirjanikutööd tänu millele sain kinnitust, et ajakirjandus ja kommunikatsioon on  valdkond, kus sooviksin end tulevikus teostada. 

Usun, et iga õpilane peaks saama suvel töötamise kogemuse, et mõista paremini ennast, maailmas toimuvat ning inimsuhete olemust. Ütlen rõõmuga, et ma ei ole üheski töökohas tundud negatiivset suhtumist, mind on alati koheldud õpilasena võrdselt teiste töötajatega.

Ma arvan, et on oluline olla asjadest huvitatud seetõttu, et õppida ennekõike midagi uut enda kohta. Paljud ei tea veel keskkooli lõpuski, mida tulevikus edasi teha ning kuidas enda kaarte mängulaual seada. Selle lihtsustamiseks tulekski juba kooliajal piire kombata ja proovida erinevates asjades kaasa löömist. Oskus mängida on ülimalt oluline.

Usun, et olla noorena aktiivne ning soov öelda sõna sekka aitab juba varakult aimu saada, kes sa oled ning mis sulle meeldib. Seetõttu võikski üks noor olla aktiivne ning leida seeläbi valdkond, mis teda kõnetab ja proovida selles mängus mängida. Hea võimalus alustamiseks on malevad või kooli õpilasesindus.

Võimalusi enda potensiaali tõestamiseks on täna Eestis mitmeid. Olles noorena aktiivne saad juba üsna varakult aimu, mis on see, mis paneb sinu südame tuksuma ning silmad särama. Proovi! Tänu erinevatele ettevõtmistele olen kohtunud mitmete inimestega ning tagasihoidlikust poisikesest on nüüdseks sirgunud noormees, kes soovib tulevikus töötada kommunikatsioonivaldkonnas. Seda kõike tänu võimalustele, mis on minuni jõudnud ning andmud mulle arusaama iseendast. Julgus astuda mängu ning seada oma kaarte riskiga.

Kindlasti on aktiivne noor ka ülikooli kõrvalt ning edaspidises elus tööd otsides paremas olukorras kui noor, kelle eesmärk oli end tol ajal tõestada vaid läbi pideva pidutsemise.

Artikkel on valminud 2021. aastal.

Skip to content