fbpx

Kust alustada, kui tulen välismaalt töölt tagasi Eestisse?

Seekordses artiklis räägime Noorte Tugila spetsialistiga välismaalt naasemisest ning selle võimalikust raskustest. 

Noorte Tugila noorsootööspetsialist Lii:

Noored, kes on aastaid elanud ja töötanud välismaal ja nüüd kodumaale naasnud, on tihti arvamusel, et ei suuda endale Eestis sobivat kohta leida. Kui ära on oldud aastaid, siis tundub, et asjad on Eestis väga teistmoodi, ei osata kusagilt pihta hakata. Kui oma „kohta kodumaa päikese all“ on otsitud tulemusteta kuid, siis nii mõnelgi tekib tunne, et nad ei ole oodatud ja nad suunduvad tagasi välismaale. Nende seas on rohkelt haritud ja ettevõtlikke noori. Selleks, et edasi liikuda, tuleb murda müüte ja anda noorele tunne, et ta on oodatud, ning vajadusel on olemas tugi. 

Esimeseks sammuks võiks olla koduse eluolu (taas)tundmaõppimine. Seda saab teha, minnes külla  tuttavasse noortekeskusesse (Tugilasse), või siis otsida kontakti teiste samas olukorras olevate noortega. Kui on olemas mingi taustainfo, saab liikuda edasi.

Tallinna linnas on võimalik pöörduda ka Tallinna noorte tugiprogrammi “Hoog sisse”. Programmi põhitegevusteks on mitteõppiva või –töötava noorte leidmine, kontakti loomine ja hoidmine, individuaalse toe pakkumine, motiveerimine ja aktiivsetesse tegevustesse kaasamine, mis toetaksid noore õpingute jätkamist või astumist tööellu. Täpsemat infot vaata siit.

Teiseks sammuks soovitame vaadata üle tööportaalide pakkumised. Ava Eesti Töötukassa tööpakkumiste lehekülg või CV Keskuse  ja CV-Online’i  pakkumised.  Sisesta otsingusse oma piirkond (nt Tartumaa, Saaremaa jne) ning sind huvitav valdkond (müük, teenindus, põllumajandus jne) ning vaata, kas leiad sobivaid tööpakkumisi. Pea meeles, et paljud tööportaalid ja ettevõtted reklaamivad tööpakkumisi ka Facebookis – ka sealtkaudu võib nendega ühendust võtta. 

Kui sul pole tööportaalis kontot, siis tee see kindlasti  ja sisesta oma CV, sest siis võib tööandja ka sind üles leida, kui ta just sinu oskustega töötajat vajab (eriti ajal, kui töökäsi napib või on algamas kiire hooaeg). Märgi kindlasti tööd, mida soovid teha, samuti rõhuta oma tugevusi ja oskusi.

NB! Rõhuta kindlasti oma välismaal elamise kogemust ja võõrkeelte oskust – just see võib mitmete tööandjate silmis olla oluline pluss. Häid võõrkeeleoskajaid vajatakse üsna sageli eraõpetajateks, individuaalõppe toetajateks jne. 

NB! Teata ka sotsiaalmeedias oma tuttavatele, et otsid tööd. Kirjuta, milles oled tugev, milline on su senine kogemus ning mida teha tahad. Sageli avanevad töövõimalused või esimene praktika just sellise teate peale.

Jaga oma kogemust, mida välismaal elamine sulle andis või kuidas sind mõjutas. 

Kolmas  samm. Töötukassas tegutsevad karjäärinõustajad, kelle poole võivad pöörduda kõik soovijad! Helista või kirjuta neile julgesti, nad on lahked ja aitavad. Spetsialistid annavad infot edasiõppimise võimalustest, täiendkoolitustest, tööotsinguga seonduvast, erinevatest info leidmise võimalustest ja kandideerimisdokumentide koostamisest. 

Kui sobivaid tööpakkumisi pole või tunned, et vajad julgustust või abi CV, motivatsioonikirja või ka töövestluseks ettevalmistamiseks, võta ühendust oma piirkonna Noorte Tugila noorsootöötajaga. Meie töötajad on väga sõbralikud ja ühiselt leiame alati mingi lahenduse!

Näide, kuidas võib olukorda lahendada

Noore lugu

Neiu (bakalaureus) oli töötanud erinevates riikides aastaid, teinud erinevaid töid, õppinud erinevaid vaimse arengu tehnikaid ning ennast selles liinis arendanud. Tagasi Eestisse tulles  ei leidnud ta endale kuidagi rakendust, natuke tekkis juba lootusetus ning neiu mõtles ka juba tõsiselt tagasi välismaale minekust. Netis surfates jõudis ta Tugilani ning võttis ühendust, küsides, kaas saab tulla noortele tutvustama erinevaid motivatsiooni leidmise ja enesearengu tehnikaid.

Kohtusime. Rääkisime maast ja ilmast, eluolust meil ja mujal. Neiu kurtis, et ei leia endale tööd ja üldse tundus talle, et tagasitulijad ei ole oodatud. Kui rääkisime Töötukassast, siis arvas neiu, et sinna ei ole tal asja, kuna ta ei ole Eestis kunagi töötanud ning seetõttu sealsed võimalused talle ei laiene. Kummutasin müüdi ja soovitasin ikkagi minna ennast arvele võtma, selgitades, et ta ei saa küll töötu abiraha, aga tasuks uurida teenuseid. Edasi läks kõik juba kiirelt ja positiivselt: karjäärinõustaja (selgus, et neiu tahab saada motivatsioonikoolitajaks), vabatahtlik töö noortekas, alustava ettevõtja kursus (mille tulemusena valmis äriplaan ja ta sai Töötukassalt ettevõtluse alustamise toetust), täiskasvanute koolitaja kutse, tööpraktika noortekas, oma ettevõte. Praeguseks on neiu väga rahul, Tugila noori ta motiveerib vabatahtlikkuse alusel, kuid tema ettevõte on saanud kenasti käima ja ta suudab ennast sellega elatada. Tema ettevõte on hinnatud koostööpartner (sh on ta Töötukassa ametlik koostööpartner).

Nüüd soovitab ta kõikidele küsida Töötukassalt mitte abiraha, vaid teenuseid (ehk mitte kala, vaid õnge)!

Artikli kirjutas noorteinfoportaali Teeviit vabatahtlik Maris Praats.

Skip to content