Kuidas tunda ära seksuaalvägivalda?

12.02.2018
Kaie Pranno, noorteinfo peaekspert

Seksuaalvägivald on igasugune pealesurutud seksuaalvahekord või seksuaalvahekorda astumise katse.

Loe siit, kuidas seksuaalvägivalda ära tunda.

  • Seksuaalse vägivalla alla käivad ka soovimatud seksuaalse alatooniga märkused ja lähenemiskatsed, mis võivad toimuda nii kodus kui ka näiteks tööl.
  • Seksuaalvägivallale on iseloomulik, et see ei toimu vastastikusel kokkuleppel. Enamasti saavutatakse ohvri nõusolek seksuaalvahekorda astuda kas vaimse või kehalise vägivallaga või sellega hirmutades. Seeläbi võib ohver alluda ja nõustuda seksuaalvahekorraga, kuigi see ei ole tema tegelik soov.
  • Seksuaalvägivallaks loetakse vägistamist, mis võib toimuda nii kooselu kui ka kohtingu ajal nii tuttavate kui ka võõraste poolt, samuti mis iganes seksuaaltoimingute või aktide peale sundimist.
  • Seksuaalvägivalla üks vorme on ka seksuaalne ahistamine, mis võib väljenduda nii sõnades ja kehalises häiriva ning ähvarava käitumisvormiga, mis halvustab ja solvab ohvrit.
  • Seksuaalvägivald on ka prostitutsioonile sundimine ja inimkaubandus ehk tegevus, mis hõlmab kellegi ärakasutamist ja kellegi üle kontrolli saavutamist.
  • Näiteid ahistamisjuhtumitest saab vaadata siit: ahistamine baaris, ahistamine sillal, ahistamine pargis.

Juhul, kui oled kogenud seksuaalvägivalda või vägistamist, pead pöörduma koheselt Politsei poole numbril 112 ja täitma avalduse, mille leiad siit.


Koostatud Seksuaaltervise allika põhjal

Artikkel on avaldatud 2022. aastal.

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus

Send this to a friend