fbpx

Mida teha, kui su kaaslane või lähedane käitub vägivaldselt?

Lähisuhtevägivald (tuntud ka kui perevägivald) on igasugune vaimne, füüsiline või seksuaalne vägivald. Sellise vägivalla ohvriks võivad sattuda nii naised, mehed kui ka lapsed. Igal juhul on tegemist vägivallaga, mille puhul tuleb pöörduda politseisse.

Sageli tunneb ohver end rünnakus süüdi olevat ja seetõttu on tal raske sellest rääkida. Kuid tuleb meeles pidada, et leplik kannatamine ei ole lahendus. Politseile tuleb teatada igast juhtumist, et politsei saaks kiiresti sekkuda, pakkuda abi ning karistada süüdlast.

Seega, kui märkad ohtu või keegi on sinu või sinu pereliikmete suunas vägivalda üles näidanud, siis pöördu esimesel võimalusel politseisse. See võib esialgu tunduda keeruline ja võid olla hirmul, kuid iseenesest sellised olukorrad ei lahene.

Sinu kaaslane on vägivaldne?

Vägivaldse suhte tagajärg on sageli kaugenemine oma lähedastest ja sõpradest, kuna vägivaldne partner omab suhtes kontrolli. Sellises suhtes olemise kogemusega võib hiljem olla raske arendada uut suhet. Seetõttu on oluline otsida abi ja rääkida oma murest.

Sellisest suhtest välja astumine on kui elus uue lehe pööramine. Pane tähele seda, et vägivallatseja võib teha kõik ja paluda andestust, et sind endale tagasi saada, kuid enamasti kordub vägivald ja võib isegi muutuda hullemaks. Ära unusta, et kingitused ja lubadused võivad teha hea meelt lühiajaliselt mõlemale poolele, kuid enamasti unustatakse lubatused ja kokkulepitu õige pea.

Igasugust füüsilist, vaimset või seksuaalset vägivalda partnerite vahel nimetatakse kohtinguvägivallaks. See on seotud nii käimissuhte kui ka kohtumissuhtega ning tähendab ka vägivaldset suhet partnerite vahel, kes veel koos ei ela.

Juhul, kui koged kohtinguvägivalda või lähisuhtevägivalda ja sul ei ole võimekust sellest iseseisvalt välja astuda, võid abi saamiseks pöörduda nende kontaktide poole ja leiad abi veebilehtedelt:

Politsei: tel 112

Üle-eestiline lasteabitelefon: tel 116 111

Lapsemure infotelefon: tel 646 0770

Usaldustelefon: tel 126 (eesti keeles), iga päev 13.00-03.00

Usaldustelefon: tel 127 (vene keeles), iga päev 19.00-23.00

Üleriigiline tugitelefon füüsilist, vaimset, majanduslikku ja/või seksuaalset vägivalda kogenud naistele: tel 1492

Naiste Varjupaikade Koostöökogu: naistetugi@gmail.com

Ohvriabi

Noorte nõustamiskeskused

Eesti Naiste Varjupaikade Liit

Artikli kirjutas noorteinfoportaal Teeviit tiim.

Skip to content