fbpx

Kuidas tunda ära kiusamist?

31.08.2020
Kaie Pranno, noorteinfo peaekspert

Kiusamine võib avalduda mitmel erineval viisil. Enamasti tähendab see, et samale õpilasele või noorele tehakse korduvalt liiga tegevustega, mis on teadlikud ja tahtlikud. Loe siit, kuidas kiusamist ära tunda ja mida sel juhul teha.

Kuidas kiusamist ära tunda?

Kiusamise korral paneb üks inimene teist inimest meelega ja korduvalt end halvasti tundma ning kannatajal on raske end kaitsta. Sealjuures on kiusatav ja kiusaja mingil moel ebavõrdses seisus, tehes kiusatavale enda kaitsmise keeruliseks, näiteks sellega, et kiusaja on kas tugevam, populaarsem, vanem vms.

Kiusamine võib olla nähtav (füüsiline, sõnaline) või varjatud (tõrjumine, kuulujuttude levitamine või küberkiusamine), kusjuures viimast on keerulisem märgata.

Mida teha, kui näed pealt kiusamist?

Kiusamise peatamisel on võtmeroll kõrvalseisjatel: saades kiusamisest teada või sattudes sellele peale, tuleb ise sekkuda või kutsuda appi täiskasvanu. Kiusamine saab jätkuda ja kasvada vaid siis, kui kõrvaltvaatajad selle heaks kiidavad või teesklevad, et ei märka.

Kui kaaslased peavad kiusamist lubamatuks, on kiusata keerulisem. Seega on kiusamise peatamiseks oluline mõista enda kui kõrvalseisja vastutust ning astuda kiusamise ohvri kaitseks välja. Head grupisuhted ning erinevuste aktsepteerimine on samuti kiusuvaba keskkonna juures üliolulised.

Kui oled ise kedagi kiusanud..

Kui oled ise kunagi kedagi kiusanud, siis tea, et sul ei ole õigust panna kedagi meelega kannatama. Sul on võimalik kiusamine koheselt lõpetada! Loe rohkem peatükist “Kui oled kedagi kiusanud”.

KELLELGI EI OLE ÕIGUST KAASLASI KANNATAMA PANNA! MITTE MISKI EI ÕIGUSTA KIUSAMIST!

Kes tegelevad kiusamise ennetamisega? 

Eestis tegelevad kiusamise ja selle ennetamisega mitmed erinevad asutused, kes tõstavad nii noorte kui ka täiskasvanute teadlikkust seoses kiusamise, selle märkamisega ja selle peatamisega, näiteks SA Kiusamisvaba Kool, Lasteombudsman, Peaasjad MTÜ ja MTÜ Lastekaitse Liit.


Koostatud
Kiusamisvaba Kool, Lasteombudsman, PeaasiLastekaitse Liit allika põhjal

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus