fbpx

Kuidas taaskasutada oma riideid?

Mõtled osadest oma riietest vabaneda? Sul võib olla on seisavad riided väga heas seisus, mis lihtsalt ei sobi sulle nende kuju, stiili või suuruse pärast. Samal ajal kui kapitühjendus võib olla värskendav, ei tohiks riided minna raisku.

See kogus riideid, mis me kasutame ja ära viskame, on probleemiks meie keskkonnale. Ülemaailmne moetööstus tekitas 2018. aastal umbes 2,1 miljardit tonni kasvuhoonegaaside heitkoguseid, mis moodustab 4% kogu maailmast. Peame vähendama tekstiilitööstuse mõju, muutes selle „võta-tee-raiska” süsteemilt süsteemiks, kus jäätmete vältimine, korduskasutamine, parandamine ja ringlusesse võtt on prioriteet – seda tuntakse ka ringmajandusena.

Euroopas kasutavad inimesed igal aastal umbes 26 kilogrammi tekstiile ja viskavad ära umbes 11 kg – 87% neist jäätmetest põletatakse või läheb prügilasse.

See, et sina enam oma vanu riideid ei kasuta, ei tähenda, et neil ei võiks mujal olla teist elu. Eriti kui need on heas korras.

Kuidas riideid säästvalt ära visata?

Vanadest riietest vabanemiseks ilma planeedile negatiivset mõju avaldamata on palju võimalusi.

Paranda enda riideid

Enne nende väljaviskamist mõtle, kas probleem, mis riideesemega on, on lahendatav. Näiteks katkise tõmbluku, väikese rebestuse või kvaliteetse lisakangaga detaili saab parandada, kui viid selle õmbleja juurde.

Õmblemine on ka suurepärane oskus, kui on aega lihtsate tehnikate kohta uurida, et saaksid kodus küünarnukke lappida, auke parandada või rihmad uuesti kinnitada. Näiteks saad vaadata õpetuse Youtubest.

Ka jalatsid on sageli parandatavad. Kingsepp võib parandada talda, õmmelda kinni augu, 

värvida või parandada värvi kahjustusega kingi ning asendada lukke, takjapaelu ja pandlaid. 

Kui riietel on värvimuutusi või plekke, võid oma riided värvida tumedamaks või teha mustreid, kasutades värvilist värvi või valgendit.

Taaskasuta ja töötle ümber

Internetis on saadaval suurepärased juhised ja õpetused, kui soovid proovida muuta suur vana t-särk crop- topiks või varrukateta särgiks, otsi internetist taaskasutus projekte ja võid leida üllatavaid võimalusi muuta enda vana uueks!

Kui sul on vanu sokke või asju, mis ei ole enam kandmiskõlbulikud, ei pea sa neid viskama kohe prügikasti vaid võid neile siiski leida kasutust. Proovi neid kasutada näiteks puhastuslappidena. Kangast saab lõigata ka ribadeks ja kasutada neid käsitsi valmistatud vaipade või makramee taimehoidjate valmistamiseks.

Vaheta või anna riideid sõpradele ja perele edasi

Kui sul on üsna heas seisukorras riided, kaalu  vanade riiete kinkimist sõpradele või pereliikmetele. See võib aidata neil raha säästa, midagi uut selga leida ja vältida riiete äraviskamist. Võid proovida ka mõne sõbraga vahetust teha. See võib olla suurepärane viis oma garderoobi värskendamiseks ja uute riiete proovimiseks ning vabaneda asjadest, mida enam ei kanna.

Müü või kingi enda vanu riideid

Võimalik, et sul on riideid, mis on suurepärases seisukorras või millel on veel isegi sildid alles. Nende müümine erinevates kirbukates ja internetis (nt: yaga.ee) võib aidata garderoobi tühjendada ja vahepeal veidi lisaraha teenida.

Kui aga sul pole aega või kannatust esemete pildistamiseks, kirjelduste kirjutamiseks, potentsiaalsetele ostjatele sõnumite saatmiseks ning postikulu ja pakendite sorteerimiseks, ei pruugi müük olla sinu jaoks sobiv valik.

Sel juhul saad koguda oma heas seisukorras rõivad ja annetada need heategevuseks.

Saada uuesti ringlusesse

Eestis leidub ka rõivaste taaskasutuskeskuseid ja riidekonteinereid, mis võtavad vastu kõike, mida ei saa annetada, müüa ega taaskasutada. Ka mõned riidepoed lubavad oma vanu riideid taaskasutusse viia.

Ainus probleem rõivaste taas kasutajatega on see, et materjali eksporditakse sageli ja rõivaste ümbertöötlemise tehnoloogia on piiratud. Vaid 1% taaskasutatud rõivastest võetakse ringlusse rõivana, seega on ideaalne enne selle rõiva valimist uurida teisi võimalusi.

Mida peaks tegema vana aluspesuga?

Kuigi kõik peaksid andma endast parima, et riided ja tekstiilid prügimäele ei satuks, võib see mõnikord olla keeruline. Heategevuspoed võivad võtta aluspesu või rinnahoidjaid, mis on sisuliselt uued, kuid annetamise ajal pead seda kontrollima.

Kui sul on tugevalt määrdunud aluspesu, vanad suletekid või padjad, siis pole sageli muud võimalust nendega toime tulla, kui panna need üldprügikasti. Pea meeles seda, kui ostad esemeid, mida ei saa taaskasutada, müüa ega annetada, soeta endale esemed, mis kestaksid võimalikult kaua.

Tehes kõik endast oleneva, et mitte lasta riietel raisku minna, on suurepärane võimalus oma igapäevaelus säästvam olla. Riietusest maksimumi võtmine võib aidata vähendada selle mõju planeedile. See võib aidata kaasa rohkem ringmajandusele, kus me tarbime vähem ja tekitame vähem jäätmeid.

Artikli autor on noorteinfoportaali Teeviit vabatahtlik Reelika Punkar.

Skip to content