fbpx

Kuidas sotsiaalvõrgustikes turvaliselt toimetada?

Kuna internet ja sotsiaalvõrgustikud tunduvad turvalised kohad, siis inimesed on palju julgemad ja vabamad jagama seal igasugust infot. Lisaks tunnevad ka inimesed end vabamalt seal väljendamisel ning kommenteerimisel. Aga kuidas oleks ikkagi õige sotsiaalvõrgustikes nagu Facebook või Instagram toimetada?

Profiil

Kui sa täidad profiili, siis tee seda pigem lühidalt. Ära avalda liialt oma isiklikke andmeid. Näiteks pole vaja Facebookis jagada oma kodust aadressi.

Postitused

Mõtle läbi, kellele sa soovid oma postitustes oleva sõnumi, pildi või video edastada ning jaga seda ainult nendega. Vaata ka allpool olevat skeemi.

Mõtle enne, kui midagi postitad!

Pea alati meeles, et internet on avalik koht ning kõik su postitused on kättesaadavad!

Fotod

Kui soovid enda fotot lisada suhtlusportaali, siis mõtle enne, milline foto on sobilik. Ära riputa üles pilti, mille pärast sul võib häbi olla näiteks oma vanemate ees. Tea, et kõiki pilte on võimalik kopeerida ning sa ei tea kunagi, kuhu su pildid võivad sattuda. Samuti ilma küsimata ära lae internetti fotosid oma sõbrast.

Sõprade nimekiri

Lisa oma sõprade nimekirja vaid inimesi, keda sa päriselt tunned. Oluline ei ole, kui palju inimesi sa enda sõprade nimekirja suudad lisada, vaid see, kui palju sul tegelikult on tõelisi sõpru. Vaata ka skeemi “Mõtle oma internetikontaktide peale!”.

Kommentaarid

Ära vasta ebameeldivatele või sündsusetutele kommentaaridele. Sõpradega vesteldes vasta läbimõeldult. Tea, et igaüks võib teie juttu lugeda.

Parool

Kasuta turvalist parooli ja ära jaga seda kellegagi.

Kui vajad abi

Kui vajad abi, siis teavita sellest suhtlusvõrgustikus kasutades nt report või teavita nuppu või pöördu nõu ja abi saamiseks usaldusväärse täiskasvanu, lasteabitelefoni 116111 või veebikonstaablite poole.

Artikkel on koostatud Teeviit tiimi poolt Targalt internetis nõuannete põhjal

Skip to content