fbpx

Kuidas seada uue aasta eesmärke?

On tavaline, et uue aasta hakul seatakse enesele terveks aastaks eesmärgid. Olgu selleks iga päev trenni tegemine, uue keele selgeks õppimine või muu hobiga alustamine, 2007. aastal Richard Wisemani poolt läbi viidud uuringust selgus, et ainult ligi 12% inimestest saavutavad enda lubadused. Siin on paar näpunäidet, kuidas vältida ülejäänud 88% sisse sattumist.

Paljud teevad oma esimese vea juba sihte seades. Loodud eesmärgid on realistlikult saavutamatud, ei lähtu eesmärgi loojast endast või seatakse neid liiga palju korraga. Tark on lubaduste püstitamisel lähtuda ingliskeelsest SMART akronüümist – täpne, mõõdetav, saavutatav, realistlik ja ajapõhine. Soovituslik on luua ainult üks siht, nii saab sellele põhjalikumalt keskenduda ning alustada enne uut aastat – kohapeal loodud sihid tihti ei ole päriselt teostatavad.

 Kui on soov tegeleda aasta jooksul rohkem kokkamisega, siis on mõtekas leida endale nädalas kindel aeg, millal seda teha, ning mõtestada enda jaoks, miks seda teha. Samuti võib enda lubadused üles kirjutada kuskile, kus see on pidevalt silme ees. 

Kui lubadusel on kindel lõpptulemus, näiteks autolubade saamine, on hea jaotada see väiksemateks alaeesmärkideks. Kui need ka üles kirjutada ja neid saavutades maha kriipsutada, tekib tunne, nagu oleks saavutatud edusamme ja lõppsiht ei tundu nii saavutamatu. Pisemate eesmärkide saavutamisel on kasulik ennast premeerida.

Ära anna alla! Isegi, kui Sa ei lähtu mingi ajavahemik enda lubadustest, on võimalus tagasi reale saada. Perioodiliselt eesmärkidest kõrvalekaldumine on ootuspärane. Arukas on rääkida enda pereliikmetele ja sõpradele enda eesmärkidest, sest see vähendab soovi alla anda. Tuleta endale tihti meelde, miks need lubadused tegid ja mis kasu need toovad. 

Artikli kirjutas noorteinfoportaali Teeviit vabatahtlik Sabine Liisa Pärn.

Skip to content