fbpx

Kuidas osta oma esimene kodu?

Oma kodust unistavad paljud. Enamik inimesi eelistab elada endale kuuluvas korteris või majas, mitte eluaset üürida. Oma kodu ostmiseks peavad aga paljud pangast laenu võtma ning see võib tunduda esmapilgul väga keeruline protsess. u

Samm-sammult tegudeni jõuab nii:

1. Kui mõte kodu ostust on tekkinud, tuleks hinnata esmalt enda maksevõimet ehk seda, kas ja kui palju sa pangast laenu saaksid. Selleks kasuta näiteks kalkulaatorit, mis näitab ära sinu maksimaalse laenusumma.

2. Laenu võtmisel on vajalik ka omafinantseering (vähemalt 10% vara maksumusest) või lisatagatis. Kui sul omafinantseeringut ei ole, siis tuleb leida võimalusi raha säästmiseks ja omafinantseeringu kogumiseks. Palju häid säästunippe leiad #Kogumispäeviku grupist.

3. Kui omafinantseering olemas, vali välja oma koduks sobiv kinnisvara, võta ühendust müüjaga ning esita pangale internetipanga kaudu laenutaotlus. Tihtipeale langetavad inimesed koduostu otsuse liiga kiiresti ja emotsioonide ajel. Vastuse küsimusele, kuidas langetada koduostul mõistlik ja kaalutletud valik, leiab artiklist, “Kuidas kodu ostmisel mõistlik valik langetada”.

4. Peale laenutaotluse tegemist võtab panga esindaja Sinuga ühendust vastuse andmiseks ja tingimuste kokkuleppimiseks. Arvestama peab ka sellega, et Sinult võidakse küsida üsna ebamugavaid küsimusi, Näiteks, kui suured on Sinu või Sinu leibkonna sissetulekud ja juba võetud laenukohustused või omafinantseeringu päritolu.

5. Kinnisvara ostu-müügileping on viimane osa koduostu protsessist. See sõlmitakse notari juures ja laenuraha kantakse pärast seda Sinu kontole. Mida aga notariaalse tehingu puhul silmas pidada? Sellele küsimusele andsid Facebook live’is vastuse notarid Tarvo Puri ja Merle Saar-Johanson, kes rääkisid ka sellest, mida silmas pidada enne kinnisvara müügilepingu sõlmimist ja mida teha, kui pärast ostu on avastatud varjatud puudused.

6. Nüüd oled valmis oma uude koju sisse kolima. Palju õnne!

Neile, kes soovivad osta oma kodu, soovitame vaadata või kuulata ka esimese kodu ostmise teemal olnud Facebook live’i youtubist.

Artikli autor: Mari-Liis Jääger, Swedbanki Rahaasjade Teabekeskuse ekspert.

Skip to content