fbpx

Kuidas olla valmis esimeseks eksamiks?

Kui tunned end eksamite pärast stressis, tea sa ei ole üksi. Eksamiaja lähenedes on sellised tunded täiesti normaalsed. Siin on sulle mõned nõuanded, mis aitavad muuta sinu esimese eksami päeva võimalikult stressivabaks.

Eksamieelsel õhtul valmistumine

 • Võta aega lõõgastumiseks

Ükskõik kui suur kiusatus sul ka poleks, proovi vältida eksami eelse öö veetmist eksamiteks tuupides. Selle asemel võta aega lõõgastumiseks ja proovi korralikult magada. Loe näpunäiteid selle kohta, kuidas hästi magada.

 • Veendu, et aul oleks  olemas kõik see, mida vajad

Kontrolli oma ajakava ja veendu, et tead eksami algusaega. Plaaneeri kohale jõuda vähemalt pool tundi varem. Koosta oma eksami kontrollnimekiri sellest, mida eksamil vaja läheb ja mida kaasa võtta.

 • Otsusta, millal ärgata ja kodust lahkuda

Hea mõte on seada äratus, et olla kindel, et sa ei maga sisse oma eksami hommikul. Proovi seada äratuse aeg nii, et sul oleks hommikul piisavalt aega valmistuda. Otsusta, kuidas eksamile lähed ja millal lahkud kodust, võttes kindlasti arvesse liikluse või ühistranspordi hilinemisi

Mida teha eksami hommikul?

Olenemata sellest, kas oled kodus või väljaspool eksamisaali, tuleb eksamihommikul meeles pidada mõnda asja.

 • Anna endale palju aega

Proovi vara tõusta, et sa ei peaks kiirustama ja lahku kodust kindlasti aegsasti enne eksamit. Püüa olla varakult kohal, et saaksid õige ruumi üles leida, käia tualetis ja end sisse seada.

 • Söö toitev hommikusöök

Enne eksamit on hea mõte süüa toitev hommikusöök. Näiteks muna röstsaial, omlett või puder on mõned näited toidukordadest, mis pakuvad sulle vajalikku energiat. Kui jätad hommikusöögi vahele, on sul raske keskenduda ja sul ei pruugi olla piisavalt energiat, et testi läbida. Samuti on hea mõte võtta eksamisaali kaasa pudel vett, et hoida end hüdreeritud.

 • Püüa vältida viimase hetke õppimist

Püüa vältida uue materjali õppimist, mida sa pole varem õppinud. Võid sattuda segadusse või paanikasse ning unustada midagi väärtuslikku, millest paar päeva varem rääkisid.

Kui soovid keskendumiseks pisut valmistuda, võtke välja pliiats ja paber ning kirjutage üles mõned põhipunktid, mida soovid konkreetsele küsimusele vastates käsitleda. Abi võib olla ka mõne põhipunktiga mälukaartide koostamisest, kuid proovi vältida nende liigse infoga täitmist. Pea kinni kõige olulisemast teabest.

 • Väldi eksamitest rääkimist

Proovi end distantseerida kõigist, kes kurdavad või paanitsevad. Nad võivad muuta ka sind ärevaks ja sinu tähelepanu viimasel hetkel häirida. Selle asemel hoia pigem omaette või räägi kellegagi millestki muust. 

Eksamiruumis

Kui oled eksamisaalis, pead keskenduma oma vastuste paberile kirjutamisele.

 • Enne alustamist rahune

Hinga paar korda sügavalt aeglaselt sisse, enne kui avad eksamitöö ja hakkad kirjutama. See võib aidata sul jääda rahulikuks ja paremini keskenduda. 

Kui tunned, et lähed paanikasse, võid rääkida oma eksami juhendajaga ja paluda, et ta saadaks sind ruumist välja, kuni oled taas rahunenud.

 • Loe hoolikalt oma eksamitööd

Võta aega paberi hoolikaks lugemiseks. Enne kirjutamise alustamist on oluline iga küsimust hoolikalt uurida, et mõistaksid, mida küsitakse. Abiks võib olla, kui kirjutad enne pikale küsimusele vastamist üles peamised punktid, mida soovid käsitleda.

 • Hoia kellaajal silm peal

Hea mõte on välja mõelda, kui palju aega sul iga küsimuse jaoks on. Tavaliselt saad seda teha enne eksamit. Alusta küsimusega, milles tunned end kõige kindlamalt ja jälgi aega. Tõenäoliselt on eksamisaalis kell, kuid igaks juhuks on hea kaasa võtta oma käekell.

 • Väldi teiste klassikaaslaste vaatamist

Võib tunduda, et teised õpilased kirjutavad rohkem või paistavad enesekindlamad kui sina. Püüa mitte muretseda, kui sinu ümber olevad inimesed kirjutavad rohkem kui sina, vaid keskendu iseendale.

 • Jäta lõpus aega eksami ülevaatamiseks

Jäta eksami lõpus viis või kümme minutit, et kõik üle vaadata ja veenduda, et sinu isikuandmed on igal lehel. Aja otsa saamine võib olla tavaline probleem, seega proovi oma tempot hästi hoida. Sellele aitab kaasa eksamiküsimuste harjutamine enne eksamit.

Mida teha pärast eksamit?

Kui eksam on läbi, on aeg sellel kõigel minna lasta. Püüa vältida eksami üleanalüüsi ja oma vastuste ülemõtlemist. Selle asemel keskendu sellele, mis on hästi läinud ja seejärel valmistu järgmisteks eksamiteks.

Tee kindlasti paus enne kui järgmiseks eksamiks õppima asud. Sinu meel vajab puhkust ja sa väärid seda. Kui eksamite stress viib meeleolu alla, võib olla kasulik kellegagi rääkida.

Artikli allikas Iirimaa noorteinfoportaal Spunout.

Skip to content