fbpx

Kuidas luua terveid ja turvalisi suhteid oma partneriga?

Uue inimesega kohtumine ja suhte loomine võib olla põnev aeg, kui saate üksteist tundma õppida ja tundeid arendada. Liblikad kõhus, teisele inimesele palju mõtlemine ja soov temaga koos aega veeta on sageli osa uuest suhtest ja pakub palju rõõmu.

Olenemata sellest, kas sul on olnud varasemaid suhteid või see on üks sinu esimestest suhetest, võid teise inimesega tutvudes olla ebakindel ja mitte teada kuidas käituda. Mõnikord võib olla raske avatud kellegagi uue inimesega, või omada enesekindlust, et anda talle teada, mida satunned või mida sa soovid. Kellegi usaldama õppimine võtab aega ja selle protsessi austamine võib aidata sul luua suhteid, mis sobivad nii sinu kui ka su partneri jaoks.

Pea meeles, et sinu suhe iseendaga on su elu kõige tähtsam suhe ja see mõjutab kõiki sinu teisi suhteid. Tervislik suhe iseendaga võib aidata sul takistada ebatervislike harjumuste kujundamist suhetes teistega. Sellist asja nagu “täiuslik” suhe pole olemas, kuid siin on mõned nõuanded tervislike harjumuste kohta, mis aitavad sul luua õnnelikku suhet, mis sobib kõigile.

Näita lahkust ja austust

Igaüks väärib, et temasse suhtutaks austuse ja lahkusega ning selle meeldetuletamine kellegagi kohtamise alguses võib aidata luua terve suhte. Vaidlusi tuleb paratamatult ette, kuid kellegagi mittenõustumisel ja tülitsemisel ning kellegi halva kohtlemisel on vahe. Üksteise sõimamine ja solvamine, sihikindel püüd kellegi tundeid riivata vaidluse ajal ning ähvardav või emotsionaalselt manipuleeriv käitumine on kõik suhte mürgised tunnused.

Seadke oma suhetes piirid

Piirid on standardid, mille seate suhetes endale ja kellelegi teisele. Tervislikud piirid võimaldavad inimestel üksteisega lähedaseks saada, hoolitsedes samal ajal ka oma individuaalsete soovide ja vajaduste eest. Inimeste piirid võivad sageli olla erinevad neist, mis on näiteks nende sõprade, partneril või perekonnal. Õppides tundma, mis teeb sind õnnelikuks võib olla tervete suhete hoidmisel väga kasulik.

Näiteks võib kellegi piir seisneda selles, et kui ta hakkaks kellegagi kohtamas käima, ei tunneks ta end mugavalt talle oma minevikust teatud asju rääkides või partnerit oma perele enne suhte hilisemat etappi tutvustades. Samuti võivad piirid hõlmata kellelegi teada andmist, et nad ei saa alati oodata kohest vastust, kui nad saadavad näiteks sõnumii, või et sa vastaksid alati nende kõnedele. Piiride seadmine on tervislik harjumus, kuna see aitab suhtel liikuda omas tempos ja mitte tunda, et pead olema teisele inimesele alati kättesaadav või tegema midagi, mis sulle ei meeldi.

Näited piiride seadmiseks:

  • Ära saada sõnumeid ega vasta kõnedele, kui oled hõivatud või vajad ruumi
  • Kui tunned, et ei ole veel valmis asutama seksuaalvahekorda oma partneriga, ära tee seda
  • Tee ainult selliseid seksuaalseid tegevusi, mis sulle meeldivad
  • Veeda aega oma sõpradega ka ilma oma partnerita
  • Anna partnerile teada, kui sa ei soovi rääkida isiklikel teemadel (see ei tohiks aga tähendada keeldumist arutada teie vahelise suhte küsimusi)
  • Lepi oma partneriga kokku, et võite mõlemad suhte lõpetada, ilma et kumbki ähvardaks või emotsionaalselt manipuleeriks.

Võtke aega üksteise piiride tundmaõppimiseks

Suhet alustades on hea tõdeda, et inimesed tunnevad end mugavalt erinevatel aegadel teatud samme astudes. Näiteks kui kohtute kellegagi veebipõhisel tutvumisplatvormil, võite tunda, et olete valmis temaga kohtuma, kuid teisele poolele võib siiski meeldida ainult sõnumite saatmine või telefoniga rääkimine. Suhtes on palju erinevaid etappe ja nendeni jõudmiseks pole kindlat ajakava. Iga suhe on erinev ja edeneb erinevas tempos. Oluline on see, et sina ja sinu partner oleksite olukorraga rahul ja et keegi ei tunneks survet midagi teha enne, kui ta on selleks valmis.

Kui sa ei tunne end mingis olukorras mugavalt ja su partner muutub seetõttu vihaseks või pahuraks, ei arvesta ta sinu tunnetega ega sellega, mis sulle on parim. Sellistes olukordades on lihtne tunda survet oma meelt muuta, et teine inimene õnnelikuks teha, kuid sinu partner, peaks hoolima sellest, et sul oleks mugav, austama seda, mida sina ütled ja mitte sundima sind tegema midagi, mida sa ei soovi.

Samamoodi, kui olete kohtingu faasis ja tunned, et asjad peaksid kiiremini liikuma või tahad, et vastaspool teeks midagi, mida ta ei taha, ei ole okei teda survestada või süütunnet tekitada, sest ta pole selleks valmis. Ja sinu kohus on sellega arvestada. 

Kuulake üksteist

Oskus kuulata kedagi, kui ta räägib, ja võtta arvesse, mida ta räägib, on oluline osa suhtest. Mõnikord võib olla lihtne sõna sekka öelda, kui keegi räägib ja sa  ei nõustu sellega, mida ta ütleb, või tunned, et sul on head nõu anda. Siiski päriselt  kellegi ära kuulamine ja mõistmine võib aidata arendada suhetes positiivseid suhtlemisoskusi ja seeläbi vältida omavahelisi vaidlusi. 

Oska vabandada

Oskus ära tunda, kui sina tegid vea  ja vabandada, on oluline oskus, mis võib aidata suhteid tugevdada. Olenemata sellest, kas sa tahtsid  kellelegi haiget teha või mitte, on vabandamine viis näidata teisele inimesele, et sa said aru, et tegid talle haiget. Mis iganes on juhtunud, on oluline vabandada ja öelda, et sul on kahju. See aitab mõlemal on vabaneda pahameelest või negatiivsetest tunnetest ja edasi liikuda.

Vabanduse pakkumine võib samuti aidata tugevdada suhet teise inimesega. See näitab neile, et hoolid nende tunnetest ja mõistad, et tegid neile haiget. Kui te mitte ainult ei näita, et teil on kahju, vaid selgitate, mida te tulevikus muutmiseks ette võtate, võib see usaldust tugevdada. Kui aga inimene alati vabandab, kuid jätkab solvavat käitumist, võib see olla märk mürgisest suhtest.

Veeda aega ka ilma partnerita 

Kellegagi koos aja veetmine suhte alguses, võib olla imeline ja tunduda, et rohkemat ei olegi vaja. Kui keegi tunneb sinu vastu huvi ja tahab vaid olla koos sinuga võib see tunduda suurepärane. Kuid kui ta soovib veeta kogu oma aja vaid sinuga või loodab, et saab sinuga igal ajal ühendust võtta, võib see olla hoiatusmärk, et ta võib soovida sind kontrollida või sinust liiga palju sõltuda. Üksteisele ruumi andmine ja lahusoleku nautimine nii füüsiliselt kui ka veebis, on iga suhte tervislik osa. Rääkige juba suhte alguses oma piirid läbi ja leppige kokku ka üksteisele hingamisruumi jätmine. Igaühel on õigus privaatsusele ja ajale iseenda või oma sõpradega. Selle suhte alguses kokku leppimine võib aidata tugevdada positiivseid suhteid. Kui keegi ei ole nõus neid piire hoidma, ei pruugi ta olla suhteks emotsionaalselt valmis.

Loe veel suhete teemal.

Artikli tõlkis ja toimetas noorteinfoportaal Teeviit noorteinfo peaekspert Liis Enson.

Skip to content