fbpx

Kuidas enesekindlalt öelda ei alkoholi joomisele?

Alkohol on enim kasutatud meelemürk, mis võib sõltuvust tekitada. Seega annab see artikkel julgust sellest keelduda. 

Joomise alustamine või joomise lõpetamine võib mõne inimese jaoks olla suur otsus. Teised teavad, et nad ei taha kunagi alkoholi juua. Alkoholi mitte tarbimisega, võib kaasneda ümbritsevate inimeste surve, sest joomine on suur osa inimeste suhtlusest. Sõltumata põhjustest, väärib iga inimene oma otsuses enesekindlust ja toetust. Kui alkoholi ei jooda, on võimalik olukordi paremini kontrollida, autoga sõita ja järgmisel päeval ei ole pohmelli. 

Kuidas öelda joomisele ei

Alkohol ei ole kunagi lõbutsemise põhjus. Meeldejäävaid mälestusi saab ka ilma alkoholita luua ning seda tuleb rõhutada ka oma kaaslastele. Kui keegi sunnib kedagi alkohoolset jooki jooma, tuleks öelda, et lõbus on ka ilma alkoholita nin mõni inimene on õnnelikum, kui ta ei joo.

Autoga saab sõita

Autoga liigeldes, võib üritusele sõitmine olla hea motivatsioon mitte juua. Isegi üks jook võib autojuhtimist halvendada. Niimoodi saab pakkuda oma sõpradele küüti koju ja nad võivad olla tänulikud selle otsuse eest.

Ole aus, miks sa ei joo

Põhjuseid, miks mitte juua, on palju. Kui inimestel tekib kahtlusi ja küsimusi, on targem oma põhjustest teavitada. Osad põhjused on muidugi isiklikud, kuid ka pealiskaudne põhjus rahuldab uudishimu. 

Rääkige nendega mitte joomise eelistest

Kui olla aus, miks sa ei joo, võid alustada vestlust alkoholi vähendamise või sellest loobumisest. Seal on palju eeliseid:

  • Alkohol kahjustab vaimset ja füüsilist tervist
  • Alkoholi joomine on kallis
  • Alatine valmisolek autoga sõitmiseks
  • Pole pohmelli
  • Olles kaine on olukordade üle parem kontroll

Ära karda varakult lahkuda

Ehk veetsite õhtul suurepäraselt aega, kuid nüüd on juba hilja; alkoholi mõjuta on tekkinud väsinud ning kõik ümbritsevad inimesed on üsna purjus. Ei tohiks end kauemaks jääda sundida lihtsalt sellepärast, et kõik teised seda teevad.

Leia muid võimalusi oma sõprade nägemiseks

Võib tunduda, et ainus kord, kui sõpru nähakse, on sealhulgas ka alkohol. Tuleks korraldada midagi, mis ei hõlma joomist. See ei pea olema midagi suurt, see võib olla lihtsalt lauamängu õhtu või jalutuskäik, lõuna või kinno minek.

Tuleta ka endale meelde, et see on okei

Alkohol on ühiskonnas levinud, ning inimesed kes ei joo, võivad tunda end välja jäetuna või veidralt. Alkohol on meelemürk, millel on kehale tõsine mõju. On täiesti normaalne, et inimesed ei joo. 

Leia sarnaselt mõtlevaid inimesi

Ülikoolis olles, vaata ja uuri, kas seal on kaine ühiskond, millega liituda saaks. Tuleks ka oma sõpru selle mõtteviisiga kurssi viia ning neile head eeskuju näidata.  

Alaealisena on alkoholi tarvitamine seaduse poolt rangelt keelatud. Noore inimese aju on veel arengujärgus ning alkohol pärsib selle normaalset välja kujunemist. Kui keegi sunnib sind alkoholi tarvitama pöördu pereliikme või muu lähedase inimese poole. 

Artikkel on koostatud noorteinfoportaal Teeviit vabatahtlik Maria Schotter poolt Iirimaa noorteinfoportaal Spunout allika põhjal

Skip to content