Tegelikult ei arva ju keegi, et sa ei oska õppida. Oskad ju küll ja teed seda kindlasti hästi igapäevaselt seoses kooli või ülikooliga. Tegelikult on sul aga võimalik veel paremini ja edukamalt oma koolitükid, kontrolltööd või eksamid sooritada, maksab vaid järgida mõningaid väga lihtsaid nippe.
Vahel võib juhtuda nii, et kohe mitte kuidagi ei lase kõrvaklappidest või kõlarist tulev muusika sul keskenduda? Või siis sinu telefon annab märguandeid erinevate põnevate asjade ja tegevuste kohta Instagramis ja Facebookis?
Tegelikult võib igasugune kõrvaline tegevus ja pidev telefonis suhtlemine õppimise ajal olulisel määral sinu süvenemist segada ja nii pikendada õppimisele kuluvat aega. Ehk oled mõnikord avastanud, et õhtul sõbraga chattides on ühtäkki kellaosuti jõudnud südaöö peale ja kooliasju ei olegi veel jõudnud teha?
Siit saad lugeda mõningaid kasulikke nippe, et õppimist paremini planeerida ja koolitükid varakult valmis jõuda. Kuigi need nipid võivad sulle tunduda väga tavalised ja sellised, mida tead juba ise või oled neid kuulnud, siis võibolla selgub, et nendest on sulle tegelikult väga palju kasu. Eriti siis, kui sul on probleeme õppimisse süvenemisega ja tundub, et koolitükid ei taha mitte kuidagi edeneda. Võta kasutusele ja proovi, kas töötab!
Nipid, et hästi uusi teadmisi omandada
- Ole huvitatud – mõtle kaasa! Nii saad käesolevast teemast hästi aru ja jätad ka teistele aktiivse mulje.
- Küsi küsimusi – kui mõni teema on jäänud segaseks või arusaamatuks küsi julgelt. Nii saad rohkem teadmisi ja laiema arusaama teemast.
- Väldi segajaid – lülita õppimise ajaks välja telefon ja arvutis kõrvalised aknad. Võimalusel vali õppimiseks vaikne koht. Tõrju eemale segavaid mõtteid.
- Sea konkreetsed eesmärgid ja planeeri nende saavutamine. Eesmärgid peaksid olema määratud aja jooksul täidetavad ja koostatud SMART mudeli järgi.
- Suhtle erinevate inimestega! Kui sinu jaoks on midagi arusaamatuks jäänud või tahad midagi arutada tee seda julgelt! Sellest võid sa rääkida õpetajale, aga ka sõbrale, lapsevanemale, suuremale õele-vennale jne.
- Ära võrdle ennast teiste, vaid iseendaga! Ära mõtle sellele, et kellelgi on paremad tulemused, kui sul. Mõtle sellele kas sinul läks paremini, kui eelmine kord. Näide: Keegi sinu klassist sai kontrolltöö eest viie, aga sina said nelja. Eelmine kord said sa hoopis kolme. See tähendab, et sa oled vahepeal arenenud. Kiida ennast selle eest!
- Sea eesmärgiks teadmised mitte tulemused! Kui sa teemast hästi aru ei saa või oled selle hoopis unustanud ei ole sellest kasu, kui sa saad naabri pealt maha spikerdades hea hinde.
- Õpi alati edasi! Kui midagi läks untsu, pole hullu. Ole järjepidev!
- Sea endale väljakutseid! Pole mõtet õppida, kui teema on liiga kerge või liiga raske. Tegevus peaks olema just parajalt raske. Sel juhul aju õpib.
- Küsi ja võta vastu tagasisidet! Teiste soovitused ja mõtted aitavad sul uusi ideesid saada ja oma tööd arendada.
- Analüüsi oma vigu! Vead aitavad aru saada, mis on jäänud segaseks ja mis on selge. Analüüsi neid kindlasti ja mõtle, kas nad on hooletusevead, sisulised vead või hoopis midagi muud.
- Sa õpid enda jaoks! Pea meeles, et sa õpid ainult endale, et tulevikus oleks lihtsam. Nii on alati suurem eesmärk silme ees ning motivatsioon õppimiseks suurem.
Selleks, et ennast õppimiseks ette valmistada on olulised kolm põhivajadust:
- Piisavalt puhkust! Nii uni, kui ka niisama molutamine on olulised õppimiseks vaja minevate energiavarude taastamisel.
- Kõht on täis, toit on tervislik! Tühja kõhuga energiatase langeb ja raskem on õppida.
- Hea tuju ja rahulik olek! Hea tujuga on lihtsam keskenduda ja teadmisi omandada.
Eduka õppimise nipid
- Pane kinni kõrvaklappides või kõlarites mängiv muusika.
- Lülita telefon hääletuks, et teavitused sind ei segaks.
- Sulge arvutis teised aknad.
- Õpi lühema aja jooksul, kuid intensiivsemalt, et säiliks keskendumine ja värskus.
- Planeeri kindel aeg, mille jooksul koolitükid ära teha.
- Puhka piisavalt, et ei tunneks ennast õppides väsinuna.
Veel kasulikke nõuandeid leiad veebilehelt Peaasi.ee. Loe sellelt veebilehelt ka lähemalt, mida teha, kui sul on probleemid õppimisega või on halvenenud sinu õpitulemused. Soovime sulle nutikust õppimisel ja puhanud pead!