fbpx

Kool jäi pooleli, mida ma nüüd edasi pean tegema?

Kui Sul on jäänud kool pooleli ja Sa ei tea, mida edasi teha, siis järgnev artikkel võib Sulle abiks olla. Seekordses artiklis räägime Noorte Tugila spetsialistiga koolist ja õpingute jätkamisest.

Noorte Tugila noorsootöö spetsialist Eve-Liina:

Eestis on palju võimalusi õpingute jätkamiseks ka siis, kui oled ühe kooli pooleli jätnud või arvad, et kool ja õppimine pole sinu jaoks.  Põhjusi, miks üks kool või õppimisvorm ei sobi, aga teine tekitab tahtmise edasi pürgida, on palju. Siin võib olla põhjus nii noore argiprobleemides, ebasobivas keskkonnas või õppevormis, liiga suures koormuses, valesti valitud kutsealas jne. Mõnikord vajab noor õpingute katkemise järel töökogemust või tööpraktikat, et mõista, kuidas ja kus haridusteed jätkata. Vahel on vaja spetsialisti nõuandeid ja tuge. 

Esimene samm. Soovi korral uuri eelnevalt, millised koolid sinu lähikonnas asuvad või millist haridust/kutseõpet sa tegelikult soovid.  Kas on mingi töö, mis sulle küll väga meeldib, aga tundub ühel või teisel põhjusel kättesaamatu?  

Haridus- ja Teadusministeeriumi lehelt leiad nimekirja koolidest, kus on võimalik haridust jätkata https://www.hm.ee/et/tegevused/alus-pohi-ja-keskharidus, aga vaadata tasub ka Eesti Hariduse Infosüsteemi või HaridusSilm https://www.haridussilm.ee/

Teine samm. Kui sa nendelt kodulehtedelt infot ei saanud või ei tea, mida tahad edasi teha, siis Sinu kodulähedase Noorte Tugila noorsootöötaja oskab sind siin aidata ning ootab sind (vt https://tugila.ee/tugilad/), sest alati on võimalusi edasi õppimiseks! Meie rõõmsad ja sõbralikud töötajad oskavad noori alati aidata, et leida just see suund, mis noorele kõige enam sobib!  

Tallinna linnas on võimalik pöörduda ka Tallinna noorte tugiprogrammi “Hoog sisse”. Programmi põhitegevusteks on mitteõppiva või –töötava noorte leidmine, kontakti loomine ja hoidmine, individuaalse toe pakkumine, motiveerimine ja aktiivsetesse tegevustesse kaasamine, mis toetaksid noore õpingute jätkamist või astumist tööellu. Täpsemat infot vaata siit: https://www.tallinn.ee/est/noorteinfo/hoog-sisse

NB! Eestis on sadu koole ja erinevaid täiendkoolitusi võimalusi, mille seast leiab igaüks endale sobiva! 

Näide, kuidas võib olukorda lahendada

Noore lugu

Kui noorele kolme lapse emale pakuti, kas ta sooviks haridusteed jätkata, siis oli ta üllatunud. Samas mõtles ta, et miks mitte. Nüüd õpibki noor ema täiskasvanute gümnaasiumis e-õppes. Tugila töötajaga toel said ka hinded kutsekoolis lõpetatud ainetest uude kooli kenasti üle kantud. 

Avaldatud aastal 2021.

Skip to content