fbpx

Kogemuslugu Eliisi ja Alexiga: Tuleviku ideede realiseerimiseks oleme lubanud järgida põhimõtet “alusta enne, kui selleks valmis oled”.

Räägi veidi endast- kes oled ja millega tegeled?

Tere! Meie oleme Eliis ja Alex.

Mina (Eliis) olen 25-aastane Saaremaalt pärit noor, kes peale gümnaasiumi õpinguid asus Inglismaa ülikoolis rahvusvahelist õigusteadust õppima. Tänaseks päevaks olen tagasi kodumaal, kus olen lõpetanud magistriõpingud ning hetkel töötan igapäevaselt juristina. Põhitöökoha kõrvalt annan loenguid Tallinna Majanduskoolis ning aitan Bellnori vahendusel noortel välismaale õppima asuda. Vabal ajal leiab mind spordisaalist või raamatuid lugemast. Viimase aja meelistegevuseks on ka aasta alguses valminud blogiga tegelemine, kus julgustame kõiki noori investeerima. Kokkuvõtvalt pean end väga toimekaks nooreks, kellel tegemist jagub mitmel rindel!

Mina (Alex) olen 26-aastane Harjumaalt pärit noormees. Iseloomustaksin ennast kui hunt kriimsilma. Põhitöökoht on mul ehitusvaldkonnas ja selle kõrvalt olen läbimas magistriõpinguid Tallinna Tehnikaülikoolis “Ehitise projekteerimise” erialal. Lisaks eelmainitud tegevustele on väga tähtsal kohal ka minu hobi – korvpallikohtuniku töö, millega alustasin juba 14-aastaselt. Saalikorvpallis hakkab minul meistriliigas juba 6. hooaeg kohtunikuna. Lisaks oman rahvusvahelist litsentsi 3×3 korvpallikohtunikuna, mis võimaldab mul ennast proovile panna ka rahvusvahelisel tasemel. Samuti on see väga hea võimalus reisida mööda maailma – näiteks on mul olnud võimalus käia Mongoolias, Kanadas, Hiinas jne.

Kuidas mäletad enda esimest iseenda teenitud raha? Mille peale kulutasid?

Oleme mõlemad üsna varajasest noorusest alates tööd teinud ja endale raha teeninud. Küll aga oleme täiesti erineva kasvatusega peredest, mis andis juba tunda meie esimesi töökohtasid silmas pidades. Mina (Eliis) suure osa oma varajasest noorusest veetsin töötades näiteks Bauhofis kauba väljapanijana, hotellides hommikusöögiteenindajana, restoranis abikokana, raadios assistendina ning alates 18-eluaastast kuni ülikooli keskpaigani ka teenindajana. See kõik tähendas pikki töötunde ja rasket tööd. Samas aga olin piisavalt tark, et suur osa teenitud rahast kõrvale panna. Aastaid pärast rasket tööd olin suutnud endale korjata piisava summa raha, et osaliselt finantseerida enda õpinguid Inglismaal ning maksta ära ka enda esimese korteri sissemakse! Inglismaale õppima minemise soov oli nii suur, et raha säästmisega tegin algust juba põhikoolis.

Mina (Alex) olen kasvanud üles isa õpetustega, mis alati suunasid pigem ettevõtluse suunas. Nii sain juba nooruspõlvest kaasa tarkuse, et alati ei pea raha teenimiseks tegema lõputult pikki töötunde ja rasket tööd. Nooruses oleme teinud naabri poistega erinevaid tööotsi küla peal, näiteks sai niidetud muru, korjatud põllukive ja tehtud küttepuid. Kõik see andis mulle hea ülevaate raha toimimisest, eelkõige arusaama, et tehtud töö eest peab saama väärilise tasu. Teenitud tulu andis mulle nooruses võimaluse ise otsustada, mille peale raha kulutada. Nii näiteks saigi soetatud oma teenitud raha eest motokrossi mootorratas.

Pead ka finantsvabadusest blogi. Miks nii? Mis eesmärki sinu jaoks blogi kannab?

Oleme tänaseks päevaks teadliku investeerimisega tegelenud pea 3 aastat. Sellele kolmele aastale eelnes lõputus koguses investeerimisalase kirjanduse lugemist ja erinevatel konverentsidel/seminaridel osalemist. Kuidagi liiga kaua aega võttis selle julguse leidmine esimese sammu tegemiseks. Ka blogiga alustamise mõte on meil peas olnud juba pikemat aega. Jällegi võttis selle esimese sammu tegemine omajagu aega ja julgust. Nüüd tagantjärgi oleme mõelnud, et mõlema tegevusega oleks võinud algust teha palju varem! Tuleviku ideede realiseerimiseks oleme lubanud järgida põhimõtet “alusta enne, kui selleks valmis oled”.

Blogi sai alustatud eelkõige eesmärgiga enda teekonda dokumenteerida. Käsi südamel võime öelda, et teeksime seda ka siis, kui keegi peale meie ja meie perede seda ei loeks. See annab hea ülevaate meie teekonnast investeerimis maastikul.

Samas aga näeme, kui palju positiivsust ja vabadust on investeerimine meie eludesse tänaseks päevaks toonud. Ja miks mitte neid pisikesi võite jagada ka teistega. Meie eesmärk oleks jõuda lugejaskonnani arusaamaga, et investeerimisega võib algust teha igaüks ja selleks ei pea tingimata olema suurt algkapitali.

Meie blogiga saab lähemalt tutvuda https://teekondfinantsvabaks.wixsite.com/kodu

Oleme aktiivsed ka Facebookis https://www.facebook.com/teekondfinantsvabaks ja Instagramis https://www.instagram.com/teekondfinantsvabaks/

Tihti ei taheta rääkida raha teemast, sest peetakse seda tabuks. Mis sina sellest arvad?

Meile on alati meeldinud rahast rääkida! Raha on vahend, milleta me oma igapäevaelus hakkama ei saa. Ja kui rahaasjad on mis tahes eluolukorras läbi räägitud, siis on edasised vaidlused sel teemal väiksemad tekkima.

Näiteks saab tuua siinkohal Eliisi Inglismaale õppima minemise protsessi. Et aru saada, kuidas ja kui palju tema pere sel teekonnal aidata saab, istuti  perekondlikult laua taha ja räägiti rahaasjad läbi. See võimaldas keskenduda maksimaalselt õpingutele, mitte finantsidele.

Samal põhimõttel sai rahaasjad läbi räägitud ka meie suhte alguses. Ühiste kulutuste tekkides leidsime enda jaoks toimivaks viisiks avada ühiskonto, kuhu igakuiselt kindel summa raha kanda. Tänaseks päevaks oleme seda sama süsteemi vastavalt otstarbele edasi “arendanud”. Kuna rahaasjad said läbi räägitud ja paika pandud juba alguses, siis kogu meie suhte jooksul ei ole tekkinud ühtegi arusaamatust tulenevalt rahast.

Rahalise vundamendi loomine on edu võti! Seega peaks rahast rääkimine olema alati üks prioriteetidest.

Milline oli sinu teekond iseseisva eluni?

Minul (Eliisil) võttis iseseisva eluga harjumine omajagu aega. Kindlasti mõjutas seda ka asjaolu, et elama tuli asuda täiesti võõrasse riiki. Lisaks ülikooliõpingute algusele tuli paika panna ka kogu üldine elukorraldus (toidupoes käimised, koristamised, pesu pesemised, söögi valmistamised jmt). Ja nagu sellest oleks veel vähe olnud, pidin õppima ise rahaga majandama selliselt, et igakuiselt saaksid tasutud nii üür, kommunaalid, arved, toit kui ka jääks midagi üle säästmiseks. Seda kõike võib tunduda esialgu palju ja kindlasti on suur eelis nendel, kes juba mingis valdkonnas (olgu selleks näiteks rahaga majandamine) ennast mugavalt tunnevad!

Minul (Alexil) algas iseseisvam elu Tallinnasse gümnaasiumisse minnes. Kuna olen pärit Harjumaalt Kiili külje alt, siis tundus meil isaga mõistliku sammuna kolida mul koolile lähemale, et vältida igapäevaseid bussisõite. Nii olingi ühel päeval olukorras, kus tuli ise teha süüa ja pesta ka pesu. Ei saa salata, algus ei olnud kerge, kuna toidu roogadest oskasin valmistada praemuna ja pesumasina režiimidega polnud ka kursis. Lisaks tuli üle vaadata rahaasjad, kuna pidin ise omale söögi ostma ja tasuma ka arved. Minu peamine sissetulek tuli korvpalli kohtunikuna mängude teenindamisest. See oli minu enda soov, asjadega ise hakkama saada, sest teadsin, et sõltun vaid endast. Kokkuvõttes ma ei kahetse seda otsust astuda iseseisvasse ellu varakult, sest tänu sellele pidin alati mõtlema “kastist välja”.

Milliseid tabusi-hirme käib iseseisva eluga kaasas? Kas need täitusid?

Iseseisva elu alustamist kategoriseeritakse tihti peale kui ületamatult rasket protsessi. Võib tunduda, et enamuse oma ajast veedad tööd tehes ja elu kallidust arvestades nautimiseks ikka raha ei jätku. Aga iseseisva elu alustamine kohe kindlasti ei peaks välja nägema selline! Selle “valemi” korrigeerimiseks on vaja laias laastus kahte komponenti:

  1. tuleb leida eriala, mille õppimist naudid ja mida näed end ka tulevikus tegemas (seepärast on eriti oluline oma valikuvariandid rahulikult läbi mõelda); ning
  2. tihti peale on elu kallis vaid neile, kes ei oska oma rahaasjadega majandada. Eduka finantsjuhtimise korral leiab alati viise elu nautimiseks ja ka säästmiseks.

Elu on alati valikute küsimus! Ja hea uudis selle asja juures on see, et olles täiskasvanu, vastutad 100%-selt oma valikute eest just Sina!

Tudengi elu= nuudlite söömine? Kuidas tudengina ellu jääda?

Tudengi põhiline söök ei peaks kindlasti olema nuudlid, kuid selle valiku teeb iga üliõpilane ise. Kõige aluseks on vaja koostada omale igakuine eelarve, kus kajastuksid kõik tulud (nt stipendium, vanemate toetus jne) ja samuti peavad kirja saama kõik kulud (nt ühika üür, Netflixi subscription, Myfitnessi treeningpääse jne). Meie oleme oma täiskasvanu elu jooksul kasutanud erinevaid eelarve tabeleid, kuid nüüd üheskoos oleme koostanud näidise, mis võiks muuta eelarve koostamise lihtsamaks: https://teekondfinantsvabaks.wixsite.com/kodu/abimees

Juhul, kui peaks tekkima selles osas täiendavaid küsimusi, siis võib meile alati julgelt kirjutada 🙂

Tudengina pole kindlasti lihtne ellu jääda, kuna “ohud” (mis ilmutavad end vahel pidude näol) varitsevad iga nurga peal. Kes parasjagu peol ei ole, siis mõni kohvimasin ikka ülikooli koridoris ootab, mis Sinu 2€ tahaks ära võtta (tundub tühine summa, aga kui see korrutada 20 koolipäevaga, siis see on 40€/kuus). Meie soovitus oma meelerahu tagamiseks on ühe eelarve reana lisada ”igapäevased kulutused”, mis ongi summa, mida saad südamerahus kulutada. Kui Sul on kindel summa paigas, siis võib peol käia või kohvi juua täpselt nii kaua kuni raha kontolt otsa saab.

Meie teine soovitus oleks omale luua pangakontode süsteem, et rahalisi vahendeid eraldi hoida. Pangakaardiga soovitame siduda ainult igapäevaste kulutuste konto. Teised kontod võiksid olla näiteks järgmised:

  • Toidukonto (sinna kannad omale kuu alguses kogu söögiks vaja minema summa, nii väldid olukorda, kus peab hakkama võrdlema nuudlite hindu).
  • Meelerahu konto (sinna võiksid koguda omale summa, mis võrdub Sinu ühe kuu kulutustega). Seda kontot tuleks kasutada ainult hädaolukordades!

Kokkuvõttes ei ole meie hinnangul täiskasvanu ellu astumine nii võrd raske, vaid vajab natuke läbi mõtlemist ja planeerimist. See omakorda tagab Sulle meeldejääva tudengielu!

Mida peaks noor, kes soovib saada finantsvabaks, silmas pidama?

Igaüks, kes soovib finantsvabaks saada, olgu Sa noor või vana, peab alustama sellest, et enda jaoks defineerida finantsvabaduse tähendus. Kas Sinu jaoks on finantsvabadus seotud sellega, et soovid olla enda aja peremees või seostub see hoopis sooviga passiivselt teenida teatud summa kuus? Kui oled enda jaoks piiritlenud finantsvabaduse tähenduse, siis on lihtsam asuda konkreetse eesmärgi suunas tegutsema.

Finantsvabadus on kahtlema eesmärk, kus võidukalt lõpuni jõuavad need, kes:

  1. saavad aru, et finantsvabaduse saavutamine nõuab järjepidevust ja distsipliini;
  2. teavad täpselt, mis eesmärgil nad finantsvabadust soovivad saavutada ehk Sinu unistuse/eesmärgi taga peab olema piisavalt suur “Miks”. Nii on võimalik ületada ka raskemad/madalamad hetked sel teekonnal. Siinkohal oleks üheks mõtlema panevaks raamatusoovituseks Simon Sineki kirjutatud raamat “Esmalt küsi “Miks””;
  3. on valmis teatud eluperioodil panustama 200% – tuleb säästa rohkem / töötada rohkem / teadmistesse panustada rohkem, kui seda teevad sinu tuttavad/inimesed sinu ümber.

Esimesed aastal sel teekonnal on üldjuhul “aeglased” ja portfelli kasvamine võtab tohutult kaua aega. Esimesed aastad on üldjuhul ka aeg, mil enamus inimesi käega lööb. Siinkohal tulevadki appi ülal mainitud tegurid, mis aitavad muuta finantsvabaduse saavutamise Sinu elustiiliks!

Milliseid soovitusi jagaksid enda nooremale minale?

  1. Ära karda, mida teised sinust arvavad (meil võttis näiteks blogiga alustamine liiga kaua aega lihtsalt seetõttu, et kartsime teise arvamust; tegelikkuses loeb vaid see, mida ise asjast arvame).
  2. Olge julge! Kui midagi elus soovid, siis leia võimalus selle küsimiseks. Küsimisega garanteerid endale juba 50% tõenäosuse küsitu saamiseks. Samal ajal, kui küsimata jättes on 100% tõenäosus, et midagi sinu jaoks ei muutu.
  3. Unista suurelt ja ole avatud kõikidele võimalustele.
  4. Kui näed igapäevaselt oma eesmärkide nimel vaeva, siis loksuvad asjad lõpuks ise paika.

Neid soovitusi on kindlasti kergem kirja panna, kui reaalselt järgida. Nii et väike meeldetuletus ka meile endale.

Jaga paar nippi, mida noor saab teha, et paremini iseseisvas elus hakkama saada.

Et iseseisev elu oleks võimalikult murevaba:

  1. Nii nagu aitab rahaasjadega aitab kindel süsteem, nii toimib see ka igapäevaste toimetustega. Et omada selget ülevaadet oma kohustustest ja muudest toimetustest, siis on hea pidada to do listi. Meie alustame igat oma päeva to do listi koostamisega, mis annab selge ülevaate, mis parasjagu selle päeva jooksul peab tehtud saama. To do listid on aidanud meid alates ülikooli ajast kuni tänaseni välja. Muidu ilmselt ei tuleks kõne allagi hallata nii päeva tööd, hobisid, blogi pidamist kui ka lisa teenimise tööotsasid. Samas aga to do listi pidamine jätab kõige vahelt aega ka puhkamiseks ja Netflixi nautimiseks

Et erialase karjääri alustamine oleks võimalikult lihtne:

  1. Ülikoolis õppivatele noortele ütleksime omast kogemusest, et ülikooli kraadi omandamine on super, kuid tööandjad väärtustavad eriti just neid tudengeid, kes lisaks õpingutele suudavad omandada ka reaalset töökogemust. Oled erialasele tööturule sisenedes kordades paremas positsioonis, kui oled ülikooli kõrvalt saanud praktilisi teadmisi ja oskuseid, mida töökeskkonnas rakendada.
  • Erialasel tööturul on kindlasti suureks eeliseks võõrkeelte oskus. Näiteks on Eestis väga suureks eeliseks vene keele oskus, sest meil on palju vene emakeelega inimesi. Üldjuhul on inimestega lihtsam suhelda nende emakeeles, kuna ollakse avatumad.
  • Erinevate arvutiprogrammide/tarkvarade kasutamine. Tänapäeval on Microsoft Office (Word, Excel, Powerpoint) igapäevased töövahendid ehk nende kasutamine elementaarsel tasemel võiks selge olla. Lisaks oleks hea omada ülevaadet tarkvarast, mis on valdkonna spetsiifiline.
Skip to content