fbpx

Kodukohast hooliv Gloria koristab Pirita randa

Gloria Roosna on 8. aastane Tallinna tüdruk. Ta õpib Tallinna Inglise Kolledzis, 2 klassis ja Tallinna Muusikakoolis. Alljärgnevalt saame teada, kuidas ta koristustalguid hakkas organiseerima.

Miks sa hakkasid Pirita rannas prügi korjama? Kuidas see alguse sai?
Umbes aasta tagasi jalutasin rannas. Tegelikult oli igav päev ja ma otsisin merekarpe. Leidsin päris palju prügi ja otsustasin veidi koristada, alguses ise ja üksi. Toopäev ma koristasin paar tundi ja ikka tundus, et ma ei saa koju minna. Prügi on ju veel. Emme väsis mind ootamast ja muudkui palus, et läheks juba koju, külm oli natukene ka. Me salvestasime video, kutsusime teised lapsed koristustalgutele ja nüüdseks on neid toimunud juba päris mitu. Ligi 100 inimest on kokku käinud Pirita kodukanti koristamas. Meil on alati lõbus 🙂 Pirital üks kohvik nimega Velvet pakkus meile tasuta kakaod ja saiakesi. Nad on iga kord seda pakkunud, kui lastega koristame kodukandis.

Kuidas sa kaasasid sellesse tegevusse oma sõpru ja Pirital elavaid inimesi?
Tavaliselt nädal enne ma teen alati video ja panen Facebooki Pirita elanike gruppi. Näiteks isadepäeval lapsed tulid isadega koos koristama. Vahest on ka lapsed võtnud vanavanemad kaasa, see on eriti armas. Me teeme ka video või postitame pilte peale koristust. Kogu prügi, mida saame, paigutame suurtesse mustadesse kottidesse ja Pirital Linnaosavalitsus viib ära. Ükskord kogemata oli koristustalgu ajal Pirita rannas Itaalia rahvustelevisiooni võttegrupp, kes tegi reportaaži Tallinnast, kui rohelisest pealinnast. Nad tulid ja tegid meiega intervjuu, käisid mul pool päeva sabas. Seda on näinud üle 1 miljoni inimese, aga ma ei saanud aru, sest see oli itaalia keeles. Ma käisin ka ETV+ hommikusaates rääkimas ja loodan, et mõned pered koos lastega tulevad ka vahest õue lihtsalt kodutänavat koristama.

Pilt, millel on kujutatud taevas, väljas, isik, maapind

Kirjeldus on genereeritud automaatselt
Gloria koos teiste talgulistega koristamas Pirita randa. Autor: erakogu.

Kas Prita rannas on palju prügi ja mida sealt kõige rohkem tuleb üles korjata?

Konisid, kommipabereid, pudeleid, plastikut ikka leiab. Vahest rohkem, vahest vähem. Sõltub, millal tavaline koristus toimub. Alati ikka leiab prügi. 

Mis on sinu mõte või eesmärk sellise koristuspäeva korraldamisel, kas Pirita rand puhtaks või veeta mõnus päev sõpradega?
Mõlemad, saab sõpradega mängida ja läbi mängu natuke kasulikku tööd teha. Muidu lihtsalt on lahe tegevus. Ükskord käis meiega koristamas ka loodusõpetuse õpetaja Malle Salu ja Pirital linnaosavanem Tõnis Liinat. Tõnis on toonud lastele ka kingitusi ja Malle Salu rääkis peale koristust Pirita mändidest, jõime kakaod ja kuulasime põnevat lugu. 

Sa hoolid oma kodukeskkonnast väga. Mida sa soovid või saaksid veel ära teha keskkonna heaks?
Tahaksin jätkata koristustalgute korraldamisega, et rohkem lapsi mõtleks loodusele, ei viskaks prügi maha ja ka julgeks prügi üles korjata, kui nad seda näevad. Isegi kui me perega jalutame niisama ja näeme prügi, siis enamasti võtame üles. Ma ei saa prügist mööda kõndida, ikka tahaks üles korjata, sest muidu kole on. Emme vahest ütles, et aitab 🙂

Maikuus toimub Eestis “Teeme Ära” talgupäev, kas lähed ise ka selle raames prügi koristama või organiseerid ise koristuspäeva Pirita rannas?
Mais plaanin ka korraldada koristuspäeva. Meil käivad peamiselt lapsed ja alati vaatame ilmaennustuse järgi, et oleks ilus ilm ja lapsed saaks õues mõnusalt olla ja koristada, et keegi ei jääks haigeks.
Kõik lapsed, kes elavad Tallinnas, tahavad leida uusi sõpru ja teha midagi toredat koos nädalavahetusel, tulge ka meiega. Või korraldage oma kodukandis samasugune üritus. See on vägev kogemus. Ma olen leidnud mitmeid uusi sõpru tänu sellele. Piiluge Pirita elanike gruppi, seal minu emme, Sandra Roosna, postitab alati info koristustalgude kohta. Mina veel Facebook’i ei saa kasutada, olen liiga noor. 

Aitäh ja edu Gloriale!

Artikli kirjutas Teeviit sisuloome- ja koostöösuhete tiimi liige Alissa Zaneva.

Skip to content